Естония с важно решение за съветските паметници
Правителството на Естония е решило да отстрани всички руски монументи от публичното пространство " допустимо най-скоро ”. " На съвещанието на кабинета обсъдихме в детайли по какъв начин да се оправим с премахването от публичното пространство на монументи със знаци на окупационната власт. По приблизителни данни в Естония те са сред 200 и 400 ", заяви министър-председателката на Естония Кая Калас. Тя посочи, че " точният миг и редът зависят от готовността и логистиката на локалните управляващи " - защото паметниците са тяхна благосъстоятелност.
На 28 юли естонското държавно управление издаде и декрет, с който забрани издаването на визи за краткотрайно престояване и образование на съветски жители, написа dw.com. Урмас Рейнсалу изясни тези ограничения с нуждата да се " обезпечи непрестанен напън " върху Русия да спре експанзията си против Украйна. " Това ще има позитивно влияние върху нашата лична сигурност ", добави естонският външен министър.
През юни Кая Калас изиска от НАТО да изпрати в Латвия, Литва и Естония дивизии от 20 000 до 25 000 бойци на Алианса, които да се пазят от евентуална съветска офанзива. Малко преди този момент съветският дипломат беше извикан в естонското външно министерство поради думите на Путин за " връщането " на Нарва.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ




