Работила съм в милата ни държавичка – Народна република България

...
Работила съм в милата ни държавичка – Народна република България
Коментари Харесай

Георги Вулджев: Пенсионната система куца тежко, дефицитът ще расте

„ Работила съм в благата ни държавичка – Народна република България 39 години и 8 месеца, икономист по специалност, пенсионирах се с 321,8 лв.. Тази страна умира . “ Това споделя в анкета за БНР жена от Смолян.

„ 42 години съм работил като водач, с 300 лв. пенсия. Пенсионирах се с 200 лв. “, споделя различен пенсионер. „ Оцеляваме кой какво може “, гласи трето мнение на възрастен човек.

Периодична актуализация на всички пенсии с оглед придвижването на осигурителните прагове и осигурителния приход през годините би подсигурила най-малко някакво равнище на правдивост, разяснява в предаването „ Хоризонт до обед “ икономистът Георги Вулджев.

 Снимка: БГНЕС

При актуалната демографска конструкция, даже пенсионната система да се реформира радикално,  постоянно ще има доста огромен недостиг и той ще пораства през годините , разясни Георги Вулджев. По думите му би трябвало да се мисли за по-устойчив модел.

„ Ситуацията ще става още по-тежка. Уви, вероятността за системата в сегашния й тип не е доста добра. Задачата  да се ръководи такава на процедура доста тежко куцаща система  е извънредно тежка задача и е по-добре да се мисли за цялостна дълготрайна промяна. “

В пенсионната система е доста мъчно да се приказва за правдивост . Тя има напълно обществена функционалност – да подсигурява минимално равнище на приходи за пенсионерите, като преразпределя пари от актуалните работещи. Ако желаеме системата да е пропорционална на това всеки да получава толкоз пенсия, колкото се е осигурявал през годините, тогава приказваме за по-различен вид система “, означи икономистът.

Връзката сред това какъв брой получаваме като пенсионери и върху какъв приход сме се осигурявали, не е праволинейна , посочи той. „ Връзката сред двете променливи е много усложнена. “

 Снимка: БГНЕС

Ако желаеме оптимално обективна пенсионна система, всеки работещ би трябвало да се обезпечава в своя лична сметка , акцентира Георги Вулджев.

„ Той знае, че това е негова спестовна сметка и когато се пенсионира, има цялостна бистрота какъв брой пари ще получи. На процедура по този метод работи вторият дирек на системата . “

Относно Covid-добавката от 50 лв. към пенсиите икономистът съобщи, че тя е нездравословна за пенсионната система .

„ Просто се направиха няколко нараствания на парче . От една страна се подвигна минималната пенсия. От друга страна се лепна тази добавка с неразбираема дълготрайна вероятност. Тя беше лепната, наблягам думата „ лепната “ напълно като някакъв инструмент, надали не някаква манна небесна , която държавното управление спуска към пенсионерите и те би трябвало да са доста признателни. Което е безусловно циничен метод да се ръководи пенсионната система . “

Вулджев предвижда, че спешните добавки към пенсиите „ може да се наложи по един или различен метод да се интегрират изцяло, да се направи някакво нарастване, което да компенсира премахването на тези добавки “.

Това най-вероятно ще се случи в правенето на идващия бюджет за 2022 година, уточни той.

„ По простата причина, че сега тази добавка носи доста сериозна чисто политическа тежест и би имало социална негативна реакция, в случай че се отстрани изцяло и не се компенсира нейната липса. “

Цялото изявление чуйте в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР