Талин, скритата перла на балтийския бряг
Пътувайки до Хелзинки, непосредствената непосредственост на финландската столица до Талин направи още по-силно желанието ми да посетя и Естония, въпреки и небрежно. Спомням си по какъв начин като дребна, когато дядо ми загатваше някоя от прибалтийските страни, постоянно усещах нотка на удивление в гласа му. И в този съответен случай не желаех да пропущам дадената ми от късата отдалеченост опция.
Фериботът от Хелзинки (по-скоро цялостен круизен кораб) лишава към два часа и цената на двупосочен билет е 50 евро на човек.
Модерната част на Талин в действителност няма доста какво да предложи на посетителите си, само че за сметка на това Старият град е като същинска приказка. За благополучие, изборът на хотели тук е огромен, тъй че излизането отвън рамките му е на практика излишно. Старата част на столицата не е изключително огромна - обходихме я за един следобяд, без да влизаме в музеите, несъмнено. Отчасти тъй като някои от тях бяха затворени, само че основната причина бе, че според мен най-автентичният музей са самите улици. Малки, тесни, покрити със остарял паваж и заобиколени от остарели и красиви здания. Ревал (старото име на Талин) е издигнат сред XIII и XVI в. и крепостната му стена, в огромната си част изцяло непокътната, със своите охранителни кули придава на Талин необикновен сексапил, даже и в мрачното и студено зимно време.
Старата част на Талин е разграничена на две - Нисък град и хълмът Тумпеа, съединени посредством двете живописни улички Pikk jalg и Lühike jalg.
Нашата разходка из града стартира в Ниския град, покрай църквата " Св. Олав ". Някога тази готическа черква от XIV в. е била считана за най-високата постройка в света. В Средновековието кулата й се е издигала на 159 м над земята, а в наши дни - на 124 м. През пролетта и лятото е отворена за посещаване с опция за нанагорнище до висока тераса. Гледката към целия Стар град на Талин сигурно е внушаваща.
След къса разходка се озовахме посред Градския площад - историческият площад в сърцето на Стария град с най-добре непокътнатото в Северна Европа кметство в готически жанр.
Зад постройката на кметството се намира " Олде Ханза " - ресторант и сувенирен магазин в феодален жанр. Със сигурност е най-туристическата алтернатива за обяд, само че прекарването си заслужава. Преди да влезем, общителните " глашатаи " начело ни подариха по една сувенирна монета. Когато показахме монетата на сервитьорката, откакто се настанихме на една дървена маса, получихме като подарък топъл шнапс.
Съвет: " Домашното " им вино е доста положително! А пикантните карамелени блокчета в сувенирния им магазин са неповторими макар странната (на пръв поглед) композиция.
Източник: momichetata.com
КОМЕНТАРИ