Нарушени са всички добри практики – работено е в реална

...
Нарушени са всички добри практики – работено е в реална
Коментари Харесай

Киберексперт за BG-ALERT: Нарушени са всички добри практики, някой трябва да поеме отговорност

„ Нарушени са всички положителни практики – работено е в действителна среда, един човек е съумял да направи известие, което е напълно отвън подтекста и да го адресира от президента, а по-късно не е имало някой, който да го верифицира или удостовери. Без знанието на телеком или Министерство на вътрешните работи някой е употребявал тяхното въздействие и система, с цел да изпрати известието “. 

Това сподели специалистът по киберсигурност Явор Танев в „ Тази заран “. 

ДЗЗД „ Сискод “ се извинява на популацията

По думите му при вчерашните проби на BG-ALERT не е спазен нито един от стандартите за мрежова сигурност. 

„ Съобщение с текст „ test test “, в което е заплетен и президентът може да бъде изпратено от един човек до една трета или повече от популацията. Имаме страхотния шанс да забележим какъв брой зле е направена тази организация за ръководство на известията и по какъв начин един човек може да изпрати известие до всички. Представете си всички сюжети в главата, които идват на елементарните хора, само че и на експерта по киберсигурност – дали този човек сбърка самичък или някой не го накара около цялата лудница с машините, дали някой не е хакнал индивида или системата “, добави Танев. 

Някои хора споделят, че при приемането му се е чул мощен стряскащ тон

Според киберексперта при произшествия би трябвало да се проучва коренната причина. 

„ Трябва да се разбере по какъв начин това се е получило, кой е оторизирал известието да премине през защитните процеси, имало ли е изобщо такива. Някой би трябвало да поеме отговорността, тъй като чувството, че това работи, даже и тестово, не е правилно. Истината е, че тази система не работи изобщо, тъй като който е решил, е пратил известие “, сподели киберекспертът. 

Снимка: bTV

Подобни проби се вършат в местна среда, безапелационен е той. 

„ Нито един програмист или тестер не би трябвало да прави действителни проби в система, която е обвързвана с живите устройства. Ако се вършат проби в действителна среда, би трябвало популацията да бъде осведомено, а не всеки да си прави проби, когато реши. Когато имаме сериозни известия, обикновено е някой да ги валидира “, добави Ясен Танев.

Снимка: bTV

По думите му в границите на три минути 40 души са му звъннали, с цел да му кажат, че са им хакнали телефона.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР