Председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев е единственият българин,

...
Председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев е единственият българин,
Коментари Харесай

Българин ще представлява ЕК в спорове с Великобритания

Председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев е единственият българин, определен да съставлява Европейската комисия (ЕК) като съдия по разногласия, свързани със Споразумението за търговия и съдействие сред Европейски Съюз и Обединеното кралство, влезнало в действие на 1 януари 2021 г. в резултат на излизането на Англия от Европейски Съюз.

Процедурата по желание на арбитрите е траяла една година, описа Дерменджиев пред Българска телеграфна агенция, който е доктор по интернационално право и експерт в областта на интернационалния търговски арбитраж. По думите му номинацията му не идва от България, а е селектиран от Комисията, като изборът е самопризнание както за него, по този начин и за страната ни, защото има страни, които не са показани посредством свои арбитри.

Преди дни Европейска комисия разгласява на формалния си уебсайт лист на арбитрите по двустранни разногласия, подбудени или отнасящи се до комерсиалните съглашения от най-ново потомство сред Европейския съюз (ЕС) и трети страни - Япония, Сингапур, Виетнам, Канада, Обединеното кралство.

Арбитражът е междудържавен, в него не могат да вземат участие компании или сектори. Той ще работи по категорично написани в приложения към съглашението правила. При зародил спор, във връзка със съглашението, Европейска комисия и Англия показват по един собствен представител за съдия, а за ръководител се избира подобен, който не е от Европа и Европейски Съюз. Арбитражното произвеждане би трябвало да завърши в границите на няколко месеца. Около три месеца са отделени за дипломатически договаряния, на равнище външни министри, в случай че те са несполучливи, се постановява решение от арбитража. " Решението е наложително за страните по разногласието ", изясни Дерменджиев. 

Ако някоя страна от Европейски Съюз има искания, тя изпраща нотификация до Европейска комисия, която преглежда случая и стартира процедура против Англия от името на страната, уточни той. Ако има рекламация към страна от Европейски Съюз, тя е представлявана при разногласието от Европейска комисия, която след това ще търси лостовете за обезщетения от съответната страна.

Споразумението има 10 позиции, които допускат основа за подобен спор, който би зародил, изясни Ивайло Дерменджиев. Според него е неизбежно да се стигне до арбитраж. Той означи тематиките за превозвачите, околната среда и риболова като значими за Европейски Съюз, които обаче засягат и Англия.

Председателят на Висшия адвокатски съвет изясни, че арбитражът ще преглежда освен търговски разногласия, а и други, като да вземем за пример свързани със свободата на напредване. Арбитражът също по този начин може да постанова наказания, които да не са имуществено-парични, а да задължават към избрани дейности, както и да лишава привилегии. Той може да постановява и реципрочни ограничения, да вземем за пример, в случай че Англия е нарушила нещо в региона на риболовните съглашения, могат да се наложат реципрочни ограничения единствено, че в региона на превоза, сподели още Дерменджиев.

Към момента няма стартирани арбитражни производства, защото към момента продължава процесът на организация и структуриране, уточни Дерменджиев. Очаква се арбитражът да стартира работа през 2023 година

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР