Неплатена сметка от поне 60 млн. лв и дупка от

...
Неплатена сметка от поне 60 млн. лв и дупка от
Коментари Харесай

На Томас-Куково лято

Неплатена сметка от най-малко 60 млн. лева и дупка от минус 200 хиляди туристи годишно по Черноморието са директните резултати от банкрута

[Shutterstock] Фалитът на колоса Thomas Cook удари мощно българския морски туризъм.Поне 58 хотелиери имат неплатени над 60 млн. лева, които надали ще получат.Изчезването от пазара на състезател, водил 200 хиляди туристи тук, ще се усеща и следващата година. Част от тематиката Какво следва след банкрута на " Thomas Cook "
Последното пътешестване на Thomas Cook

Най-старата туристическа компания в света Thomas Cook разгласи банкрут при международен взрив в туризма
Слабият летен сезон приключи пагубно за хотелиерите по черноморието - английският туроператор Thomas Cook банкрутира и с това отвори дупка от минус 200 хиляди непознати туристи годишно в България, и остави неплатена сметка от най-малко 60 млн. лева Шансът притежателите да получат заплащания от изчезналия колос клонят към нула, тъй като Thomas Cook е свръхзадлъжнял, с малко активи и първи в редицата кредитори ще са банките. Прекият финансов удар е върху под 100 четиризвездни и петзвездни хотела по морето в огромните курорти, като вредите варират по обекти, тъй като някои са работили главно с туроператора, други са имали посетители по разнообразни линии. Затова и доста от обектите ще оцелеят, само че за десетки бъдещето е разтърсено. Несигурно е и идващото лято. Хотелиерите към този момент са имали контракти за него с туроператори, в това число и с потъналия английски. Сега леглата би трябвало да намерят нов искащ, а при незабавните договаряния цените ще са под напън.

Твърде огромен и за България

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Thomas Cook и неговите поделения работят на българския пазар от средата на 90-те, като през годините съумяха да се разпрострат до един от двата водача в проведения туризъм дружно с немската TUI. Годишно компанията води сред 150 и 200 хиляди души на отмора в морските курорти, като през мощната за целия отрасъл 2018 година техният брой беше над 220 хиляди За лято 2019 цифрата е много по-ниско: за целия сезон евентуалният брой туристи на Thomas Cook в България е към 164 хиляди, сочи неофициална информация на " Капитал ". От тях голямата част са германци, следвани от поляците. По линия на английския пазар през Thomas Cook в страната са пристигнали едвам сред 13 и 15 хиляди туристи с компанията. Дял от бизнеса на този пазар евентуално е " отхапал " английският туроператор jet2holidays, който през сезон 2019 дебютира в България със поръчка да докара 100 хиляди души на отмора.

Какъв бизнес носят обаче туристите на Thomas Cook за България е съвсем невероятно да се пресметна. Бегъл ориентир може да даде информацията на Националния статистически институт от така наречен сателитна сметка в туризма. Според последните данни в нея, които са едвам за 2016 година, един задграничен екскурзиант е похарчил приблизително към 1847 лева за пътуването си в страната. Умножено по броя туристи на Thomas Cook - 164 хиляди за сегашния сезон, това би означавало бизнес за най-малко 303 млн. лева, които се разпределят всред цяла екосистема от свързани промишлености: хотели, превоз, екскурзоводски услуги, занимания и други Твърде евентуално е действителната сума да бъде по-висока, защото разбори в Европа сочат, че през последните години хората усилват разноските си за пътувания поради икономическия напредък.

Преглед на оригинала
Автор: Капитал

Вземания за най-малко 30 млн. евро

Когато в понеделник английската централа на Thomas Cook разгласи, че неотложно влиза в процедура по банкрут, само че част от нейните поделения в други страни заявиха, че се ръководят без значение и имат подготвеност да продължат да работят сами, измежду българския бизнес към момента имаше очаквания за по-минимални вреди. Те се изпариха до сряда, когато дивизиите на компанията в Полша, Германия, Холандия и Австрия оповестиха също, че стопират активност. По оценка на сектора немските и полските туристи, които идват с компанията в България, са над 2/3 от всички. Това си проличава и по данните от последната седмица: сега в България има близо 6 хиляди туристи на Thomas Cook като към 4 хиляди от тях са германци. " В Албена към момента има към 200 туристи посредством Thomas Cook, които обслужваме. Предстои да изчисляваме заплащанията, които имаме да получаваме за минали интервали, както и да обмисляме дейностите, които да предприемем. "

Димитър Тачев, зам.-директор продажби в " Албена "
По данни на министерството на туризма все още е ясно, че 58 хотела по Черноморието имат неизплатени контракти с компанията. В каталозите на туроператора другояче участват годишно участват сред 100 и 120 обекта в България. Най-голяма част от засегнатите обекти са по Южното Черноморие - главно " Слънчев бряг ", само че и " Дюни ", Обзор и други По -малко са тези на Северното Черноморие, най-вече " Златни пясъци ", само че и Св. св. " Константин и Елена " и " Албена ". Допитване на " Капитал " до хотелиери пък сподели, че като цяло всеки от тях има самостоятелни финансови връзки с разнообразни звена на групата - при някои има контрактуван по-висок % на предплатени заплащания, други получават парите си от Thomas Cook регулярно на части. В много от случаите обаче огромна част или цялата сума за съответните туристи се изплаща 45 или 60 дни след напускането им на хотела. А това значи най-лошия сюжет - сега българските хотели имат да получават пари от двата най-пикови месеца през летния сезон - юли и август, когато и цените са най-високи. През седмицата туристическият министър Николина Ангелкова заяви, че бизнесът има да взима " много милиони левове " от туроператора, само че сумата не може да бъде оповестена, защото става дума за комерсиална информация.

Вземанията единствено на главните хотелиери, работещи с Thomas Cook през сезона, са за към 30 млн. евро по предварителни калкулации на няколко източника на " Капитал ". Това обаче не е цялостното число, в него не влизат заплащания към някои от по-малките хотели, както и към други компании, работещи с туристическия колос - транспортни компании, екскурзоводи, притежатели на заведения, туристически атракции и други места, включени в стратегиите на туристите. През седмицата изп. шеф на Националния ръб по туризъм Полина Карастоянова съобщи пред " Фокус ", че Thomas Cook дължи на българските хотелиери общо 40 млн. евро. " Най-важно в този миг, е клиентите на Thomas Cook, които са в страната, да се приберат, а сътрудниците да извършат услугите по стратегиите, с цел да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация. "

Христо Гълбачев, шеф на " Астрал холидейз "
Щетите за обособените компании естествено са разнообразни - в някои от хотелите туристите на Thomas Cook са заемали сред 20 и 25% от стаите, само че в други, които са били под шапката на вериги, благосъстоятелност на туристическия колос, или са били със статут на извънреден негов сътрудник, делът евентуално надвишава 70%. По оценки на сектора въпросните хотели по морето, в чиито бази големият дял от туристи е бил на Thomas Cook, са сред 6 и 8 от засегнатите 58.

На опашката на кредиторите

Огромната част от хотелиерите към момента се ориентират в обстановката и нямат тактика по какъв начин ще действат, само че терзанията са, че загубите ще бъдат напълно за тяхна сметка, сподели анкета на " Капитал " измежду притежатели. Според разпоредбите след оповестяването на неплатежоспособността на компанията - понеделник за английския Thomas Cook и сряда за полското и немско отделение, разплащанията с сътрудници се поемат от осигурител или гаранционен фонд, който би трябвало да обезпечи престоя и прибирането на намиращите се на отмора туристи в чужбина. За всички останали суми, които българският бизнес има да получава отпреди това, обаче важи общоприетата процедура при банкрут.

Казано с други думи, сега привилегировани кредитори на Тhomas Cook във Англия ще бъдат страната и банките, отпускали заеми на групата, а компаниите - контрагенти по света, ще бъдат след тях в листата на елементарните кредитори. " В тази листа обаче няма да сме единствено ние. Там ще са огромните хотелски вериги на Испания и Турция и още доста страни ", разяснява пред " Капитал " представител на хотел, съгласно който част от сътрудниците му " не са оптимисти ", че изобщо ще съумеят да получат парите си. " Ние сме най-големият български сътрудник на компанията, като съвсем 25% от туристите ни идваха от Thomas Cook. Не сме получили огромна част от заплащанията за август и септември. Шансът да получим средствата не е огромен, тъй като сме търговски заемодател и при процедура по банкрут сме в края на редицата - след страната и банките ", сподели и Веселин Данев, съакционер в една от огромните хотелски вериги по морето (виж блица).

Кризата с Thomas Cook основава напрежение и за идващото лято

[Shutterstock]
През седмицата туристическият министър Николина Ангелкова заяви, че измежду българския туристически бизнес се разискват два разновидността на деяние - някои от играчите в бранша оферират да се заведе групов иск против Thomas Cook, само че други по-скоро избират да работят самостоятелно.

Но никой не би могъл да предвижда по кое време ще стартира този развой - всяко от звената на компанията работи по законодателството на страната, в която е записано, което напълно усложнява задачата.

Н апрежение 2020

Кризата с Thomas Cook основава напрежение и за идващото лято. Излизането от пазара на толкоз гигантска акция сигурно ще пренареди бизнеса, като евентуално част от туристите ще се насочат към другите най-големи оператори в Европа. Какво обаче ще се случи зависи и от дейностите на директните съперници на България, измежду които Испания, Гърция, Турция, Тунис и други страни, които също са мощно наранени от рецесията с Thomas Cook.

Идеите за нови застраховки или отплата от страната към този момент звучат едва евентуални, а и със противоречива успеваемост. Затова пред хотелиерите стои въпросът дали да не се вгледат в аргументите за краха на Thomas Cook. Или най-малко в една от тях - от ден на ден платежоспособни туристи сами провеждат ваканциите си през интернет. Тук въпросът е по какъв начин да се доближи до тях и те да харесат българския артикул. Опция за щит

Заради рецесията с Thomas Cook туристическият министър Николина Ангелкова стартира спор за възможни законодателни промени, които да вкарат някакъв тип спомагателна застраховка за задграничните туроператори, работещи на българския пазар, за вреди против техни контрагенти. Според нея, в случай че имало консенсус, измененията можело да се случат още до края на тази година, защото сега в Народното събрание се преглеждат промени в закона за туризма. Идеята да се намерения дали да има спомагателен предпазен механизъм в действителност изобщо не е нова. Тя бе предлагана от бизнеса още през 2014 година, когато няколко съветски туроператора влязоха в процедура по банкрут, а измежду пострадалите се оказаха и български техни сътрудници. Но механизмът е комплициран и ще оскъпи още българските предложения. Губим, само че ще поемем удара
Веселин Данев, съакционер в една от най-големите хотелски вериги по Черноморието с осем обекта под марките Iberostar, Sol и Melia

Как се отразява банкрутът на Thomas Cook на хотелиерите по Черноморието и на вашата верига в частност?
Зле. Ние сме най-големият български сътрудник на компанията, като съвсем 25% от туристите ни идваха от Thomas Cook. Не сме получили огромна част от заплащанията за август и септември. Шансът да получим средствата не е огромен, тъй като сме търговски заемодател и при процедура по банкрут сме в края на редицата - след страната и банките. Обмисляме опциите за правосъдни каузи. Вероятно и по линия на известията пред борсата от последните месеци, в които Thomas Cook уверяваше, има контракти с финансовите институции.
Ще имаме директна финансова загуба, само че в случай че преди години тези милиони можеха да ни срутен, в този момент компанията ни е финансово доста по-здрава и ще поеме удара.

Как ще се отрази банкрутът на идващия сезон?
Природата не търпи вакуум. Някакво разтърсване ще има, само че други туроператори ще го компенсират. Работим с десетки. Доста от сегашните ни сътрудници към този момент показаха интерес да поемат освободения от Thomas Cook потенциал на хотелската база. Има и нови участници на пазара - английският Jet2 да вземем за пример потегли от нулата тази година и донесе растеж при английските туристи по морето, до момента в който при Thomas Cook имаше спад.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР