През 2023 г. Люксембург и Ирландия отбелязват най-високо ниво на

...
През 2023 г. Люксембург и Ирландия отбелязват най-високо ниво на
Коментари Харесай

По прогнозни оценки: България е с под 2/3 от средния за ЕС БВП на глава на от населението за 2023 г.

През 2023 година Люксембург и Ирландия означават най-високо равнище на Брутният вътрешен продукт на човек от популацията в Европейски Съюз, а България е страната членка с най-нисък Брутният вътрешен продукт на човек от популацията - с 36% под междинното за Европейски Съюз. Информацията е на Националния статистически институт, който се базира на планирани оценки на Евростат.

Първите оценки, които обгръщат 36 европейски страни с по-подробна разбивка освен за Брутният вътрешен продукт, ще се разгласяват през месец юни и месец декември. Основната причина за въвеждане на планирани оценки на Паритета на покупателната дарба (ППС) е нуждата да има налични ППС все още на първите оценки на годишния Брутният вътрешен продукт за миналата година, показват от националната статистика.

Люксембург бележи най-голям Брутният вътрешен продукт на човек от популацията измежду 27-те страни - членки на Европейски Съюз, включени в това съпоставяне, със 140% над междинното за Европейски Съюз. Това до известна степен се изяснява с обстоятелството, че огромен брой погранични служащи са включени в общия брой на работната мощ на страната и способстват за нарастването на нейния Брутният вътрешен продукт, а в същото време не се смятат за част от локалното население, което се употребява при изчисляването на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията. Техните разноски за ползване се записват в националните сметки в страната им на престояване.

Ирландия е на второ място измежду страните на Европейски Съюз със 112% над междинното за Европейски Съюз, следвана от Нидерландия, Дания, Австрия , всяка с Брутният вътрешен продукт на човек от популацията с повече от 20% над междинното за Европейски Съюз ниво. Високото равнище на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията в Ирландия може частично да се изясни с съществуването на огромни мултинационални компании, притежаващи интелектуална благосъстоятелност. Свързаното с тези активи договорно произвеждане способства за Брутният вътрешен продукт, до момента в който огромна част от приходите, извоювани от това произвеждане, се връщат на крайните притежатели на фирмите в чужбина.

Белгия, Швеция, Германия, Финландия, Малта и Франция са другите страни - членки на Европейски Съюз, с Брутният вътрешен продукт на човек от популацията над междинния за Европейски Съюз.

Италия, Кипър, Словения и Чехия са с по-малко от 10% под тази междинна стойност, следвани от Испания, Литва, Португалия и Естония - с сред 10% и 20% по-ниски от междинното. Полша отбелязва Брутният вътрешен продукт на човек от популацията с 20% под междинното равнище. Брутният вътрешен продукт на човек от популацията на Румъния, Унгария, Хърватия, Словакия и Латвия е с до 30% по-нисък от междинното за Европейски Съюз ниво, до момента в който Гърция и България са с до 40% по-ниски от междинното за Европейски Съюз ниво. България регистрира Брутният вътрешен продукт на човек от популацията с 36% под междинното за Европейски Съюз ниво.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР