Ново изследване проведено от астрономи от Университета Уоруик (Warwick) е

...
Ново изследване проведено от астрономи от Университета Уоруик (Warwick) е
Коментари Харесай

Откриха двоична система от звезди и диск образуващ планети с перпендикулярна орбита

Ново проучване извършено от астрономи от Университета Уоруик (Warwick) е разкрило първия доказан образец за система от две звезди, която е обърнала заобикалящия системата диск до позиция, която е перпендикулярна, т.е. над орбиталната низина на двете звезди. Международният екип от астрономи употребява телескопа Алакама, (ALMA),  с цел да получи изображения с висока резолюция на диска.

Цялостната система показва необикновената панорама на пълен обръч от газ и прахуляк, който кръжи под прав ъгъл по отношение на орбитата на двоичната звездна систeма. Досега тази структура съществуваше единствено в мозъците на теоретиците, само че наблюдението на ALMA потвърждава, че съществуват дискове с перпендикулярна орбита от този вид и даже могат да бъдат релативно постоянно срещани.

Новото проучване е оповестено на 14 януари от научния помощник на Royal Society University доктор Грант Кенеди от катедрата по физика и Центъра за екзопланети на Университета Warwick в публикация озаглавена „ Кръгов протопланетен диск в полярна настройка. “

Д-р Грант Кенеди от Университета на Уоруик споделя:

„ Дисковете, богати на газ и прахуляк, се виждат към съвсем всички млади звезди и знаем, че минимум една трета от тези, които обикалят към единични звезди, образуват планети. Някои от тези планети приключват със завъртане противоположно на това на звездата, тъй че ние се чудехме дали сходно нещо би могло да бъде допустимо и при циркюмбинарни планети (планети обикалящи към две вместо към една звезда). Теоретично по този начин нареченото полярно противоречие би трябвало да е допустимо, само че до момента не сме имали доказателства за несъответстващи дискове, от които тези планети биха могли да се образуват. “

Д-р Кенеди и неговите сътрудници са употребявали ALMA, с цел да дефинират ориентацията на пръстена от газ и прахуляк в системата. Орбитата на двоичната система от звезди е била известна преди този момент от наблюдения, които дефинират по какъв начин се движат звездите една по отношение на друга. Чрез съчетание на тези две елементи от информацията те съумяват да открият, че пръстенът от прахуляк е съчетаем с съвършено полярната орбита. Това значи, че до момента в който звездните орбити се обикалят една друга в една низина, дискът обкръжава тези звезди под прав ъгъл по отношение на орбитите им.

Д-р Грант Кенеди прибавя:

„ Може би най-вълнуващото нещо в това изобретение е, че дискът демонстрира някои от същите характерности, които приписваме на дисковете прахуляк към единични звезди. Това значи, че останалата част от процеса на образуване на планетата може да се случи, може да има цяла популация от планети с орбити перпендикулярни на тези на звездите. Ако на вътрешния борд на праховия пръстен има планета, самият пръстен ще се появи от повърхността като необятна лента, която се издига съвсем перпендикулярно на хоризонта. Полярната настройка значи, че звездите се появяват, с цел да се придвижват и излизат от равнината на диска, като от време на време придават на обектите две сенки. Сезоните на планетите в такива системи също биха били разнообразни. На Земята сезоните се сменят през цялата година, когато обикаляме към Слънцето. Полярната планета обикаляща към две звезди също ще има сезони, които се сменят, защото другите географски ширини получават повече или по-малко светлина от звездите по цялата двоична орбита. “

Съавторът на проучването, доктор Даниел Прайс от Центъра за астрофизика (MoCA) на Университета „ Монаш “ споделя:

„ Мислехме, че другите слънчеви системи ще се оформят тъкмо като нашата, като планетите обикалят в една и съща посока към едно слънце, само че с новите облици виждаме въртящ се диск с газ и прахуляк, обикалящ към две звезди, освен това също по този начин откриваме, че този диск обикаля под прав ъгъл по отношение на орбитата на двете звезди. ALMA е просто приказен телескоп, той ни дава толкоз доста благоприятни условия да изучим по какъв начин се раждат планетите в други слънчеви системи “.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР