Москва. Русия и Китай използват различни техники, за да скарат

...
Москва. Русия и Китай използват различни техники, за да скарат
Коментари Харесай

Преглед на някои от основните теми в британския печат

Москва. Русия и Китай употребяват разнообразни техники, с цел да скарат Запада с някогашните му съдружници, написа английският вестник The Telegraph . Авторът на публикацията Кон Кафлин обаче признава, че западните страни в действителност са изоставили другарските страни на произвола на ориста си. Наблюдателят приканва Англия да отбрани историческите си съюзи от „ страни хищници “.

Британските военни виждат Русия като страната, която съставлява най-сериозната опасност за нашите национални ползи. Междувременно, от позиция на английските разследващи служби, главният фокус би трябвало да бъде върху дейностите на китайския комунистически режим. И провокациите на оправянето с тези два доста разнообразни въпроса ще оформят метода на Обединеното кралство към сигурността през идващите няколко десетилетия.

Разликите в целите на нашето разузнаване и военно управление станаха известни през последните няколко дни, защото както ръководителят на английската работа за външно разузнаване (MI6), по този начин и ръководителят на английските въоръжени сили разкриха същността на своите гледни точки.

В първата си обществена изява след назначението му за началник на МИ-6 Ричард Мур призна, че от Москва идват „ цялостен набор от закани “, само че акцентира, че Китай е „ единственият главен приоритет “ за неговата организация – поради огромния брой огромни шпионски действия в Обединеното кралство и заради пагубното въздействие, което има в други елементи на света. Най-тревожен е деликатно създаденият проект за примамване на бедните страни в това, което Мур назова тактика на „ дълг и цифрови клопки “,насочена към консолидиране на въздействието на Китай по света.

Междувременно сър Ник Картър, пенсиониращият се шеф на английските въоръжени сили, показа друга позиция. В прощалното си изявление за изданието той акцентира, че точно Русия е „ най-сериозната опасност за страната ни “. За да обоснове тезата си, той уточни неотдавнашното тестово изстрелване на противосателитна ракета от Москва, агресивното й държание по отношение на Украйна и ролята й в разпалването на миграционната рецесия в Източна Европа.

Съгласуването на тези два доста разнообразни метода не е елементарно. Докато Китай избира да разчита на икономическата си мощност, с цел да разшири въздействието си, Русия е по-вероятно да употребява груба мощ, както се вижда от опитите й да сплаши Украйна.

В същото време Русия и Китай имат доста прилики. И двете страни са ръководени от репресивни властнически режими, които нямат интерес да се придържат към интернационалните стандарти на държание. И двете страни се характеризират с опортюнистично държание, защото и двете се стремят да употребяват слабостите в отбранителните системи на западния алианс за реализиране на личните си цели.

Например Русия е доста дейна на Балканите, където от дълго време се възмущава от намесата на Запада в процеса на стабилизация в района след рухването на Югославия и където взе участие в опити за подкопаване на мирните съглашения, най-много Дейтънското съглашение.

Намесата на Русия в делата на Балканите е директна последица от загубата на интерес към района от Вашингтон и европейските столици. Това може да изясни и бързото разширение на въздействието на Китай в тези страни, които преди този момент поддържаха тесни връзки със Запада. Пекин може да е по-хитър от Русия, а неговата тактичност е извънредно ефикасна.

Пакистан, който неотдавна беше основен съдружник на Запада във войната против тероризма, се трансформира в държава-клиент на Пекин, откакто Исламабад получи милиарди долари в поддръжка на самодейността „ Един пояс, веднъж “. Шри Ланка - друга страна, която поддържа тесни връзки със Запада посредством институции като Организация на обединените нации - също се поддаде на икономическия напън от Китай: трябваше да съобщи основното си южно пристанище на Пекин, откакто не съумя да изплати 980 милиона $ за заеми, които Китай й даде.

Африка е различен район, в който всеобхватният проект на Китай за обезпечаване на надзор върху основни търговски пътища последователно ескалира в многомилиардни строителни планове както на източния, по този начин и на западния бряг на континента. Най-тревожно е повишаването на въздействието на Китай в Нигерия, нация от Британската общественост, чиито исторически връзки с Англия бяха изтласкани от възходящата взаимозависимост от щедростта на Пекин.

Пекин влага близо 10 милиарда $ в транспортната инфраструктура на Нигерия и въздействието му е толкоз мощно, че прокитайският метод на нигерийския президент Мухамаду Бухари към този момент е в действителност обезпокоителен. Д-р Букола Сараки, получил образованието си в Обединеното кралство опозиционен политик, който възнамерява да се бори с Бухари на идващите президентски избори, има вяра, че това може да докара до засилено китайско въздействие и напън върху Нигерия.

След последните събития в Барбадос, където съгласно известията връзките на Бриджтаун с Китай доведоха до решението на страната да стане република, вероятността страни като Нигерия да се сближат с Китай заради презрението на Запада не може да бъде подценена.

Обединеното кралство безспорно признава, че са нужни повече старания за отбрана на историческите съюзи от грабителски страни като Китай и Русия. Например военните към този момент ускоряват наличието си в районните центрове в Кения и Оман, с цел да схванат по-добре естеството на локалните провокации.

Инициативи като тези са добре пристигнали, само че те би трябвало да бъдат подкрепени от всички огромни държавни организации, в това число военните и разследващите служби, и то в доста по-голям мащаб, в случай че желаеме да предотвратим попадането на някогашните ни съдружници в ръцете на нашите съперници.

***

Лондон. Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън се опита да почисти объркването по отношение на това дали хората би трябвало да възнамеряват празненства за Коледните и Новогодишните празници на фона на разпространяването на ковид, като прикани събитията да не се анулират, написа английският вестник The Independent .

Правителството в Лондон още веднъж е изправено пред обвинявания в смесени послания по отношение на ковид, откакто министър призна, че е отменил коледно празненство на екипа си и вместо това е насрочил онлайн „ празненство “ в Zoom.

Джордж Фрийман, министърът на бизнеса, допусна, че би било добре, в случай че огромните компании последват образеца му, на фона на опасенията за разпространяването на новия вид на COVID-19 – „ Омикрон “.

„ Тази година взехме решение, че евентуално е рационално да го създадем (празненството) посредством Zoom и да изчакаме пролетта “, сподели Фрийман по-рано денем.

Коментарите му пристигнаха единствено ден, откакто министърът на опазването на здравето на Саджид Джавид, съобщи, че няма потребност хората да трансформират проектите си, а да прибавят към тях правенето на тест за ковид и носенето на защитна маска. Борис Джонсън направи сходни изказвания тази седмица, напомнят от редакцията.

Междувременно Германия реши да забрани на неимунизирани хора да посещават магазини, които не се продават хранителни артикули, и места за отдих, защото се бори с последната си вълна от инфекции. „ Ситуацията в страната ни е сериозна “, изясни изпълняващата длъжността канцлер на Федерална Република Германия Ангела Меркел.

***

Люксембург. Брюксел може да спре финансовите средства на корумпирани държави-членки и такива, които лимитират независимостта на съдилищата. Това съобщи старши консултант на висшия съд на блока.

Както написа английското издание The Guardian , в крах за националистическите държавни управления на Полша и Унгария, старши правист от Европейския съд сподели, че законът, свързващ фондовете на Европейски Съюз със зачитането на върховенството на закона, е правно изискан.

В мнението на Генералния юрист на Съда на Европейските общности се приканва за отменяне на жалбата на Унгария и Полша против закон, който разрешава на Брюксел да блокира фондовете на Европейски Съюз на държави-членки, които протягат ръка на независимостта на съдилища или институции, които могат да проверяват корупци. Съдът нормално следва мнението на генералните си юристи и се чака да издаде дефинитивна присъда при започване на идната година.

Законът беше признат през декември 2020 година, защото чистите вносители в бюджета на Европейски Съюз като Германия и Нидерландия показаха опасения, че Унгария и Полша към този момент не са в положение да подсигуряват вярно консумиране на средствата на Европейски Съюз. Правителствата на двете централноевропейски страни, които са чисти бенефициенти на средства от Европейски Съюз, ускориха контрола на изпълнителната власт върху правосъдните си системи, като в същото време те са упреквани в широкомащабна корупция.

Моментът на мнението е извънредно сензитивен, защото управляващите на Европейски Съюз заседават по проектите за възобновяване на Унгария и Полша от ковид на стойност милиарди евро и отхвърлят да провиснал средствата поради разногласията към върховенството на закона.

Министър от полското държавно управление реагира яростно на мнението. „ Това е обир против върховенството на закона, който те желаят да защитят “, сподели Себастиан Калета, заместник-министър на правораздаването. „ Становището на генералния юрист на Съд на Европейския съюз [съда] явно цели да глоби механизъм за извъндоговорни условия. Беше наивно да се има вяра на институциите на Европейски Съюз, че те ще бъдат способни да се самоограничат “.

Главният представител на унгарското държавно управление Золтан Ковач сподели: „ Това не е присъда, а единствено мнение. Надяваме се, че Съдът на Европейските общности ще основава решението си само на правни причини, той няма да следва неправилните причини на Генералния юрист “.

Генералният юрист на Съда на Европейските общности отхвърли тези причини, като сподели, че нищо не пречи на Европейски Съюз да дефинира по-точно върховенството на закона в съответна област, като да вземем за пример осъществяването на бюджет. „ Преценката на институциите на Европейски Съюз обгръща този законодателен избор, който не може да се смята за очевидно погрешен, защото спазването на правилата на правовата страна може да бъде от жизненоважно значение за постоянното действие на обществените финанси и вярното осъществяване на бюджета на Съюза “, се споделя в изказване на съда.

Генералният юрист означи, че има „ задоволително директна връзка “ сред върховенството на закона и бюджета, защото законът не обгръща случайни нарушавания на върховенството на закона, а единствено тези, които заплашват положителното ръководство на средствата на Европейски Съюз.

Становището оказва напън върху Европейската комисия да ускори дейностите против Полша и Унгария. Миналия месец комисията писа до двете държавни управления с искане за информация по отношение на ограниченията за надзор на съдиите и прокурорите. В писмото до Полша се желае статистика за това какъв брой случаи на измами и спор на ползи по отношение на бюджета на Европейски Съюз са били разследвани, като в същото време повдига голям брой въпроси по отношение на независимостта на правосъдната власт.

Обръщайки се към държавното управление на Унгария, чиновници на Европейски Съюз оповестиха, че са видели „ систематични дефекти и уязвимост “ в ръководството на средствата на Европейски Съюз и показаха опасения, че унгарските управляващи не са подхванали дейности по тези проблеми

Въпросите на комисията по отношение на спора на ползи са последвани от дългогодишни отчети, че приятелите и фамилията на премиера Виктор Орбан са забогатели посредством повишени контракти, финансирани от Европейски Съюз.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен даде обещание да отбрани върховенството на закона, само че е изправена пред възходяща вълна от недоволства, че не е подхванала дейности.

В отговор на мнението Даниел Фройнд, немски зелен евродепутат и дълготраен герой за бистрота, сподели, че глобите против Полша и Унгария е трябвало да бъдат задействани преди месеци. „ Уважаеми @EU_Commission, не го отлагайте повече “, написа в „ Туитър “ той.

***
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР