На 21 януари отбелязваме Деня на родилната помощ и професионален

...
На 21 януари отбелязваме Деня на родилната помощ и професионален
Коментари Харесай

Отбелязваме Деня на родилната помощ

На 21 януари означаваме Деня на родилната помощ и професионален празник на акушер-гинеколозите и акушерките.

На днешния ден в България почитаме всички тези експерти, които оказват помощ на живота да се появи на белия свят. Всеки от нас дължи признателност на акушерките, акушер-гинеколозите, неонатолозите и всички експерти, които работят в отделенията за грижи към родилката и бебето.

Денят на родилната помощ се чества от 1951 година, когато с декрет на Народното събрание е избрана датата 21 януари в сходство с празника Бабинден (по остарял жанр, по нов - на 8 януари).

Празникът стартира рано сутринта с тържествени ритуали във всички АГ отделения на лечебните заведения и клиниките в страната. Лекарите и акушерките разчупват питка с мед, като за празника има и особено наричане, което гласи: " Тая година, които са родили, следващата година да повторят, цялостните да са изпразнят, празните да са изпълнят. Амин! "

После се прави и ритуалът по измиване ръцете на акуширащите, като им се подарява сапун и забрадка. А тези, които с Божията благословия и с тяхна помощ неотдавна са посрещнали на бял свят децата си, насочат своите благодарности към хората в бели престилки.

Бабинден е един от огромните национални женски празници, отдаден на " бабите " - дамите, които оказват помощ при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена основно на желанието да се засвидетелстват респект и почитание към възрастните дами, които са " бабували " на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, само че се е запазил и по време на Възраждането е бил извънредно уважаван.

Традицията повелява на този ден всяка жена, която се е употребила от услугите на баба-акушерка, да й благодари. Обредните блага са алегорична компенсация за помощта - сапун и забрадка за ръце, баница и печена кокошка. На този ден честват лекари и акушери, а в предишното във всяко село е имало по една-две баби, които са " бабували " - помагали са за израждането на децата. Преди да влязат в дома на бабата, дамите ѝ поливат вода да си измие ръцете - знак на респект и вяра за последващо раждане. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите - да са плодовити и елементарно да раждат.

На този ден бабата обикаля всички къщи, в които е пособия да се родят деца през годината. Тя подарява на децата чорапки, бебешка шапчица и най-важното - паричка, вързана на червен конец. След това тя измива лицето на детето, защото се има вяра, че на Бабинден водата, предходна през бабините ръце, има пречистваща мощ. В някои региони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, до момента в който навършат три годинки, с цел да ги благослови.

Бабата има и друга значима обредна роля за майката и детето. Още откакто приключи раждането тя напълва дамаджана с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща " молитвената вода " при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден - интервалът за филтриране след раждането.

Днес Бабинден губи много от обредните си традиции, само че пък се чества от по-възрастните и е обвързван с доста смях и забавление.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР