На 15 август Църквата отбелязва Успението на Божията Майка. Негово

...
На 15 август Църквата отбелязва Успението на Божията Майка. Негово
Коментари Харесай

На 15 август Църквата отбелязва Успението на Божията Майка

На 15 август Църквата отбелязва Успението на Божията Майка. Негово Светейшество Българският патриарх Неофит ще оглави празничната св. Литургия във връзка храмовия празник в Троянския манастир " Успение Богородично ".

В празничния ден - 15 август - богослужението в съборния манастирски храм ще стартира в 7,30 ч. с празнична полунощница. По време на утринното свещенодействие ще бъде изнесена Богородичната плащаница и с нея ще бъде осъществена обичайна лития.

В 9,00 ч. празничната литургия ще възглави Негово Светейшество Българският патриарх Неофит, с който ще съслужат архиереи на БПЦ.

След богослужбата в храма, към 11 ч. чудотворната икона " Пресвета Богородица - Троеручица " ще бъде свалена от проскинитария и сложена в специфична носилка, с цел да бъде осъществено литийно шествие към могилата с параклиса, където е станало първото знамение популяризирало светата икона и където ще бъде осъществен водосвет.
На Успение Богородично е отдаден и вторият по величина български манастир - Бачковския, който също отбелязва храмовия си празник в този ден, както и доста други грамове и манастири в България. Празнични богослужения ще бъдат отслужени във всички храмове на Българската православна черква.

Според църковното поверие един път, по време на пламенна молитва по-скоро да бъде освободена от тялото си, пред Пресвета Богородица застанал Архангел Гавриил и ѝ известил Волята Божия за Нейното успение (заспиване), което трябвало да стане след три дни. Когато пристигнало време, апостолите вдигнали одъра и с песнопения го понесли през град Йерусалим в близкото село Гетсимания. Всички вярващи вървели след пречистото тяло, над което се носел блестящ кръговиден облак, който озарявал цялото шествие, и ангелското пение се сливало с гласовете на вярващите. Апостолите погребали тялото в пещерата при Гетсимания и затворили с камък входа й. В продължение на три дни те се молили непрекъснато при гробницата и през всичкото време над това място пеели ангели.

На третия ден след успението на св. Богородица дошъл ап. Тома. Той доста се огорчил, че дошъл прекомерно късно и не заварил жива пресвета Богородица. В желанието си да го утешат апостолите му предложили да отвалят камъка от гроба, с цел да може да се поклони на пречистото тяло. Но когато влезнали в пещерата, видели, че е празна и че на мястото, гдето било положено тялото на Божията Майка, останала единствено плащаницата, с която я били покрили.
По-късно над пещерата, където било положено тялото на Божията Майка, издигнали черква и от този момент почнали тържествено да честват Успението на Божията Майка. Тоя празник е един от дванадесетте велики празници.

Установен е от Апостолите. Разказите за чудесното въодушевление в плът на Божията Майка на небето се загатват от блаж. Августин и блаж. Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази.

От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два антични поста: в миналото едни християни са постили преди празника Преображение Господне (6 август), а други - преди Успение на Пресветата Богородица (15 август). Константинополският събор, призован през XII век дефинира, всички християни да съблюдават Успенски пост - от първи до петнадесети август.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР