На пистата в Серес, Гърция завърши последния 12-и кръг на

...

България с отборната титла на Европейския шампионат по мотоциклетизъм

На пистата в Серес, Гърция приключи последния 12-и кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017. Благодарение на шест подиумни класирания нашата страна стана екипен първенец с 70 точки. 68 водачи от България, Гърция, Македония, Сърбия, Турция, Румъния, Австрия и Израел караха през днешния ден на слънчевото време и суха писта.

При SP 125 поради щета в мотора не започва водачът във краткотрайното класиране Жулиета Ленкова (224 точки, МСК Плевен, Aprilia). Въпреки опитите на нейните механици да възпламенят мотора на машината, това не се случи и феновете видяха голямото отчаяние на Ленкова от този факт. В нейно неявяване успеха завоюва Милен Георгиев (Мотомания.БГ, Aprilia), който стана и първенец на сезона с 244 точки. След него финишира Християн Бузалковски (Македония, Aprilia), а трети - Харалампус Психогиус (Гърция, Aprilia).

Подобно на през вчерашния ден, и през днешния ден, старта в F 600 предложи на феновете доста адреналин и мощни страсти. Али Ефе Йегин (Турция, Yamaha) потегли чудесно от първата позиция и не изпусна водачеството до края на надпреварата. В група до предпоследната обиколка се движеха Йегин, Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda) и Тодор Меченски (ВиТек Рейсинг, Yamaha), като разликите сред тях бяха в границите на 3 секунди. Първи с задатък от 4.9 секунди стана турският водач, пред Меченски и Михайлов. В генералното класиране за сезона купата в F 600 завоюва Али Ефе Йегин с 241 точки. Втори с 223 точки завърши годината Красимир Михайлов с 223, а трети - Тодор Меченски с 171.

Фуркан Идгу (Турция, BMW) победи конкуренцията в клас F 1000, като през всички 12 обиколки водеше сериозна борба с Агах Орман (Австрия, Yamaha). Въпреки, че направи най-бърза обиколка от всички на пистата – 1:29:954 минути Орман не съумя да изпревари Идгу и остана на 2.2 секунди след него. Трети пресече финала Харун Акгюн (Турция, BMW), завършвайки на 17.3 секунди зад спечелилия. За крайното класиране на сезона след изминати 12 кръга през годината първенец с 151 точки е Слободан Ивцевски (Македония, Honda). Втори приключи Игор Спиров ( 129 точки, Македония, Yamaha), а трети - нашият съотечественик, който не кара в Серес - Петър Дианов със 120 точки.

Невероятно оспорвано беше и в клас SP 600, тъй като се решаваше купата в BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2017. Димитрис Каракостас (Гърция, Honda), Йонел Паскота (Румъния, Yamaha) и Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda) караха един зад различен през всичките 12 обиколки. Каракостас водеше до предпоследната, когато беше изпреварен много рисково от Паскота и румънецът не даде късмет в оставащите финални метри да бъде изпреварен. За отбелязване е, че и тримата влязоха във времена от 1 минута и 21 секунди, като разликите до края бяха в хилядни. Дълго време публиката аплодираше водачите и безусловно справедливо, тъй като направиха безпределно забавно съревнование. Шампион за 2017 стана Александър Георгиев с 227 точки, пред Йонел Паскота с 224 и Пламен Петров (Троян мото клуб, Yamaha) с 184 точки.

Отново борбата при най-бързите водачи оправда упованията за мощен адреналин, доста газ и джентълменско повeдение от страна на състезателите по време на 14-те обиколки. След като във вчерашния ден падна и не приключи кръга, през днешния ден Мартин Чой (БМВ Еко Рейсинг отбор, BMW) изпревари в третата обиколка Ангел Караньотов (OD rasing team, Ducati) и Роберт Мурешан (Румъния, BMW), с цел да поведе колоната. Тримата се откъснаха съществено от конкуренцията, като в последните две пробягвания Мурешан понижи темпото, а Караньотов караше компактно зад Чой. С разлика от 1.7 секунда Мартин победи, Ангел втори, а Мурешан пресече финала трети. Генералното класиране за сезона в SuperBike 1000 завоюва Роберт Мурешан с 230 точки, Мартин Чой приключи годината на второто място с 179, а трети Димитър Митов (173 точки, МК Боляри, BMW).