Кога се ваксинират малките котенца?
Малките котенца са като дребни пухкави топчета наслада, само че развъждането им е огромна отговорност. Едно от най-важните неща, които всеки притежател би трябвало да направи, е да се погрижи за имунизацията на новия си опашат другар. Ваксините защищават котенцата от съществени и даже смъртоносни болести, по тази причина е значимо да знаете по кое време и по какъв начин би трябвало да се приложат.
Първи ваксини на котенцата: за какво са толкоз значими?
Малките котенца се раждат със едва развита имунна система и разчитат на антителата, които получават от майка си посредством коластрата – първото мляко, което сучат след раждането. Тези антитела обаче дават отбрана единствено за лимитирано време. След към 6 до 8 седмици равнищата на тези антитела стартират да понижават и котенцата стават уязвими на разнообразни котешки болести.
Тук идва ролята на имунизациите за котки, които оказват помощ на организма на котето да развие своя лична отбрана против заболявания като котешки грип, панлевкопения, бяс и др.
Кога стартира имунизацията на котенцата?
Първата имунизация на дребните котенца нормално се прави, когато бебчето навърши 6-8 седмици. Това е моментът, в който стартира да понижава отбраната от майчините антитела и котето се нуждае от спомагателна отбрана. Първата серия ваксини включва съществени ваксини, които защищават от най-разпространените и рискови болести.
Основни ваксини за котки
Ваксини против котешки респираторни вируси
Вирусните инфекции като херпес и калицивирус са главните причинители на котешкия грип. Те могат да доведат до респираторни проблеми, кихане, хрема и даже пневмония.
Ваксина против панлевкопения (котешка чума)
Това е извънредно съществено вирусно заболяване, което може да бъде съдбовно за котенцата. Вирусът нападна бързо делящите се кафези и може да провокира тежки стомашно-чревни проблеми и имунен срив.
В другите ветеринарни клиники могат да ви предложат разнообразни ваксини за котенца. Най-добре разпитайте в няколко лечебни заведения, преди да вземете решение.
Схема на имунизация на котенцата
След първичната имунизация на 6-8 седмици, котенцето ще би трябвало да получи втора доза ваксина към 3-4 седмици по-късно, с цел да се укрепи имунитетът. Обикновено по-късно се слага трета доза, когато котето е на към 16 седмици. Тази скица подсигурява, че имунната система на котето е задоволително мощна, с цел да се оправи с евентуални инфекции.
Ваксинации в зрелост
След завършването на главния курс имунизации, котките могат да получат годишни бустерни ваксини, с цел да се поддържа имунната им система в положително положение. В взаимозависимост от метода на живот на котката – дали е домашна или има контакт с външни котки – вашият ветеринарен доктор може да предложи и други характерни ваксини.
Какво да очаквате след имунизацията на котенцето?
Най-често имунизациите не провокират съществени странични резултати. Котенцето може да е леко сънливо или апатично денем след имунизацията, само че това нормално минава бързо. В редки случаи може да се следи отичане на мястото на инжекцията или лека температура. Ако обаче забележите съществени признаци като затруднено дишане или мощно отичане, е значимо да се свържете неотложно с ветеринарния си доктор.
Ваксинацията на котенцата е жизненоважна част от грижите за тяхното здраве. Тя освен защищава котенцето от съществени болести, само че и оказва помощ да осигурите на новия си домакински любим дълъг и здравословен живот. Важно е да следвате рекомендациите на ветеринарния си доктор и да спазвате имунизационния график, който може да се разграничава леко в другите ветеринарни клиники.
Вижте също честите заболявания при дребните котенца и аргументи за диария при котетата.