Неолитните гробовете са на трима възрастни и едно детеОще 4

...
Неолитните гробовете са на трима възрастни и едно детеОще 4
Коментари Харесай

Скелети на 8000 г. в Слатина

Неолитните гробовете са на трима възрастни и едно дете

Още 4 скелета на 8000 години откри чл.-кор. Васил Николов, зам.-председател на Българска академия на науките в неолитното населено място Слатина в София. Уникалните находки са резултат от избавителните разкопки на обекта, който огромният български археолог изследва от години.

Откритите до момента предмети подказват, че селището е населявано от земеделци и скотовъдци. Животът там стартира от преди повече от 8 000 години, а самото населено място е съществувало към 500 години – от края на седмото доникъде на шестото хилядолетие преди Христа.

От неолитното населено място в Слатина потегля цивилизацията на Европа. Чл.-кор. Николов описа, че находките са открити на 24 юли тази години – трима възрастни и едно дете.

„ Слатина е доста известно населено място в праисторическата просвета, част от първата европейска цивилизация. Работата тук е част от избавителни разкопки поради актуалното строителство “, добави археологът.

По думите му гробове от началото на шестото хилядолетие са доста редки, а за обредните ритуали от този интервал се знае доста малко. „ Положен е доста забавно – по стомах. Краката са свити, както по принцип се свиват в този интервал. Погребан е в ембрионална поза “, добави най-големият експерт по праистория у нас. Предстои да се направи ДНК разбор на откритите скелети.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР