През 80-те години за обикновените хора в социалистическия лагер нямаше

...
През 80-те години за обикновените хора в социалистическия лагер нямаше
Коментари Харесай

Съветски Mercedes на 220 километра

През 80-те години за елементарните хора в социалистическия лагер нямаше по-ярък знак на просперитета от ВАЗ-2107 (1982-2012). Най-скъпият и влиятелен модел от Толиати бе наличен единствено за определени приятели, което му завоюва прякора "Съветския Mercedes ".



Аналогията с "Трилъчевата звезда " отразяваше освен ексклузивността на "седмѝцата ", а и образните сходства с лимузините от "прогнилия Запад ", на които се возеха най-равните измежду равните. Всъщност 2107 бе просто накипрена версия на ВАЗ-2105, който пък на собствен ред бе съветизиран FIAT 124.



"Съветския Mercedes " се отличава от пролетарския си прототип най-много по солидната хромирана решетка по сходство на тогавашните Mercedes-Benz W123 и W126 и пластмасовите брони с хромирани лайстни. Малко по-различни са стоповете (5- вместо 6-секторни при 2105). Предният похлупак е орелефен, а задният - изгладен.



За да се впише в статуса си на най-престижното "Жигули ", седмѝцата получава по-комфортни седалки с интегриран подглавник, различен волан, кори на вратите, арматурно табло, скоростен лост и усъвършенствана вентилационна система с дефлектори над централната подпора. На приборния панел има оборотомер, скоростомер, разграфен до 180 км/ч, и справочник за налягането на маслото, сменен от икономер през 1988 година



Базовият мотор е 1.5-литровият мотор на 2103 с мощ 77 к.с., комбиниран с четири- или петстепенна механична трансмисия. Максималната скорост е 158 км/ч. През 1982 година седмѝцата коства 9 000 рубли, с 1 000 повече от 2105. За съпоставяне цената на 2103 и 2106 е надлежно 7 500 и 8 400 рубли. По-скъпа от "Съветския Mercedes " е единствено 2121 Нива - 10 300 рубли.



ВАЗ-2107 се изнася интензивно освен за страните от социалистическия лагер, а и в капиталистическия свят, където се продава под имената Lada Nova, Lada Riva, Lada Signet и Lada 1500. Моделът е най-дефицитен в Съветския съюз, където е наличен единствено за номенклатурата.



Представител на привилегированата комунистическа прослойка купува и бежовия седан от фотосите през 1988 година Краят на 80-те е белязан от цялостен недостиг на артикули от първа нужда. Номенклатурчикът обаче освен може да си разреши да купи седмѝца без да чака на опашка, а и да я държи неизползвана в гаража, защото фамилията постоянно може да разчита на служебни коли. Така реликвата престоява на топло и изсъхнало съвсем 30 години и излиза навън единствено с цел да бъде преместена при промяната на жилищата.



Пробегът на колата е 220 км, 113 от които е навъртял новият притежател след покупката през 2017 година В казанчето за на чистачките към момента има течност от времената на Съюз на съветските социалистически републики с аромат на същински алкохол, а седалките са обгърнати със заводския черен найлон. Седмѝцата е от така наречен "луксозно " осъществяване със светлокафява велурена тапицерия и чистачки на фаровете, създадени в Чехословакия.



След толкоз години безучастие руският антифриз се трансформирал в незнайна субстанция, което наложило неколкократна промивка на охладителната система. Спирачната течност също изгубила от дълго време свойствата си и при промяната ѝ била извършена цялостна проверка на системата. Новият притежател заменил също свещите, въздушния филтър, термостатът и сензорът на вентилатора. След тази профилактика седмѝцата пали от четвърт оборот и се намира в превъзходна форма, а за историята са непокътнати всички истински елементи, в това число и белите номера от руско време.

























Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР