Сбъркана ли е комуникацията между държава и бежанци и защо

...
Сбъркана ли е комуникацията между държава и бежанци и защо
Коментари Харесай

Защо останаха празни автобусите за украински бежанци

Сбъркана ли е връзката сред страна и бежанци и за какво се стигна до празните рейсове, които трябваше да превозят украинските жители към държавните бази и решението на властта да прекъсне осъществяването на проекта за настаняване на бежанците и да приготви буферните зони в Елхово и Сарафово? Тези въпроси разясниха в " Денят стартира " по Българска национална телевизия специалистът по връзка Даниел Киряков и почетният ръководител на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.

Според информационния специалист Даниел Киряков е налице очевиден недостиг на връзка и съдействие сред обособените институции.

" Щом резултатът са празни рейсове на първия ден, значи нещо се е счупило в опитите на страната да изясни тази къса стратегия до 31 май какво следва след нея. Този развой не е просто екселски таблици. Имат задължения страната и локалните управляващи. Има дефицити на връзка и съдействие сред обособените институции. Не може единствено държавната администрация да бъде натоварена при състояние, че има общини по морето, които могат да оказват помощ с тази интеграция. " - съобщи той.

Според Киряков в последните дни се следи сгъстяване на тона на държавното управление, което демонстрира, че хората в ръководството са изнервени от по този начин създалата се обстановка.

" В подобен миг думите би трябвало да са доста премерени. Същевременно е необичайно в деня преди да изтече крайният период на тази стратегия да се стига до такива безапелационни оценки и даже закани. И най-неприятното е, че в такова изявление на върховен държавен чиновник се стигна до категоризиране на избрана група хора. Интеграцията тече. С дребни стъпки, само че се пробват организации да провеждат трудови тържища, аз персонално съм взел участие в няколко от тях. Аз персонално видях по какъв начин хора с висше обучение са подготвени да работят като камериерки, рецепционистки и други длъжности, изискващи по-ниско обучение. Няма циврене и мрънкане. " - безапелационен е Киряков.

Благой Рагин посочи, че доста хотелиери са в подготвеност да наемат украински жители на работа и прикани и двете страни да мерят деликатно думите си, с цел да не се стига до ненужно напрежение.

" Моите сътрудници - хотелиерите, първи в Европа подадоха ръка на украинските бежанци, само че изискването беше да е за три месеца. Тогава никой не е вярвал, че тази война ще продължи толкоз. Не е отговорна страната и никой не знаеше, че по този начин ще се случи. От хубавото, знаете - никой не желае да бяга. Имаме апетит на работна ръка и можеше освен да им даваме положителни хотели и да се усещат добре, а трябваше да наблегнем върху това. Много са разнородни хората, които идват у нас от Украйна - едните са с висок стандарт, а други - със доста по-нисък, само че би трябвало да си мерим приказките, тъй като всяка непремерена дума може да провокира гърмеж. Има огромен интерес от страна на хотелиери и ресторантьори да наемат украински жители. Следващите дни би трябвало това да се провежда - да останат тези, които желаят и да попълним изчезналите работни места. " - съобщи Рагин.

Правителството упрекна украинските бежанци, че имат искания къде ще отседнат и по този начин са провалили програмата за настаняването им навътре в страната. Самите украинци описват радикално друга история.

Въпреки оповестените планове от над 30 000 бежанци, които да желаят да се възползват от държавната помощ, в понеделник вицепремиерката Калина Константинова се възмути, че искащи съвсем няма, и разгласи завършек на програмата.

Според разкази на самите бежанци пък, хората нито са знаели, че рейсове идват към тях, нито са имали информация къде ще ги настаняват. 

" Казаха ни, че ще получим авансово известие 48 часа преди преместването - или по имейл, или посредством позвъняване, или през персоналния ни профил на сайта ukraine.gov.bg ", споделя украинката Татяна в изявление за Свободна Европа.

" Никой обаче не е получил нищо. Ние поддържаме връзка и с хората в другите хотели в Созопол, те също не са получили никаква информация ", прибавя тя.

По думите ѝ точно това е повода хората да не се качват на обезпечения от страната превоз - не тъй като не им харесват местата, на които ги пращат, а тъй като не знаят кои са тези места и по кое време ще се случи преместването.

" Никой не желае да избира, ние просто не получаваме информация ", споделя тя. " Просто не знаем в каква посока ще ни изпратят ".

В случаите, в които пък хората получават предупреждение от по-рано, че ще бъдат преместени в държавна база, в него липсва информация къде се намира тя. А това е значимо за доста от украинците, които са стигнали до България с персоналните си коли и няма по какъв начин просто да ги оставят и да се качат на рейс.

Ситуацията довежда до такава степен, че огромна част от бежанците взимат решение да изоставен България. За това сочи и формалната статистика на " Гранична полиция ", съгласно която през последните дни доста по-голям брой украинци излизат от страната спрямо влизащите.

Според Татяна поради неналичието на информация какво ще се случи с тях, в България са останали единствено тези, които към този момент нямат дом другаде.

" Аз виждам по нашия хотел. Останаха единствено хората, които няма къде да се върнат - хората от южната част на Украйна, Мелитопол, Херсон, Николаев, Донбас. "
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР