Преди 73 години в първите дни на декември се случва

...
Преди 73 години в първите дни на декември се случва
Коментари Харесай

Пърл Харбър: Как Япония вкара САЩ във Втората световна война

Преди 73 години в първите дни на декември се случва едно от най-драматичните събития, дали нов поврат на Втората международна война. На 7 декември 1941 година, без авансово да афишира война на Съединени американски щати, японският военноморски флот и авиация нападат Пърл Харбър – основната военна база на американския тихоокеански флот в Хавай, с което въвличат Съединени американски щати във Втората международна война.

Целта на нападението над Пърл Харбър е обезвреждане на Тихоокеанския флот на Съединени американски щати, с цел да се обезпечи независимост на японските сили в Югоизточна Азия и централните елементи на Тихи океан. Това е подбудено от имперските упоритости на Япония, която в навечерието на войната е с процъфтяваща, бързо индустриализираща се стопанска система, нуждаеща се от от ден на ден първични материали, каквито на Японските острови липсват.

В дните преди 7 декември от американските федерални управляващи са изпратени няколко съответни предизвестия до командирите в Пасифика. Министерството на войната е засичало и анализирало секретни известия сред Токио и японското посолство във Вашингтон и до избран миг счита, че ударът ще е на 30 ноември, неделя. Един хавайски вестник даже излиза със сензационно заглавие за допустимо нахлуване.Японската интервенция против американската военноморска база продължава единствено два часа и пет минути... Но нанася големи провали.Но все пак нападението е изненадващо, защото по същото време във Вашингтон се водят договаряния за определяне на дълготраен мир в региона на Тихи океан. Ударът е плануван от адмирал Исороку Ямамото и извършен от вицеадмирал Чуичи Нагумо като начало на японската тихоокеанска акция. Атаката е сполучлива, защото японският флот съумява да доближи съвсем до Пърл Харбър, без да бъде видян от американците.

На 26 ноември от базата Хитокапу на Курилските острови към Хавай потегля флотилия от 6 самолетоносача с 423 самолета на борда, 2 линейни кораба, 2 тежки крайцера, 9 разрушителя, 1 лек крайцер и 3 подводници. За да не бъдат открити, те пазят цялостно радиомълчание. Като част от подготовката за удара японците стопират договарянията във Вашингтон тъкмо 30 минути преди офанзивата. Японската интервенция против американската военноморска база продължава два часа и пет минути...



Японските самолети нападат два пъти, а общият им брой е 353. Те срещат минимална опозиция от страна на наводната противовъздушна защита и съумелите да излетят изтребители “П-36 Хоук ” и “П-40 Уорхоук ”. Атаката продължава единствено 90 минути, само че нанася големи провали. Нагумо се отхвърля от трета вълна, което дава опция на американците да се окопитят и през идващите месеци да стартират атака в Тихи океан.

В резултат на сражението умират 2403 военни и 68 цивилни, 12 бойни кораба са потопени или съществено развалени, 188 самолета са разрушени, а други 155 са отвън строя.Американците от японски генезис в Съединени американски щати всеобщо са задържани от управляващите след офанзивата.Нападението против Пърл Харбър е необикновен триумф за Япония, който надминава всички упования на тези, които възнамеряват интервенцията. Тихоокеанският флот на Съединени американски щати е обезвреден за дълго време, което разрешава на Япония да завземе елементарно огромна част от Югоизточна Азия – Хонконг, Бирма, Холандска Ост-Индия, Малая, Сингапур, Филипините.

Съединени американски щати афишират война на Япония ден след офанзивата – на 8 декември 1941 година

Но първата значима американска атака е чак през февруари 1942 година, когато бойният флот стартира удари по Маршаловите острови и островите Гилбърт.Американците от японски генезис в Съединени американски щати всеобщо са задържани от управляващите след офанзивата. Дни след 7 декември министърът на правораздаването Франсис Бидъл подрежда всички американци от японски генезис да предадат своите фотоапарати, камери и радиоапарати в полицията. Акцията против Пърл Харбър убеждава американската общност, че Съединени американски щати би трябвало да влязат във Втората международна война. Влизането в спора в Европа става малко по-късно, когато на 11 декември Италия афишира война на Съединени американски щати.

Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР