Нестандартна идея за избора на директори предлага директорът на 51-во

...
Нестандартна идея за избора на директори предлага директорът на 51-во
Коментари Харесай

Предложение: Училищните директори да се избират от учители и родители

Нестандартна концепция за избора на шефове предлага шефът на 51-во учебно заведение в София Асен Александров в разгара на рецесията с състезанията за близо 450 управителен места, които бяха стопирани поради правосъден спор, заяви в. " Сега ".

" Ще шокирам доста хора, само че моето предложение е изборът на шефове да се прави от учителите и родителите. 50 точки оптимално от учителите и 50 точки оптимално от родителите (училищното настоятелство, публичният съвет или друга форма на публично родителско представителство) при акция, сходна на тази за кмет на обитаемо място ", споделя Александров във " Facebook " профила си.

По думите му проблемите в едно учебно заведение са не по-малко от тези в една община и в случай че един шеф има поддръжката на учителите и родителите, безусловно ще успее. " Като не имаме вяра на страната, дано жителите (учители и родители) сами вземат решение. И кой различен избор би могъл да бъде по-прозрачен, некорумпиран и неоспорван? ", пита той.

На 1 юли влезе в действие разпоредба 16 за осъществяване на състезания за заемане на длъжността " шеф " в държавните и общинските институции в системата на предучилищното и учебното обучение. Тя регламентира единна система на оценяване и класиране на претендентите, целяща да се подсигурява транспарантна конкурсна процедура на конкурентен принцип въз основата на качествата на претендентите, защото до тогава нямаше публични писани правила. Директорите бяха избирани от комисии, в които се включват представители на общините и районните ръководства по образованието - според от това дали учебните заведения са държавни или общински.

Новите правила не са кой знае какъв брой по-различни от досегашните, като ще бъдат оценени още веднъж от същите комисии, споделиха тогава шефове. Александров също описа за мнения на хора, взели участие в комисиите, че в новите състезания няма основна смяна, като устният изпит не е нещо изключително ново.

Началникът на СУ " Д-р Петър Берон " в Пазарджик, в качеството й на участник в конкурс, обаче оспори наредбата пред Върховния административен съд. Мотивите й бяха, че в нея има голям брой субективни критерии, които се отнасят до личността на претендента като мотивация за заемане на длъжността, настройка за работа в екип и рационализиране и информационни умения. Така, оповестените при започване на юли 450 състезания за учебни шефове в цялата страна, бяха блокирани, защото осъществяването на наредбата бе спряно.
Доста учители и шефове утвърждават концепцията на Александров, излиза наяве от постовете в профила му. Някои оферират оценката на родители и учители да е единствено съставен елемент от общата оценка. Според други обаче концепцията му ще отстрани младите, нови и непознати за учебното заведение претенденти, съгласно трети пък тя разчита на хорската обич, която е субективна и моментна. " Повечето учители ще изберат оня претендент, при който могат да вършат каквото си желаят. На множеството родители пък им е безразлично ", споделя учител. " Гласуване на родители не е имало даже в дребните селища преди Освобождението! ", разяснява негов сътрудник.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР