Природен газ ще има в България на атрактивна ниска цена.

...
Природен газ ще има в България на атрактивна ниска цена.
Коментари Харесай

Шефът на КЕВР разтресе ефира с данни за цената на газа и хвана Лена за косите: Къде е?!

Природен газ ще има в България на атрактивна ниска цена. Снабдяването на България с природен газ ще протича основно от три посоки. Първото – малко над един милиард кубични метра от Азербайджан – по дълготраен контракт, обезпечени доставки. Въпросът е къде ще бъде разтоварен този природен газ и по какъв водопровод ще доближи до границите на България, това съобщи в ефира на bTV тази заран шефът на КЕВР Иван Иванов.

„С Азербайджан се водят договаряния за още половин милиард куб. м, останалите количества ще дойдат посредством полутечен природен газ, с танкери, които са в Източното Средиземноморие. Там има такива плавателени съдове с такива количества газ. Проблемът с инфраструктурата остава да се реши. По-лесната и лека част от сделките са количествата, които могат да се обезпечат от танкерите, въпросът е къде ще се разтоварят, по какъв начин ще доближи до границата на България този газ – по кой водопровод “, посочи ръководителят на КЕВР. И добави:

Гръцката страна вкарва в допълнение един плаващ огромен танкер, който се явява като склад за в допълнение количества природен газ. Конкретно за България не мога да кажа дали количествата са обезпечени, само че това може да бъде направено. България е в положение да купи от компаниите, които за закупили тези слотове и природен газ ще бъде доставен, добави още Иванов.

Още февруари месец, както се споделя, във въздуха се усещаше аромат на барут, след това избухна войната сред Русия и Украйна. Ние в този момент можехме да имаме и закупени слотове, само че този миг беше пропуснат. Сега ще се снабдим с газ, само че на доста по-висока цена.

Турция също е допустимо решение за разтоварване на газ.

Важното е ние да бъдем част от обединена Европа, тъй като гаранции другояче няма по какъв начин да бъдат дадени. Допреди няколко дни едно, към този момент в оставка, държавно управление, даваше доста разнопосочни сигнали. Лена Бориславова съобщи, че чакаме четири пъти по-евтин природен газ. Къде е? Сега, заради пропуснати благоприятни условия, ще платим доста по-скъпо.

До 1-ви януари 2023 цената на топлинната сила няма да бъде променяна. „Топлофикация“ би трябвало да бъдат подкрепени – без това те няма да могат да изплатят и своите отговорности към „Булгаргаз“. Винаги има решение, с цел да не се продължи с това поглъщане на „Топлофикация“.

„Булгаргаз“ изпълняваше правилно контракта с „Газпром Експорт“. В един миг ултимативно изиска контракта едностранно да бъде изменен в една уговорка. С дейностите, които последваха, „Газпром“ сподели, че не е благонадежден снабдител.

Да напомня, че през 2009 в продължение на 16 дни България беше лишена от природен газ, което нанесе 500 млн. загуби на българската икономика“, приключи шефът на КЕВР, съгласно който страната ни, въпреки всичко, няма да остане без природен газ, макар че ще ни коства скъпо.
Източник: 7dnibulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР