С какво да храним кокошките?
Отглеждането на кокошки не се свежда единствено да обезпечаването на удобно пространство за пернатите, само че до избора на подобаваща храна за кокошките. От храненето зависи положителното им здраве, както и количеството и качеството на снасяните яйца. Затова, в случай че сте новаци в развъждането на кокошки, ето с какво да храним кокошките.
От къде да се снабдим с храна за кокошки?
Най-подходящата храна за вашите кокошки може да намерите в профилираните магазини за фуражи. Там има разнообразни типове, както и разнообразни разфасовки. Най-подходящи са смесените фуражи, предопределени за кокошки-носачки.
Те ще дават на животните допустимо най-пълноценното хранене и ще им обезпечат по този начин значимите протеини, аминокиселини, витамини и микроелементи. Освен това готовите смесени фуражи за носачки съдържат смесени в вярно съответствие съставни елементи. Това е много по-трудно за реализиране при подготвяне на фуражи в домашни условия – изключително за начинаещи.
Когато храната на кокошките не дава отговор на нужните условия за реализиране на постоянно и пълноценно снасяне, кокошките снасят рядко, а яйцата могат да бъдат с меки черупки, дребни на размер и с ниско хранително качество.
Смесените фуражи за кокошки носачки могат да съдържат най-често следните съставки в вярното съответствие – пшеница, царевица, слънчогледов шорт, костно брашно, соев шорт, рибено брашно, креда, смлени мидени черупки, добавки, люцерново брашно, ечемик.
Различна храна в другите интервали
Ако напълно не сте осведомени с храненето на кокошките, би трябвало да знаете, че те имат потребност от друг вид храна в другите интервали на своя живот. Особено значимо е да осигурите най-пълноценното хранене в интервала след първото снесено яйце.
На младите кокошки-носачки би трябвало да бъде предоставяна храна с по-високо наличие на протеин. Зрелите кокошки-носачки може да бъдат хранени с фуражи с по-ниски равнища на протеини, само че пък е належащо да се акцентира на наличието на калций – изключително при по-възрастните пернати. Така ще сме сигурни, че ще получаваме яйца с задоволително здрава черупка.
За здравината на черупката значение имат добавките от креда, смлени на ситно мидени черупки, костно брашно, трошляк, вар. Тези примеси са налични в вярното съответствие в готовите смеси. Ако изберете приготвянето на домашни фуражи за кокошки, наложително е те да участват в кокошарника.
Особености в храненето на кокошките през сезоните
Най-трудният интервал за пернатите е през студения интервал. Храната на кокошите през зимата би трябвало да е още по-пълноценна, с цел да имаме непрекъсната носливост. Важна добавка за студените месеци са картофите.
Заедно с тях спомагателни потребни субстанции обезпечават фуражното цвекло, моркови, тиква и други потребни зеленчуци за кокошки. Разнообразие и в допълнение обогатяване се реализира още със сушена коприва.
През пролетта пък кокошките могат да получават дажби от зеленина. Тогава младата коприва е чудесна добавка към храната на кокошките.
Лятото е интервал на горещини и по тази причина осигурявайте повече вода. Също може да давате на кокошките и късчета плодове, само че без семките.
През есента носенето на яйца по принцип понижава. Това може да бъде избегнато посредством в допълнение обогатени с протеини храни, посредством боклуци от зеленчуци и добавки за кокошки носачки с витамини.
Ако още не разполагате с тези домашни птици, само че желаете да започнете да ги развъждате, вижте нашите разгласи и цени за кокошки.