Населението на света, което ще наброява в средата на ноември

...
Населението на света, което ще наброява в средата на ноември
Коментари Харесай

15 ноември става съдбовна дата. Ето какво ще се случи

Населението на света, което ще наброява в средата на ноември осем милиарда души, ще продължи да пораства, въпреки и със забавено към този момент движение, сочат данни на Организация на обединените нации. Световната организация напомня мощните демографски разлики сред редица райони на планетата.

Забавяне
-->
Според отдела на Организация на обединените нации за популацията, към 15 ноември човечеството ще доближи 8 милиарда души - над три пъти повече от 2,5 милиарда през 1950 година

Но " основното обръщение " е, че " темпото на напредък на международното население внезапно се е забавило след пиковите стойности от шейсетте години ", показва пред Агенция Франс Прес Рейчъл Сноу от Фонда на Организация на обединените нации за популацията.

Този напредък е понижен от 2,1 на 100 в интервала 1962-1965 година на под един % през 2020 година и до 2050 година може още да намалее с към 0,5 %.

Девет милиарда? А по-късно 10?

С оглед броя на хората във възраст да имат деца и повишението на продължителността на живота популацията все пак ще пораства и отсега нататък, като доближи близо 8,5 милиарда през 2030 година и 9,7 милиарда през 2050 година Ще последва пик от 10,4 милиарда през 80-те години на столетието, а до края му - застоялост, демонстрират калкулации на Организация на обединените нации.

По тези индикатори прочее няма единно мнение. Проучване на американския Институт за здравни параметри и оценка (IHME - Institute for Health Metrics and Evaluation) от 2020 година дава прогноза и за различен пик доста по-скоро - през 2064 година (9,7 милиарда, съвсем 10), а по-късно спад на 8,8 милиарда през 2100 година

" Нашите числа са под тези (на ООН), защото моделът на раждаемост в страната ни е прекомерно друг " и планува по-специално 1,66 деца на една жена през 2100 година, изяснява за Агенция Франс Прес главният създател на проучването Стейн Емил Волсет, съгласно който растежът ще спре, щом хората на Земята станат " сред 9 и 10 милиарда ".

Спад на раждаемостта

Средната раждаемост през 2021 година е била 2,3 деца на жена против към 5 през 1950 година, демонстрират калкулации на Организация на обединените нации, която планува 2,1 деца на жена през 2050 година

" Повечето хора на планетата живеят в този момент в страни, където раждаемостта е по-ниска от нужния % за възпроизводство на популацията ", който е 2,1 деца на жена, показва Рейчъл Сноу.

Човечеството старее

Средната предстояща дълготрайност на живота - основен фактор за растежа на популацията - се усилва: през 2019 година тя е достигала 72,8 години, т.е. тя е с девет години повече, в сравнение с през 1990 година А за 2050 година Организация на обединените нации предвижда 77,2 години.

В комбиниране с понижената раждаемост резултатът е, че делът на хората над 65-годишна възраст наподобява ще нарасне от 10 % през 2022 на 16 % през 2050 година

Това стареене се отразява на трудовия пазар, пенсионните системи, механизмите за поддръжка и грижи за възрастните хора.

Затова " от ден на ден страни желаят от нас рекомендация по какъв начин да засилят растежа на популацията си ", отбелязва Рейчъл Сноу.

Безпрецедентно многообразие

До 2050 година примерно над половината напредък на популацията ще бъде обезпечен едвам от 8 страни съгласно Организация на обединените нации - ДР Конго, Египет, Етиопия, Индия, Нигерия, Пакистан, Филипините и Танзания.

Средната възраст е още един образец за това многообразие - 41,7 години в Европа при 17,6 години в Субсахарска Африка. " В предишното страните са били близки по възраст на жителите и те са били по-скоро млади; в бъдеще страните ще са близки по възраст на жителите, само че те ще са най-много остарели " - обаче тъкмо в този миг от историята " има огромно разделяне в света ", акцентира Рейчъл Сноу.

Тези разлики могат да се отразяват на геополитическите връзки, означават някои специалисти.

Индия ще задмине Китай

Друг образец за смяна в трендовете: двете страни с най-голямо население, Китай и Индия, съгласно Организация на обединените нации ще си разменят местата на стълбицата още през 2023 година

Населението на Китай - 1,42 милиарда души през 2022 година, ще стартира да понижава, до момента в който стигне 1,3 милиарда през 2050 година, а до края на века - едвам 800 милиона.

Населението на Индия - 1,41 милиарда през 2020 година, обаче ще продължи да пораства макар спада в раждаемостта, незадоволителна за възпроизводство, и през 2050 година се чака да възлиза на 1,66 милиарда.

Така през 2050 година Индия евентуално ще е страната с най-голямо население, изпреварвайки Китай. На третото място от стълбицата още веднъж ще са Съединени американски щати, само че към този момент дружно с Нигерия - там ще живеят по 375 милиона души. 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР