Сделка 400 млн. лв. за радари за БА се пробутва

...
Сделка 400 млн. лв. за радари за БА се пробутва
Коментари Харесай

Каракачанов: Тагарев пробутва тихомълком преди ротацията сделка за 400 млн. лв. за 3D радари

Сделка 400 млн. лева за радари за БА се пробутва на мрачно.
Политическото управление на Министерството на защитата се пробва тихомълком и преди ротацията да пробута договорката за закупуване на 7 броя 3D радари за Българската войска на стойност 400 милиона лв.. Подобно на договорката с бронираните машини за пехотата, когато бяха закупени машините „ Страйкър Драгун “ на стойност 2,5 милиарда лева, процедурата е брутално погазена и обществото още веднъж ще бъде сложено пред приключен факт.
Необходимостта от нови радари за БА е от основно значение за боеготовността на армията и по тази причина първите стъпки бяха направени още през 2019-2020 година Досегашната процедура постоянно е била планът за капиталов разход и финансовата рамка да се гласоподават в Народното събрание и по-късно министърът на защитата в гласуваните му механически параметри и бюджет да реализира процедурата на публичната поръчка при спортно начало сред няколко компании. Но при този състав на политическо управление в МО всичко е обърнато с главата надолу – първо се договарят с компанията снабдител на въоръжение и чак тогава Народното събрание, сложено пред приключен факт с причини „ няма време “ и „ закани за националната сигурност “, гласоподава парите. Така беше със Страйкърите, по този начин се случва в този момент и с покупката на 3D радарите. Тази процедура освен е неточна към данъкоплатците, само че носи и съществени финансови вреди и напряко си „ плаче “ за прокурорска интервенция.
Защото както отбелязва тези дни една медийна обява, „ има заплаха състезанието за 3D радарите да се трансформира в следващата социална поръчка, която ще се реши не от конкурсното начало, а от лобистки ползи “.
Сега е ред на обстоятелствата.
Още през август предходната година са получени предложения от пет водещи компании, производители на нужните ни радари. Това са „ Локхийд Мартин “ (САЩ) – с които имаме контракт за 16 изтребителя F-16, Block70, „ Елта “ (Израел), „ Индра “ (Испания), „ Талес “ (Франция) и „ Леонардо “ (Италия).
Министърът на защитата е назначил комисия от 33 души, които да оценят офертите.
По незнайни аргументи испанската компания, която е дала най-ниска цена – с към 60 млн. лева по-малко от другите, през януари т.г. е декласирана. Така на процедура преди всичко се обрисува единствено с няколко точки преднина френската компания, следвана компактно от „ Локхийд Мартин “, израелската „ Елта “ и „ Леонардо “.
И тук стартират да се случват към този момент странни неща.
Вместо да се изиска от фирите възстановяване на офертите в ценовата им част за да се спестят милиони, които са потребни и за други потребности на армията, политическото управление на Министерството на защитата взема решение това да не се прави, а да се пристъпи към класиране, договаряния и подписване на контракт.
И тук желая да поясня. Установена процедура е когато се получат първите предложения, постоянно да се изиска с писмо до компаниите снабдители те да подобрят, т.е. да понижат препоръчаните цени.
Ще дам единствено някои образци от практиката в интервала 2017-2021 година, когато бях министър на защитата.
За възобновяване на летателната валидност на самолетите Спартан цената бе понижена с 3,5 млн. лева, макар че имаше единствено една компания монополист, която може да извърши тази активност, 4 млн. лева бяха открити за ракетите за МиГ-29, за ремонта на самолетите L-39 от поисканата цена от 34 млн. лева договорът бе подписан за 16,9 милиона лева За ремонта и модернизацията на Су-25 от планирана цена 130 млн. лева договорът бе подписан за 82 млн. лева Бронираните машини за специфичните сили при оферта от 50 млн. за 76 машини след възстановяване а офертата и договаряния за същите пари армията получи 98 машини – с 22 броя повече. Няколко пъти бе усъвършенствана офертата и за фрегатите, до момента в който се вмести в сумата, гласувана от Народното събрание – 820 млн. лева плюс придобиване към същата цена на спомагателни качества за 40 млн. лева без да се усилят дадените от министерството пари. Дори при договорката за F-16 посредством договаряния цената бе понижена и спомагателните придобивки бяха към 150 млн. лева
Както излиза наяве, може да бъдат спестени ненужни разноски в размери за стотици милиони, в случай че политическото управление на Министерството на защитата се грижи за парите на данъкоплатеца!
В съответния случай за покупка на седем 3D радара, както и при Страйкърите, става тъкмо противоположното! Вместо да изпрати писмо с искане за възстановяване на цената за радарите политическото управление се пробва да притиска комисията сходно писмо да не се изпраща в случай, че това е законната процедура! Половината от 33-членната комисия не е съгласна с този метод, само че натискът продължава. Аргументът на политическото управление е че няма време, тъй като България е изправена пред опасност за своята национална сигурност. Това не е сериозен мотив, тъй като от идването на офертите – през август предходната година, до февруари тази година са минали към този момент 7 месеца, които са проспани. Ако се изиска възстановяване на офертите, това ще отнеме не повече от 20 дни. При състояние, че даже през днешния ден да бъде подписан контракт и Народното събрание гласоподава тези 400 млн. лева, доставката на радарите ще се реализира след 30-36 месеца – 3 години по-късно. Така че аргументът с войната в Украйна е извънредно неплатежоспособен.
Убеден съм, че в случай че се изиска възстановяване на ценовата оферта, най-малко две от фирмите ще смъкват доста цените – „ Локхийд Мартин “ има площад да го направи, тъй като тя създава изтребителите F-16, Block 70, за които към този момент сме заплатили над 4,5 милиарда лева И може да си го разреши. Израелската „ Елта “ – също, тъй като в актуалната политическа обстановка с войната в Газа за Израел сходен политически жест ще е от голямо значение. Италианците и французите също имат площад за по-добри предложения. Само че министърът бърза да подпише контракт, тъй като след средата на март може би няма да е към този момент министър. Явно, че парите на данъкоплатеца са последна грижа. Защо ли е това бързане? По тази тематика може да поразсъждаваме настрана.
Красимир Каракачанов, министър на защитата в интервала 2017-2021 година
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР