Какво да правим, ако намерим костенурка навън?
Често в градски условия или в природата се случва пътят на индивида да се пресече с този на костенурките. Тези животни обаче са предпазени от закона за биологичното многообразие и по тази причина е нужна информация по какъв начин би трябвало да се действа при среща с костенурка на открито.
Видове костенурки в България
У нас се срещат два типа сухоземни костенурки - шипоопашата и шипобедрена костенурка, които носят тези названия заради особените външни белези. По тях може да се дефинира типа костенурка, с която сме се срещнали.
- Шипоопашатата костенурка има две надопашни щитчета, а шипобедрената има едно.
- Шипоопашатата костенурка има по-дълга опашка, която приключва с рогов шип с притъпен връх. Опашката на шипобедрената костенурка до края е покрита с дребни люспи.
- Шипобедрената костенурка има на задната част на бедрата по една огромна рогова брадавица. При шипоопашатата тя липсва.
След като се дефинира типа на костенурката, би трябвало да се види има ли потребност от човешка интервенция. Това са случаи, при които животното е отвън естествената си среда, жертва е на закононарушение или е ранено.
Коя е естествената среда на костенурките
За сухоземните костенурки естествена среда са пясъчни дюни и крайбрежия, обрасли с шубраци или редки дъбови гори, шубраци, тревисти и сухи терени, хълмисти места.
Градска среда като паркове, градини в селски или градски къщи, човешки жилища са неестествена среда за тези влечуги.
Какво да вършим, в случай че намерим костенурка на открито
Ако костенурката се намира в неестествена среда, би трябвало да бъде известена Регионалната ревизия за околна среда и води или Центъра за сухоземни костенурки. Те ще преценяват потребността костенурката да бъде лекувана или освободена в подобаваща среда.
Всички случаи на задържане на костенурка са нарушавания на закона, които изискват интервенция на способените органи.
Помощ за сухоземна костенурка в нейната естествена среда
Ако костенурката на открито пресича рискови места в нейното естествено местообитание, може да се окаже помощ, като се реалокира отвън пътното платно.
Ако е ранена, костенурката би трябвало незабавно да бъде предадена на способени органи за лекуване.
Малките не трябва да бъдат вземани. Те са изцяло способни да се грижат за себе си в своите местообитания.
Костенурка през зимата
Ако бъде открита костенурка на открито през късната есен и зимата, то тя се нуждае от помощ. Костенурките спят зимен сън и като всички влечуги телесната им температура е в директна връзка с тази на околната среда. Костенурките зимуват от октомври до март и в същото време те са уязвими. Свързването с центровете за отбрана на дивите типове ще разреши бедстващата костенурка да бъде избавена.
Освобождаване на костенурка
Много хора отглеждат костенурки вкъщи като домашни любимци. Освобождаването на такова животно не трябва да става от непрофесионално квалифициран човек. Животното е некомпетентно да се приспособява единствено в околната среда и ще загине. Нужно е да бъде предадено на способените органи.