Православна църква чества Свети Спиридон Чудотворец - един от великите

...
Православна църква чества Свети Спиридон Чудотворец - един от великите
Коментари Харесай

Празник: 30 прекрасни имена черпят днес, почитаме велик чудотворец

Православна черква празнува Свети Спиридон Чудотворец - един от великите светии и чудотворци от 4 век. Свети Спиридон е настойник и на грънчарите, керемидарите, тухларите и козарите.

Традиции и традиции Народните вярвания са, че светеца защищава от кожни болести. Затова дамите вършат специфични обредни хлябове и да ги раздават за здраве.

Свети Спиридон е настойник и на грънчарите, керемидарите, тухларите и козарите. Народът споделя, че св. Спиридон бил кондурджия (обущар), по тази причина и до през днешния ден работещите в обувната индустрия и обущарите почитат деня му.

Празнуват също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена респект му оказват керемидарите и тухларите.

Приема се и като настойник на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите. Култът на този светец е най-разпространен в Южна и Югоизточна България. Той изключително е известен измежду християнското население на Родопите и в региона на Благоевград.

Денят се чества против рани, порязване, обриви и пъпки(струпки), екземи. Народът има вяра, че св. Спиридон е лечителят на тези заболявания и в негова чест се месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и родственици с пожеланието светецът да прогони заболяването надалеч от вкъщи.

Не единствено заболявания лекувал, само че и при суша дъжд измолвал, при киша спирал дъжда, заради което го почитали и небогати, и богати. Там, където го имат за настойник на конете, дамите раздават рано сутринта ритуален самун за здравето на животните.

Метеорологични прогнози Каквото е времето през 12-те дни след св. Спиридон, такова ще е то през съответните месеци през идната година: на първия ден подхожда януари, на втория – февруари и така нататък

Това е част от двата цикъла 12-дневни прогнози, които се вършат от 1 до 12 декември и от 12 до 24 декември.

Народът изключително деликатно е следил времето преди прекосяването от един на различен годишен цикъл, от едно положение на света в друго, когато към момента времето е междинни, пределно и гранично. Не единствено дните, само че и 12 последващи нощи демонстрират какво ще бъдат месеците, които идват.

С празника на св. Спиридон (12 Декември) са свързани зимния празник на св. Анна (9 декември) и на прор. Даниил (17 Декември).

Те допълват обредната концепция за преход, за прекосяване към нещо ново. Св. Анна зимна за българите е настойничка на магьосниците, на врачките, вещиците, омайниците. Св. Анна е и майка на Богородица.

Тя закриля брака, фамилията, девойките, бременните дами и вдовиците. На 17 Декември честват всички дами, които още раждат и имат дребни деца; месят се питки и още веднъж се раздават, с цел да е плодовита годината.

И двата празника, са женски, в същността си са честване на женското, плодотворящото начало. Целта им е да обезпечат благополучен преход и триумф в новия годишен цикъл Имен ден честват: Спиро, Спиридон, Дарий, Дарина, Дариела и Дария, Дарин, Дарина, Даринка Дариан, Дара, Дарен, Дарена, Дарка, Дарко, Дарун, Дарьо, Даренко, Даря, Дарияна, Дарун, Дарьо, Даренка.



Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал свещеник в кипърския град Тримитунт, взел участие в първия космополитен събор в Никея. Излекувал император Констанций II от тежка болест.

В живота си е сторил доста положителни каузи за християнската религия, да схванат хората нейната добрина и човещина, да повярват в силата на Христовата религия, която оказва помощ и закриля.

Точно колкото добър и хуманен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в неволя, тъкмо толкоз смайващи били и чудесата, с които се популяризирал. На фамозния Никейски събор, в разгара на люти диспути, Спиридон, с цел да убеди съперниците си, стиснал керемида в ръка. От единия й край излязъл огън, от другия потекла вода.
Празника в България
В България Свети Спиридон се тачи като покровител на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и други Народът споделя, че Св. Спиридон бил кундурджия (обущар), по тази причина и до през днешния ден работещите в обувната индустрия и обущарите почитат деня му.

Празнуват също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Приема се и като настойник на конете и едрия добитък.

Култът на този светец е най-разпространен в Южна и Югоизточна България. Той изключително е известен измежду християнското население на Родопите и в региона на Благоевград.

Народът има вяра, че Св. Спиридон е лечителят на рани, порязване, обриви и пъпки, екземи и в негова чест се месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и родственици с пожеланието светецът да прогони заболяването надалеч от вкъщи.

Не единствено заболявания лекувал, само че и при суша дъжд измолвал, при киша спирал дъжда, заради което го почитали и небогати, и богати. Там, където го имат за настойник на конете, дамите раздават рано сутринта ритуален самун за здравето на животните.
Традиции и традиции
Народните вярвания са, че светеца защищава от кожни болести. Затова дамите вършат специфични обредни хлябове и да ги раздават за здраве. Свети Спиридон е настойник и на грънчарите, керемидарите, тухларите и козарите.

Народът споделя, че св. Спиридон бил кондурджия (обущар), по тази причина и до през днешния ден работещите в обувната индустрия и обущарите почитат деня му. Празнуват също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена респект му оказват керемидарите и тухларите.

Приема се и като настойник на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.

Денят се чества против рани, порязване, обриви и пъпки(струпки), екземи.

Народът има вяра, че св. Спиридон е лечителят на тези заболявания и в негова чест се месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и родственици с пожеланието светецът да прогони заболяването надалеч от вкъщи. Не единствено заболявания лекувал, само че и при суша дъжд измолвал, при киша спирал дъжда, заради което го почитали и небогати, и богати.

Там, където го имат за настойник на конете, дамите раздават рано сутринта ритуален самун за здравето на животните.
Забрани
Не се работи женска работа. Не се шие. Ако се убоде дамата на този ден, раната няма да зарасне елементарно. Не се рони царевица, не се варят зърнени храни (леща, фасул, грах и др.) да не излизат пъпки по тялото.
Метеорологични прогнози
Каквото е времето през 12-те дни след св. Спиридон, такова ще е то през съответните месеци през идната година: на първия ден подхожда януари, на втория – февруари и така нататък

Това е част от двата цикъла 12-дневни прогнози, които се вършат от 1 до 12 декември и от 12 до 24 декември.

Народът изключително деликатно е следил времето преди прекосяването от един на различен годишен цикъл, от едно положение на света в друго, когато към момента времето е междинни, пределно и гранично.

Не единствено дните, само че и 12 последващи нощи демонстрират какво ще бъдат месеците, които идват.

С празника на св. Спиридон (12 Декември) са свързани зимния празник на св. Анна (9 декември) и на прор. Даниил (17 Декември).

Те допълват обредната концепция за преход, за прекосяване към нещо ново. Св. Анна зимна за българите е настойничка на магьосниците, на врачките, вещиците, омайниците.

Св. Анна е и майка на Богородица. Тя закриля брака, фамилията, девойките, бременните дами и вдовиците.

На 17 Декември честват всички дами, които още раждат и имат дребни деца; месят се питки и още веднъж се раздават, с цел да е плодовита годината. И двата празника, са женски, в същността си са честване на женското, плодотворящото начало. Целта им е да обезпечат благополучен преход и триумф в новия годишен цикъл.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР