КС стартира делото за дефицита в енергийния фонд и милиардите, които Асен Василев трябва да върне
Конституционният съд започва делото за проблемите в енергийния фонд и милиардите, които някогашният финансов министър Асен Василев би трябвало да върне.
На съвещанието участваха единадесет конституционни съдии.
Определението е признато единомислещо.
Припомняме, че Народното събрание реши и разпореди министърът на финансите (по това време Асен Василев) да предприеме нужните дейности за покриване на оперативния недостиг от 1 милиарда лева във Фонд " Сигурност на електроенергийната система “ в период до 31 март 2024 година
Предложението бе импортирано през месец март тази година от ръководителя на ПГ на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, от ръководителя на ПГ на Движение за права и свободи Делян Пеевски и от депутатите от ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи Делян Добрев и Станислав Анастасов в деловодството на Народното събрание.
В претекстовете си те показват, че финансовият министър е " източил " над 3.5 милиарда лева от БЕХ и 847 млн. лева от ФСЕС посредством стратегиите за компенсиране на небитовите консуматори.
По време на дебатите в Народното събрание Делян Добрев поправя тези сметки, като сподели, че източените средства са още по-големи - 5.4 милиарда лева Добрев изброи сумите, които държавните енергийни сдружения са превеждали като дивиденти към страната през последните три години, както и средствата, които ФСЕС е бил заставен да преведе на бюджета.
В сметката Добрев постави и предварително върнатия от НЕК заем към страната от 1.176 милиарда лева за така наречен зърнена договорка, която по този начин и не беше осъществена.
" Лично Асен Василев ги прибра в държавния бюджет тези средства и те бяха изхарчени неизвестно защо, само че не и за обезщетения за цените на тока ", уточни Добрев. И прикани депутатите да закърпят ситуацията до 1 юли, като гласоподават решението за запълване на недостига във фонда, след което ще има нова калкулация на бюджета му при новите цени на електрическата енергия.
" В противоположен случай КЕВР ще е принудена да балансира системата през цените за крайните консуматори. Въвеждането още веднъж на вноската " Задължение към обществото " в размер на 30 лева на мегаватчас, значи повдигане на сметките за ток на всички консуматори с 15%. Това ще оскъпи всички артикули по веригата и ще напомпа в допълнение инфлацията, тъй че няма скоро да влезем в еврозоната ", изясни Добрев.
От Движение за права и свободи показаха Асен Василев като главен провинен за дупката във фонда за енергийна сигурност. Рамадан Аталай напомни, че постоянно този фонд е имал буфер от 800 млн. до 1 милиарда лева, който обаче е бил конфискуван от финансовия министър с бюджета за тази година.
Депутатите одобриха решението със устойчиво болшинство, в това число и депутатите от " Възраждане " и Има Такъв Народ, като срещу гласоподаваха единствено 50 депутати от " Продължаваме промяната - Демократична България ".
Ден по-късно с решение кабинетът на Николай Денков в оставка е промени едно от поредицата решения в бранша, с което задължи „ Български енергиен холдинг “ да подари 728 млн. лева на Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “. Оказва се обаче, че върху дарението би трябвало да се заплати голям локален налог, възлизащ на 36,4 млн. лева Обикновено данъкът се заплаща от получателя, само че в тази ситуация кабинетът е взел решение да задължи донора БЕХ да го заплати.
След това държавното управление в оставка на Николай Денков даде на Конституционния съд решението на Народното събрание от 21 март, с което депутатите задължиха финансовия министър да внесе до края на същия месец 1 милиарда лева от държавния бюджет във Фонда " Сигурност на електроенергийната система ". Мотивът на народните представители бе да се обезврежда дефицитът във фонда поради по-ниските доходи в него от продажбата на спестени държавни парникови квоти и спадналите отчисления от продажбите на ток на свободния пазар, където цените също вървят надолу.
Според държавното управление решението на депутатите опонира на конституционните разпореждания за разделянето на управляващите и сходно заплащане е трябвало да бъде част от закона за държавния бюджет.
Ето какво гласи решението на Конституцонния съд:
На 14.05.2024 година, Конституционният съд позволи за разглеждане всъщност конституционно дело №13/2024 година по искане на Министерския съвет на Република България за определяне на противоконституционност на Решение на Народното събрание от 21 март 2024 година за предприемане на дейности по отношение на съществуване на ликвидни проблеми и неспособност Фонд " Сигурност на електроенергийната система “ да извършва законовите си отговорности, обнародвано в " Държавен вестник “, бр. 26 от 26 март 2024 година