Работа в ден, който е обявен за официален празник, се

...
Работа в ден, който е обявен за официален празник, се
Коментари Харесай

ЕКСПЕРТ ПО ТРУДОВО ДЕЛО: Заплащането при работа по време на празници стига до четворен размер

Работа в ден, който е разгласен за формален празник, се заплаща двойно. Двойна заплата би се дължала, когато служителят по график би трябвало да работи в празничния ден. Ако обаче не е включен в графика и работодателят го извика на работа, законът изисква да му бъде платена четворна отплата.

Това е по този начин, защото 100 % нарастване за ексклузивен труд се пресмята върху естествената отплата за работа в формален празник, която е удвоената дневна заплата. Това коментира специалистът по трудово право доктор Тодор Капитанов в безплатната българска платформа Mywork.bg. Платформата е за юридически отговори на въпроси, свързани с правата на работното място.

Работата по време на публични празнични дни постоянно е съпроводена и с полагане на ексклузивен труд, за който законът е планувал увеличено възмездяване. Когато служителят работи над откритото за него работно време в работен ден, работодателят му дължи заплащане с 50 на 100 нарастване за всеки час ексклузивен труд. Ако работата е в почивни дни, то нарастването е със 75 %. За ексклузивен труд в формален празник работодателят би трябвало да заплати нарастване от 100 %.

Двете учредения (увеличено възнаграждение за ексклузивен труд и увеличено възнаграждение за работа по време на формален празник) са разнообразни и те се кумулират, т.е за всяко от тях служащият или служителят следва да бъде удвоено заплатен.

В последна сметка излиза, че в такава обстановка се заплаща четирикратен размер на дневното заплащане - когато положеният труд е по едно и също време ексклузивен, тъй като е положен отвън откритото за него работно време и повторно - отново удвоено (100 % увеличение), тъй като трудът е положен в ден на формален празник. Увеличението в тези случаи е право съразмерно на двукратно удвоените старания, неудобства, ограничения и напрежение, които понася служащият или служителят, който поставя изключителния труд в дните на публични празници, коментира специалистът.

Ако работодателят е въвел сумирано пресмятане на работното време, правилото е същото: за работа през дните на формалните празници, без значение дали съставлява ексклузивен труд или не, на служащия или служителя се заплаща съгласно уговореното, само че не по-малко от удвоения размер на трудовото му заплащане. А положеният ексклузивен труд (работа над законоустановеното работно време) при сумирано пресмятане на работното време се заплаща с нарастване от 50 на 100.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР