Православната църква отбелязва днес Свети Дух. Празникът се отбелязва в

...
Православната църква отбелязва днес Свети Дух. Празникът се отбелязва в
Коментари Харесай

Православната църква отбелязва Свети Дух. Според поверието нечистите и зли сили излизат сред хората

Православната черква отбелязва през днешния ден Свети Дух. Празникът се отбелязва в понеделник след Петдесетница, когато на петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във тип на огнени езици и ги дарил с плодородните блага. Празникът се назовава Петдесетница, тъй като отбелязвали петдесет дни след юдейската Пасха.

В понеделник след Петдесетница църквата популяризира Светата Животворна Троица - Бог-Отец, Бог-Син, Бог-Дух Свети, които имат равно достолепие. Светите отци споделят, че Светият Дух не е основан от Отца, не е сътворен, не е роден, само че произлиза от Него.

 

Тази Божествена загадка Православната черква не се взема решение да подложи на размишление, тъй като счита, че Господ открива на индивида единствено толкоз, колкото му е належащо за неговото избавление и доста секрети остават за нас зад непроницаема завеса. Светият Дух обогатява индивида с духовни блага и плодове духовни, украсява индивида и с многообразни добродетели, прави го дърво положително, плодоносно, създаващо положителни плодове (Мат. 7:17). Плодовете на Духа, по думите на деятел Павел, са: обич, наслада, мир, дълготърпение, доброта, благосклонност, състрадание, честност, благост, себеобуздание (Гал. 5:22-23). 

Според визиите на християнската религия Свети Дух дава живот на тварите и освещава човешките души и тела. Той се изобразява като гълъб в църковните изображения.

В националните поверия се споделя, че от този ден стартира така наречен Русалска седмица, когато нечистите и зли сили излизат измежду хората. Затова се организират разнообразни обреди за да бъдат омилостивени и прогонени.

Домовете би трябвало да бъдат украсени с цветя, пелин и орехова шума, с цел да се обезпечи изобилие, здраве и фамилно благоденствие през лятото, а злото да стои далеко.

Пелинът и ореховата шума би трябвало да се оставят до края на седмицата, с цел да се предпазим от заболявания през лятото. Вярва се, че който се разболее през тази седмица, мъчно ще оздравее.

Жените през този ден не би трябвало да перат или предат. Забранено е и спането навън, с цел да запазим здравето си през летните месеци.

Освен това на 5 юни почитаме паметта на светец,  който предпочел мъченическата гибел на територията на България.  

 

Свети Доротей стоял отпред на църквата в продължение на цели 50 години.

 

Докато император Диоклетин преследвал християните, по Божията воля Свети Доротей съумял да се скрие и да остане жив.

 

Когато отпред на Римската империя застанал император Свети Константин Велики, Свети Доротей още веднъж почнал да служи.

Той съумял да покръсти доста езичници.

 

При царуването на император  Юлиан Отстъпник  християните още веднъж почнали да бъдат преследвани.

 

Тогава Свети Доротей бил хванат, малтретиран и най-после екзекутиран.

Това станало на 5 юни 361 година, преди 1655 години, в античния град Одесос, през днешния ден Варна.

 

В историята на християнството личността на Свети Доротей остава с написаните първи жития на Свети апостоли и на 70-те Христови възпитаници, както и на старозаветните пророци.

Имен ден честват: Доротей, Доротея, Дори, Дорина, Дорина, Дориана и Дориан.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР