Проф. Пламен Моллов е ректор на Университета по хранителни технологии

...
Проф. Пламен Моллов е ректор на Университета по хранителни технологии
Коментари Харесай

Проф. Моллов: Нургюл издигна знамето на България на шахматния връх

Проф. Пламен Моллов е ректор на Университета по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив. Народен представител в 39-ото и 40-ото Народно заседание. Две години е изпълнителен шеф на Българската организация по сигурност на храните. От 2007 до 2013 година е ръководител на Националната лозаро-винарска камара.

Проф. Пламен Моллов е вицепрезидент на Българската федерация по шахмат в интервала 2008-2014 година
--> Салимова е водач на извънредно надарено потомство шахматистки Нургюл накара задгранични гросмайстори да я припознаят Светът видя в българката по-силния състезател Големият триумф на нашето момиче е класирането й за Турнира на претендентките. Спешно й е необходим щаб Тя е към този момент на най-високото равнище, моля Министерството на спорта да й отпусне самостоятелно финансиране, споделя проф. Пламен Моллов в особено интерю за вестник СТАНДАРТ
 

- Проф. Моллов, като шахматист по какъв начин оценявате представянето на Нургюл Салимова на шампионата за Световната купа по шахмат?

- Специално я приветствам. Тя направи нещо извънредно - сплоти цялата нация. Накара всички ни да се гордеем с нея. 

- Какво в играта на Нургюл направи усещане?

- Тя сподели извънредно качество на игра и притежаване на динамичността. Победителката - Александра Горячкина, не съумя да убеди феновете, че е по-силна от нашето момиче. 

- Всички видяхме, че тя се бори мъжки. Какво не й доближи?

- Нургюл два пъти изпусна в извоювани позиции да осъществя преимуществото си и да грабне купата. Прояви се нейна уязвимост, обвързвана с неприятното систематизиране на времето. За да се преодолее това, се изисква редовно работа на професионален щаб, който да се грижи за нейните качества, когато тя играе на толкоз високо равнище. Искам особено да поздравя нейния персонален управител и треньор Живко Живков, който познавам доста добре, другари сме. Той се грижи на Нургюл от дребна - повече от 10-15 години, и прави всичко допустимо за нея. 

Но в този момент пристигна времето за Нургюл да се образува екип от експерти, които да развият стабилно мощните й страни и да преодолеят обособени дефицити. Такива щабове имат всички огромни и изявени играчи. 

- Защо това е належащо?

- Нургюл съумя да се класира за Турнира на претендентките следващата година. Това за мен е по-големият триумф даже от първото място, с което тя безусловно се размина. Турнирът на претендентките я нарежда в първата десетка на света. Най-силните дами в шаха ще излъчат претендентка за международната купа. Това се случва един път на три години. 

- Защо Нургюл беше оставена напълно сама в Баку без сходен щаб, без никаква поддръжка?

- Ситуацията в България е особена във връзка с шахмата. Той се прави оценка само от хора - деятели и шахматисти, които са персонално ангажирани. Шахматистите на процедура сами си провеждат участията по шампионати, сами си заплащат таксите и разноските. Понякога намират спонсорски средства, с който да си оказват помощ. 

За страдание, страната не припознава шахмата като отлична платформа за репутацията на България. Имам поради чиновническото отношение в Министерството на спорта. За мен това е стратегическа неточност. Няма логичност да се наливат пари в редица спортове, в които явно не реализираме триумфи и авторитет за България. Докато в шахмата сме написали златни страници в историята. Ще напомня единствено, че през 2006 година имахме международни първенци във всички дисциплини в шахмата, в това число и двама играещи първенци в лицето на Веселин Топалов и Антоанета Стефанова. Никоя друга страна не е постигала това. 

В момента имаме надарено потомство, с което можем да се завърнем на международния връх. Поне 6-7 състезателки имат огромен гений и капацитет за развиване. Лидер на това потомство е Нургюл, която към този момент изгря на международната шахматна сцена. Днес нейната звезда грее доста по-силно, в сравнение с по всяко време било по-рано. Тя направи своята международна премиера. В Баку бе видяна от международната шахматна общественост и накара голям брой задгранични гросмайстори да я припознаят като доста талантлив състезател и рисков противник. Тук правя оценка обстоятелството, че " Стандарт " медия отрази доста обективно и професионално хода на надпреварата.

- Как се усеща играчът на такива шампионати?

- От личен опит знам какъв брой е комплицирано. Понякога, когато играеш решаваща партия, мозъкът ти просто блокира и не можеш да направиш верните ходове, нямаш вярната преценка. Нургюл е извънреден гений и българската страна в лицето на своите институции ще прояви огромна нелепост, в случай че пропусне опцията да я поддържа в нейното развиване. Нещо повече, в този момент е моментът да забележим една нова и ефикасна държавна политика, която освен обезпечава финансови запаси, само че предизвика интереса на корпоративния бранш за спонсорски начинания.  Нургюл издигна знамето на България толкоз високо, че се вижда отвред. Никой различен състезател не го е правил от много време. С естествената си хубост и внимателно лъчение тя завоюва сърцата ни. Обществото ни е жадно за сходни персони с достоверен гений и качества на международно равнище като контрапункт на подправените герои, които ни се натрапват всекидневно във всички сфери на живота ни.  

- Покрай нейното показване разбрахме, че България има цели 5 федерации по шах. Защо? Какво се случва в шаха? 

- За страдание, след най-успешните шахматни години за България с политически средства беше разрушено единството на шахматната общественост на правилото " разделяй и владей ". Създадена беше паралелна конструкция с офшорно регистрирани шахматни клубове. Разбира се, тези дейности бяха подбудени от финансови ползи. За страдание, този деструктивен развой се задълбочи във времето и през днешния ден сме очевидци на 5 федерации с разнообразни искания. Все отново, главното разделяне продължава да бъде сред една федерация, която има лиценз в България, само че не е припозната от интернационалните организации по шахмат, и друга, която има противоречива външна легитимация, само че не се употребява с доверието на множеството достоверни клубове в България.  

- Как може да се реши този проблем?

- Много елементарно, в случай че има мощна воля за решение. Институционалното обединяване е належащо, тъй като всъщност българската шахматна общественост е единна. Всички ние, които играем шах, се познаваме, срещаме се по шампионати и имаме общ лозунг: Genus una sumus. Това значи " Ние сме едно семейство ". 

Моделът за обединяване следва да е справедлив и обективен. Това значи шахматните клубове, които имат история, взели участие са в шампионати, без значение дали са получавали награди или не, да образуват федерацията с право на глас да изберат управление, а Министерството на спорта да обезпечи единствено логистична поддръжка без да се намесва субективно и силово в този развой.  

- Административният проблем с федерациите обаче не взема решение финансовия. Парите за шаха така и така са незабележимо малко. 

- Както към този момент загатнах по-рано, належащо е преосмисляне на цялостния модел за обезпечаване на нужните финансови средства, привличане на корпоративни спонсори и смяна в мащаба и задачите, които си слагаме като общество и в частност изпълнителната власт. Не можем да продължаваме да живеем ден за ден. Опасявам се, че към този момент загубихме прекомерно доста време в дребнотемие и незначителност. Затова съм уверен, че освен Нургюл, само че и останалите доста надарени девойки заслужават комфорт и самочувствие, с цел да продължат професионалния си път напред и нагоре.

Нургюл, която играе на международно равнище, би трябвало да получи самостоятелно финансиране, с цел да оформи към себе си първокласен екип. Това би трябвало да стане бързо, още в този момент, с цел да продължи да се готви за Турнира на претендентките следващата година. Има потребност както от шахматни експерти, с чиято експертиза да създаде насочен към съперничките й дебютен репертуар, по този начин също и от кондиционна и психическа поддръжка. 

Турнирът на претендентките е изключителна опция Нургюл да покаже своето неповторимо комбинационно зрение и възприятие за играта. Тя впечатли интернационалните гросмайстори с това, че играеше извънредно освободено, пламенно, забавно. Тя печелеше красиво. Това сътвори чувството, че прави нещо велико. 

- При хаоса с федерациите и войните сред тях по какъв начин може да бъде образуван този щаб. Има прекомерно малко време до Турнира на претендентките?

- Министерството на спорта, в случай че желае да направи нещо за България, което да е удивително, да остане, исторически да се помни, би трябвало да откри финансова линия, с която да поддържа основаването на този щаб. 

Когато Веско Топалов играеше интензивно, за него работеха няколко души - управител в лицето на Силвио Данаилов, който се грижеше за всички организационни и битови въпроси, доктор, секундант, спаринг-партньори и съветници. Сега би трябвало да се обезпечи същата опция и за Нургюл. Тя не би трябвало да мисли за нищо друго, с изключение на за шаха, с цел да се потопи в подготовката си и да даде най-хубавото от себе си. 

- Като вицепрезидент на Федерацията по шах получихте през 2014 година премия за самодейността на Гари Каспаров " Шах в учебно заведение ". Инвестира ли сега страната в откриването и развиването на млади гении в шаха?

- Гари Каспаров има в Съединени американски щати фондация, която се занимава с образуване на шах в учебните заведения. Изключително сполучливо осъществя тази своя доста благородна активност, съзнавайки че в днешно време повече от всеки път е нужно децата да играят шах от най-ранна възраст. Научно потвърдено е, че шахът им оказва помощ по-лесно да се концентрират, да не губят внимание, по-бързо да усвояват образователния материал. 

През 2012 година дружно с Гари Каспаров, Силвио Данаилов като президент на българската шахматна федерация и на Европейския шахматен съюз, Николай Велчев - изпълнителен шеф на федерацията, по покана на евродепутата Слави Бинев, представихме самодейността " Шах в учебно заведение " в Европейския парламент. Гари Каспаров убеди европейските депутати в смисъла и полезността на своята идея, осъществена в Съединени американски щати. Това докара до гласуването на резолюция в Екологичен потенциал, която насърчи страните членки да вкарат дисциплинираност " шах в учебно заведение ". Много страни го направиха. А България, която бе основател, и до ден сегашен не го е въвела, даже като избираема дисциплинираност.  Това се назовава липса на държавна политика и обикновено схващане, че в цифровата среда децата губят качествата си за схващане и справяне с образователния материал. А шахматната игра е потвърдила несъмнено позитивния си резултат върху личностното интелектуално развиване.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР