Процесът за рухналата сграда на столичната ул. Алабин, която погреба

...
Процесът за рухналата сграда на столичната ул. Алабин, която погреба
Коментари Харесай

Делото "Алабин" е пред финал 15 години след инцидента

Процесът за рухналата постройка на столичната ул. " Алабин ", която погреба две девойки, инцидентно озовали се на мястото, е на път да завърши на 15-ата година от случая. Досега двете долни инстанции четоха оправдателни присъди на четиримата упрекнати.

По митинг на прокуратурата Върховният касационен съд прегледа проблема през днешния ден и разгласи, че ще се произнесе в период. Така след към месец може да чакаме финалния акт в тази правосъдна сага. Има и опция висшите магистрати да върнат делото за ново разглеждане. По закон висшият съд отменя присъдата напълно или частично и връща делото за ново разглеждане, когато се постанова да се увеличи наказването или да се отстранят нарушавания.

Сградата на " Алабин " падна на 19 септември 2006 година, а делото стартира на първа инстанция 10 години по-късно. На съд за гибелта на двете девойки бяха пратени притежателят на постройката Георги Кирчев, който е шеф на компания " Хрисома ", инженер Петър Петров, който направлявал ремонта на постройката, Николай Симеонов - управител на " А3-Архитектура и осъществяване ", и строителят Манчо Антонов, притежател на компанията за поправки Едноличен търговец " Медия Манчо ". Срещу последния процесът се гледа задочно, тъй като е в чужбина.

Преди година като втора инстанция Софийският апелативен съд потвърди  на четиримата, упрекнати за нещастието. 

" Органите на досъдебното произвеждане са положили нужните старания да не бъде открита обективната истина по делото, като дълги години не са правили никакви процесуално-следствени дейности, или пък осъществените се отличават с непрецизност, повърхнина и недостатъчност ", записаха в решението си апелативните съдии. Според тях детайлното определяне на обстоятелствата е станало невероятно заради изцяло преждевременно, голословно и незаконно почистване на мястото на произшествието, предоставено от държавни органи без позволение на прокуратурата. За съдиите е " изцяло неразбираемо какво е наложило прибързаното унищожаване на следите от възможното закононарушение, почнало в ранните часове на 20 септември 2006 година без позволение на наблюдаващия прокурор по към този момент формирано наказателно произвеждане, какво е наложило това почистване да бъде осъществявано, без да бъде документирано по съответния процесуален ред, преди да бъдат осъществени надлежните огледи ". 

Отговорност за това изтриване на следите трябва да носят лицата, разпоредили отстраняването на останките от срутената постройка. Независимо от дадените неведнъж инструкции от съда прокуратурата не е положила никакви старания да обясни аргументите за това, подсети още апелативният съд. Според тях пороците при започване на следствието на процедура са предопределили невъзможността да бъдат постановени неоправдателни присъди.

Пред втората инстанция прокуратурата твърдеше, че ремонтът в постройката е в директна връзка с рухването й и гибелта на 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. Обвинението се базира на заключенията на двете механически експертизи, направени по време на следствието. В митинга пред висшия съд прокуратурата упорства за анулация на оправдателните присъди и връщане на делото за ново разглеждане.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР