На 3 февруари Българската православната църква почита Свети Симеон Богоприимец

...
На 3 февруари Българската православната църква почита Свети Симеон Богоприимец
Коментари Харесай

На този ден: Харалампи Джамджиев патентова модел самолет под името Бързолет

На 3 февруари Българската православната черква уважава Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица



Денят след Сретение Господне (2 февруари) се празнува паметта на свети Симеон Богоприимец и на света Анна.

Свети Симеон Богоприемец или свети Симеон Праведни, гражданин на Йерусалим, е благоверен праведник, упоменат в евангелието на Лука. Преданието споделя, че Симеон бил един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 година пр.Хр.) назначил.

На свети Симеона се паднало да преведе книгата на оракул Исаия, когато стигнал до глава 7 стих 14, решил, че в еврейския текст има неточност, като е казано: “Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил”.

Посегнал да поправи думата Девица, само че ангел Господен спрял ръката му: “Писаното е тъкмо, по тази причина нищо не поправяй! Ти няма да умреш, до момента в който не видиш с очите си осъществяването на тия думи”.

Според протоевангелието на Йаков Симеон станал свещенник в Йерусалимския храм след убийството в него на Захарий, татко на Йоан Кръстител. След три дни жреците почнали да се поучават, кого да слагат вместо него, и жребият се паднал на Симеон. Това му е било намерено от Светия Дух, че той няма да почине, до момента в който не види Христа живия.

На 3 февруари имен ден честват Симеон, Симеона, Симеонка, Симеонко, Симо, Симон, Симона, Симонка,Симча, Симчо, Симян, Симяна, Симе, Сима, Симан, Симана, Мони, Моньо, Мона, Монка, Моника.

През 1921 година българинът Харалампи Джамджиев патентова в Прага модел аероплан под името Бързолет



Харалампи Джамджиев е останал в историята на учредител на българската авиационна просвета. Той е първият български авиоконструктор, първият българин, който изобретява летателна машина през 1895 година.

Освен това той патентова във Франция летателен уред през 1911 година Прави опит да конструира още орнитоптер с парен мотор, само че той експлодира. През 1902 година Джамджиев строи различен орнитоптер с пружина вместо мотор. Този уред прави огромни параболични скокове.

Орнитоптерите на Джамджиев са с преносими криле, които правят комплицирани придвижвания. През 1903 година Харалампи стига до извода, че летателните апарати с неподвижно крило са бъдещето на авиацията.

Българинът предлага две теории: рикошетно-параболична за пояснение на птичето хвърчене и доктрина за хидро-аеродинамичния вакуум. На 16 февруари 1911 година патентова самолета си в Париж под номер 26244. Харалампи Джамджиев записва пред чехословашките патентни органи в Прага собствен модел аероплан под името „ Бързолет “. В него употребява за самолетно крило тесни ивични профили.

Името идва от Бързолетови, които са семейство дребни птици от разред Бързолетоподобни. На външен тип са сходни на лястовиците, само че малко по-едри от тях. Дължината на тялото им е към 20 cm, размаха на крилете доближава над 50 cm и тежат до към 100 гр. Характерна специфичност са дългите им сърповидно извити криле.

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР