Настоящите ваксини оказват влияние на всички варианти на COVID-19, но

...
Настоящите ваксини оказват влияние на всички варианти на COVID-19, но
Коментари Харесай

Акад. Петрунов: Преболедувалите да не се ваксинират скоро

" Настоящите ваксини оказват въздействие на всички разновидности на COVID-19, само че в друга степен, по този начин е и с типа от ЮАР, въздействат, само че по-малко ".

Това сподели в ефира на " Неделята на NOVA " акад. Богдан Петрунов, имунолог и алерголог.

Той означи, че се е считало, че имунизациите ще ни предпазят на 100% от всички варианти на вируса, само че това не се е случило.

" Ако по този начин продължава да се развива вируса, евентуално ще би трябвало всяка година да се имунизираме, тъй като още доста разновидности ще има на ковид ", добави експертът.

За имунизацията на Johnson & Johnson той осведоми, че демонстрира висока успеваемост на разнообразни места - Южна Америка, Съединени американски щати, Африка, освен това с една доза.

За него втората доза е доста значима, а имунизациите би трябвало да се слагат, както е протекло клиничното проучване, а не някой да реши своеволно, че ще поставя единствено една доза или да трансформира времето на слагане на двете дози. Но акцентира, че даже единствено едната доза защищава до 50%.

" Преболедувалите не трябва да си поставят ваксина доста скоро, тъй като те имат към този момент антитела, а имунизацията подтиква в допълнение имунната система, което не е добре. Не е нужно те да се изследват за насъбраните антитела, просто би трябвало да изчакат няколко месеца ", съобщи имунологът.

" Вече се приказва, че коронавирусът не е зараза най-вече на белодробната система, а на сърдечно-съдовата ", добави още той.

Относно автоимунните болести учен Петрунов означи, че зависи какво тъкмо е болестта, с цел да се реши дали човек да се имунизира, или не.

Според него няма значение с коя ваксина от утвърдените ще се имунизираме, защото те са сходни като деяние и неслучайно са утвърдени. Той акцентира, че имунизацията ни оказва помощ да минаваме през заболяването по-леко, а имунизираният може да заразява и може да бъде инфектиран.

" Преди се смяташе, че преболедувалите рядко могат да се заразят още веднъж, само че това се опроверга и все по-често се случва ", заключи акад. Богдан Петрунов.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР