Пандемията е влошила корупцията в целия Европейски съюз, заяви Transparency

...
Пандемията е влошила корупцията в целия Европейски съюз, заяви Transparency
Коментари Харесай

България се нареди сред страните с най-висока корупция в здравния сектор

Пандемията е влошила корупцията в целия Европейски съюз, съобщи „ Transparency International “, като жителите от време на време се нуждаят от персонални връзки, с цел да получат здравна помощ, а някои държавни управления употребяват рецесията за лична облага, съобщи Агенция Франс прес, цитирана от БГНЕС.

Процентът на подкупите в здравния бранш е най-голям в Румъния (22%) и България (19%), до момента в който разчитането на персонални връзки се следи най-често в Чехия (54%) и Португалия (46%).

Между октомври и декември 2020 година наблюдателният орган за битка с корупцията е интервюирал над 40 000 души в 27-те държави-членки на Европейски Съюз. Средно той открил, че 29% са разчитали на персонални услуги или връзки за достъп на другари и семейство до здравни услуги в обществения бранш предходната година. 6% от интервюираните са прибегнали до заплатен рушвет.

„ Здравеопазването е гореща точка на корупция, в миг, в който държавните управления се борят да ръководят пандемията от COVID-19 “, твърди в своя годишен отчет „ Transparency “ за усещанията на хората за прозрачността и корупцията в Европейски Съюз.

Много от интервюираните споделят също, че техните държавни управления не се оправят с пандемията по транспарантен метод. Във Франция, Полша и Испания над 60% от интервюираните се усещат по този метод.

„ Transparency International “ назова констатациите " изключително тревожни в сегашния подтекст ".

„ Страдащите от COVID-19 са в потребност от здравна поддръжка, като държавните управления в Европейски Съюз вкарват имунизации, с цел да защитят най-уязвимите от вируса и основават проекти за разпределяне на милиарди евро за възобновяване след пандемията. Корупцията обаче заплашва всички тези действия ", се споделя в отчета и се приканва държавните управления на Европейски Съюз да " удвоят напъните си, с цел да обезпечат заслужено и равноправно възобновяване от продължаващата пандемия ".

Авторите на отчета показват Унгария и Полша като страни, употребяващи рецесията като „ опрощение за подкопаване на демокрацията “ посредством налагане на регулации, които отслабват демократичните институции.

Други политици я виждат " като късмет за осъществяване на облага ", твърди отчетът, акцентирайки лобирането за поръчки с маски за лице и свадите с такова лобиране, свързани с няколко немски депутати.

Сигнал за събуждане

Погледнато оттатък здравната рецесия, една трета от жителите на Европейски Съюз считат, че корупцията като цяло се утежнява в тяхната страна, макар че има големи районни разлики. Като цяло съвсем половината декларират, че държавното управление им не се оправя с казуса.

Респондентите са изключително внимателни във връзка с " комфортните взаимоотношения " сред държавните управления и частния бранш и очевидната лекост, с която фирмите се оправят в уреждането на данъчните си сметки.

„ Тези резултати би трябвало да бъдат сигнал за събуждане “, сподели Михил ван Хултен, шеф на „ Transparency International EU “. " Има доста незабавни дейности, които могат да бъдат подхванати, " сподели той, " като повишение на прозрачността при лобирането както на ниво Европейски Съюз, по този начин и на национално равнище, както и справяне с избягването на налози. "  
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР