През последното десетилетие имаше две, повече или по-малко, общопризнати истини

...
През последното десетилетие имаше две, повече или по-малко, общопризнати истини
Коментари Харесай

Рекламният дуопол Google-Meta за 300 млрд. долара е атакуван

През последното десетилетие имаше две, повече или по-малко, общопризнати истини за цифровата реклама. Първо, бързо разрастващата се промишленост беше значително непредвидима. Второ, тя беше доминирана от дуопола на Гугъл (при рекламите в търсачката) и Meta (в обществените мрежи), който един злорад съперник съпостави с въздействието на Джон Рокфелер върху петрола през XIX век.

И двете истини в този момент по едно и също време се опровергават. Тъй като стопанската система на Китай се забавя, а Западът се плъзга към криза, фирмите на всички места свиват бюджетите си за маркетинг. Доскоро това би означавало понижаване на обичайните реклами, само че опазване или даже повишение на онлайн разноските. Тъй като множеството рекламни пари в този момент отиват онлайн, тази тактика се изчерпва. През последното тримесечие Meta регистрира първия си годишен спад на приходите. Snap, по-малък съперник, редуцира една пета от работната си мощ.
Конкурентите
За Meta и компанията майка на Гугъл, Alphabet, цикличният проблем може да не е най-лошото. Някога може би са се надявали да компенсират по-бавния напредък на цифровия рекламен къс, като сграбчен по-голямо парче от него. Вече не. Въпреки че се чака приходите от реклама на двете компании тази година да доближат общо към 300 милиарда $, продажбите на четири от най-големи им съперници на Запад ще възлязат на съвсем четвърт от тази сума. Ако това не звучи доста, то въпреки всичко дава мотив за терзание на мениджърите. Преди пет години множеството от тези съперници съвсем не бяха в рекламния бизнес (вижте графиката). Нещо повече, защото цифровата реклама навлиза в интервал на промяна, кандидатите наподобяват в добра позиция да усилят облагите си.
Реклама
Най-шумният новопостъпил на цифровата рекламна сцена е TikTok. През петте години от стартирането си приложението за къси видеа изсмука рекламни долари от Фейсбук и Instagram, двете най-големи собствености на Meta. До такава степен, че двете обществени мрежи се преоткриват в облика на техния съперник, благосъстоятелност на Китай. Световните доходи на TikTok ще надвишават 11 милиарда $ тази година и ще се удвоят до 2024 година, предвижда анализаторската компания eMarketer.

Заплахата от TikTok е добре известна - не на последно място на шефа на Meta, Марк Зукърбърг, който загатна " неповторимия " съперник пет пъти в неотдавнашен диалог за облагите. Но Meta и Гугъл може да имат повече грижи по-близо до дома, където трио американски софтуерни компании зареждат от ден на ден реклами към главните си бизнеси.

Основният състезател е Amazon, който има прогноза, че ще притегли близо 7% от световните доходи от цифрова реклама тази година, по отношение на пoд 1% единствено преди шест години. Компанията стартира да регистрира елементи към своя рекламен бизнес едвам през февруари, когато показа продажби от 31 милиарда $ за 2021 година Както показва анализаторът Бенедикт Еванс, това е почти колкото рекламните продажби на цялата световна вестникарска промишленост. Ръководителите на Amazon в този момент приказват за рекламата като един от трите " мотора " на компанията, дружно с търговията на дребно и облачните услуги.
Дигиталната реклама навлиза в интервал на промяна, а кандидатите наподобяват в добра позиция да усилят облагите си. Реклама
Следващият по ред е Microsoft, който се чака умерено да поеме над 2% от световните рекламни вложения тази година - малко повече от TikTok. Търсачката му Bing държи единствено дребен дял от пазара, само че този пазар е великански. Социалната мрежа на Microsoft, LinkedIn, не е блестяща, само че нейните B2B реклами й разрешават да монетизира времето, прекарано от потребителите в нея, в размер почти четири пъти по-висок от този на Фейсбук, пресмята Андрю Липсман от eMarketer. LinkedIn генерира повече доходи от някои приблизително огромни мрежи, в това число Snapchat на Snap и Twitter.
Автор: Economist
Най-изненадващият нов състезател на рекламната сцена е Apple. Производителят на iPhone се противопоставяше на натрапчивата цифрова реклама. Сега продава доста свои реклами. Тъй като продажбите на смарт телефони понижават, компанията търси нови способи да монетизира 1.8 милиарда устройства, от смарт телефони до слушалки, които към този момент са в обращение. Засега работи единствено с реклами и не регистрира данни за продажбите. Но Bloomberg заяви неотдавна, че рекламният бизнес на Apple към този момент генерира продажби от 4 милиарда $ годишно, което го прави съвсем толкоз огромна рекламна платформа, колкото Twitter. Ръководителите на Apple имат вяра, че има още доста какво да се случи.
Промени в цифровата реклама
Може и да са прави. Предстоят промени в промишлеността на цифровата реклама, които ще отговорят на провокациите на огромните софтуерни компании. Самата Apple е частично виновна за това, което може да се окаже най-голямото следствие. Правилата на компанията за " бистрота при следене на приложения " (att), въведени предходната година, направиха доста по-трудно за рекламодателите да следват потребителите онлайн, с цел да им демонстрират реклами въз основа на техните ползи. Законът за цифровите услуги на Европейски Съюз, показан по-рано тази година, подхваща стъпки в същата посока. Америка обмисля сходно лично законодателство.

Крахът на следенето беше изключително тежък за платформи, които демонстрират дисплейни реклами, които са ориентирани към потребителите на база техните ползи, за разлика от неща, които те интензивно са търсили. Meta, чиито обществени мрежи са профилирани в такива реклами, сподели през февруари, че att ще изхвърли 10 милиарда $ от рекламния им бизнес тази година. Затова компанията се пробва да създаде други способи за предсказание на ползите на потребителите. Също и по-малките платформи разчитат на дисплейни реклами, само че тяхната задача е по-трудна, тъй като нямат дълбоките джобове на Meta. Или най-малко по този начин го виждат вложителите: през последните 12 месеца пазарната стойност на Snap се срина с 83%, или 97 милиарда $.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР