С настъпването на есента ваксините за сезонни заболявания като грип

...
С настъпването на есента ваксините за сезонни заболявания като грип
Коментари Харесай

Как да се предпазим от грип и Ковид-19?

С настъпването на есента имунизациите за сезонни болести като грип и Ковид-19 към този момент са налични в аптеките и здравните заведения. Това беше оповестено от осведомителната платформа на Министерството на здравеопазването.

" Ваксините се създават в избрани количества, доставят се до избрани страни по поръчка и това, което се знае, е че спомагателни количества няма да бъдат внасяни. Хората, които се имунизират и желаят да се имунизират, отвън националната стратегия, която е за лица над 65 години, могат да си ги закупят още в този момент и да ги слагат, когато намерят за добре, в границите на предгрипния интервал ", сподели доктор Георги Миндов от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари в студиото на " България заран ".

Той предлага имунизацията да се направи доникъде на ноември, с цел да бъде реализиран най-благоприятен имунитет преди началото на грипната зараза.

Кои са главните рискови групи?

Основната целева група за грипната ваксина са хората над 65-годишна възраст, както и тези с хронични болести като диабет, сърдечни и белодробни проблеми. Ваксината е изключително целесъобразна за възрастни хора с отслабен имунитет, които могат да развият затруднения при заразяване с грип.

" Програмата продължава за лицата над 65 години. Предвиден е по-широк обсег. Целта ни е да достигнем 20%, което ще е доста добре, с към 5% от предходната година. Има група от хора, които всяка година се имунизират и са удовлетворени. Виждам, че те не боледуват ", разяснява още доктор Миндов пред Bulgaria ON AIR.

Пациентите могат да закупят имунизацията от аптеките и да я слагат в кабинета на своя общопрактикуващ доктор. Д-р Миндов поучава имунизацията да се съхранява вярно - в ледник при температура сред 2 и 8 градуса. След слагане на имунизацията, пациентите би трябвало да останат под наблюдаване за към 10-15 минути, с цел да се избегнат възможни странични реакции.

След слагането на имунизацията имунитетът против грип се развива в границите на 14-21 дни. Затова е значимо имунизацията да бъде направена в точния момент, преди началото на пика на заболеваемостта, който нормално се следи през декември и януари.

За децата на възраст от 2 до 18 години съществува алтернатива за имунизация под формата на назален спрей.

" Трябва да знаем, че сега има извънредно доста болни от Ковид-19. Всичко, което наблюдавате грипоподобно, с хрема, с болки в гърлото и фебрилитет, съвсем всичко е Ковид-19. Хората не се тестват, няма карантина, карат го леко, само че дано внимават с възрастните хора ", акцентира доктор Миндов.
Източник: novinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР