Нидерландската звезда Фемке Бол спечели златото на 400 метра при

...

Фемке Бол триумфира на 400 метра на ЕП по лека атлетика в Мюнхен

Нидерландската звезда Фемке Бол завоюва златото на 400 метра при дамите на Европейското състезание по лека атлетика в немския град Мюнхен. 22-годишната Бол е любимка за невиждан дубъл, в случай че стигне до купата в бягането на 400 метра с трудности на шампионата.

Нидерландската лекоатлетка, която е бронзова олимпийска медалистка и европейска рекордьорка на 400 метра с трудности с 52,03 секунди от Токио, победи във финала на 400 метра при дамите с 49,44 секунди. Тя усъвършенства персоналния си връх и най-хубавото достижение на родината си, а това е и най-хубав резултат в Европа за сезона.

Две представителки на Полша заеха второ и трето място в дисциплината. Наталия Качмарек сграбчи сребърния орден с 49,94 секунди, до момента в който Анна Киелбашинска взе бронза с 50,29 секунди.

Най-доброто достижение на Фемке Бол на 400 метра с трудности за сезона е 52,27. Полуфиналите в тази дисциплинираност са през днешния ден, а финалът е плануван за петък. Никоя жена не е правила сходен дубъл, а при мъжете през 2018 година норвежецът Карстен Вархолм завоюва злато на 400 метра с трудности, само че остана финален в бягането на 400 метра.

Във финала при мъжете на 400 метра в Германия европейско злато завоюва британецът Матю Хъдсън-Смит. Спринтьорът е бронзов медалист от Световния шампионат в Юджийн по-рано тази година, а с 44,53 секунди в Мюнхен той отбрани извоюваната преди 4 години в Берлин европейска купа в дисциплината. Втори се подреди швейцарецът Рики Петручани с 45,03, подобрявайки най-хубавия си резултат за сезона. Бронзът остана за още един представител на Англия – Алекс Хайдок-Уилсън с 45,17 (.161), колкото записа и четвъртият Лимарвин Боневация от Нидерландия – 45,17 (.169).

Испанецът Асиер Мартинес завоюва златото на 100 метра с трудности при мъжете. Мартинес и вторият Паскал Мартино-Лагард от Франция записаха най-хубав резултат за сезона на Стария континент. В страхотна конкуренция Мартинес зае първото място с 13,14 (.137) секунди, а французинът остана втори с 13,14 (.138) след фотофиниш. Бронзовото отличие също стана владеене на представител на Франция. Жуст Квао-Мате се подреди трети с 13,33 секунди.