Москва/Берлин. Руският експортен газопровод Северен поток-2 (СП-2), който в момента

...
Москва/Берлин. Руският експортен газопровод Северен поток-2 (СП-2), който в момента
Коментари Харесай

Преглед на някои от основните теми в руския печат

Москва/Берлин. Руският експортен газопровод „ Северен поток-2 " (СП-2), който сега е в развой на узаконяване от европейските регулаторни органи, откри различен сериозен съперник. Според новия немски външен министър Аналена Бербок тръбата не може да бъде пусната в употреба, защото не дава отговор на разпоредбите на европейското енергийно законодателство. Руските специалисти свързват следващите офанзиви против енергийния план с бюрократичните формалности на законодателството на Европейски Съюз, само че считат, че даже откакто СП-2 бъде пуснат в употреба, работата на тръбата при цялостен потенциал може да се забави с десетилетия, написа съветският вестник “Московский Комсомолец “ .

Според Бербок, която съчетава високия дипломатически пост с поста съпредседател на Германската зелена партия, „ при настоящето положение на нещата не е допустимо да се утвърди работата на СП-2, защото тя не дава отговор на европейските правила “.

Новият началник на немската дипломация не разкри детайлности за претенциите си към СП-2, говорейки единствено за несъответствието на плана с европейското енергийно законодателство и по-специално с нормите на Европейския съюз. Очевидно това се отнася до аргументите, заради които Федералната мрежова организация на Германия в средата на ноември спря узаконяването на оператора на газопровода, швейцарската компания Nord Stream 2. Регулаторът счита, че тази компания, публично притежаваща офшорната част от газопровода, ще навреди на конкуренцията на други енергийни снабдители на европейския пазар, защото сферата на нейната отговорност ще се простира освен до превоза, само че и до продажбата на „ синьо гориво “ в страните от Европейски Съюз. Според законите на Европейския съюз тези отговорности би трябвало да бъдат строго разграничени: едната компания би трябвало да бъде снабдител на въглеводороди, другата би трябвало да дава транспортни услуги, а третата би трябвало да разпределя първични материали сред съответни консуматори.

„ Газпром “ откри излаз: Nord Stream 2, напълно благосъстоятелност на съветския монополист, разгласи основаването на немско дъщерно сдружение, профилирано в маркетинга на съветски газ, доставян по новия маршрут. Тази конструкция ще получи както материални активи – газопроводи, преминаващи през територията на Европа и принадлежащи на Русия, по този начин и кадрови и финансови връзки за обслужване на клиенти. Правното основаване на новото дъщерно сдружение, съгласно представители на Nord Stream 2, към този момент е приключено и в този момент тече процесът на бюрократични утвърждения, който може да отнеме няколко месеца.

Според прессекретаря на президента на Руската федерация Дмитрий Песков изказването на ръководителя на немското външно министерство към момента не би трябвало да се преглежда като истина от последна инстанция. „ Процесът на узаконяване на СП-2 продължава, не трябва да избързваме. Работата продължава с регулатора (Федерална мрежова организация на Федерална република Германия – MK). Просто би трябвало да бъдем търпеливи “, счита формалният представител на Кремъл, отбелязвайки, че всички възходи и падения, които пораждат сега, са свързани с механически нюанси.

„ Исканията на Бербок би трябвало да бъдат разграничени на два съставния елемент “, изяснява Игор Юшков, специалист във Финансовия университет към държавното управление на Руската федерация. Първият от тях се крие в софтуерните характерности на плана, към които не би трябвало да има въпроси - СП-2 е най-модерният канал за доставка на въглеводороди до европейските консуматори. Вторият проблем също е позволен – основана е обособена финансово транспарантна конструкция, правно обвързана с европейското и преди всичко немското законодателство. Работата на тръбопровода ще бъде строго лимитирана: „ Газпром “ ще доставя „ синьото гориво “, Nord Stream 2 ще обезпечи преноса на първични материали през офшорната линия, а новото дъщерно сдружение на оператора на тръбопровода, записано според немското законодателство, ще поеме продажбата на въглеводороди.

Това обаче не значи, че пълноценната активност на СП-2 ще стартира от момента на стартирането на газопровода. По-големият брат на газопровода, газопроводът " Северен поток-1 ", не работи на цялостен потенциал от към десетилетие след стартирането му в употреба. Неговите европейски клонове, локалните транспортни системи OPAL и NEL, също ръководени от Германия, работят единствено на половина.

Междувременно, след изказването на Бербок, котировките на газ в Европейски Съюз още веднъж надвишиха границата от 1300 $ за хиляда кубически метър. „ Такива цени не са от изгода за континента, изключително откакто Съединени американски щати, които преди този момент дадоха обещание да запълнят европейския пазар на горива със лично втечнено гориво, се преориентираха към доставките на по-щедри азиатски клиенти “, предизвестява Юшков. „ Въпреки това, както демонстрира практиката, европейските политици могат да избират не търговски, а политически ползи, което рискува да остави СП-2, даже след въвеждане в употреба, полупразен в продължение на доста години.
***

Киев. Военната насила на Киев към мир и неутралитет може да се окаже рационален сюжет за Русия, смятат в Киев. В този случай Русия ще получи нова порция наказания. Но загубите на Вашингтон ще бъдат по-значителни, в сравнение с след бягството от Афганистан. Американците схващат, че при положение на военно обостряне ще изгубят Украйна и ще покажат неспособността си да защитят спътниците си. " Убийствените " наказания против Русия ще лишат Вашингтон от връзки с Русия и ще тласнат Москва към по-близък съюз с Пекин, сподели Руслан Бортник, шеф на Украинския институт за разбор и ръководство на политиката, представен от съветския вестник “Независимая газета “ .

Страните от НАТО към този момент оповестиха, че няма да водят война за ползите на киевските служители. Това значи, че Русия може да принуди Киев към неутралитет с военни средства, без да рискува проваляне от страните от НАТО.

„ Съединени американски щати схващат, че като доведат обстановката до края, те ще изгубят Украйна. И те ще получат удар по репутацията си “, счита украинският политолог. Именно опасността от тези вреди докара до настояванията на американците за разрешаване на спора в Донбас с дипломатически, а не с военни способи, изяснява Бортник.

Военните дейности на територията на Украйна сигурно ще доведат до нови мъчителни антируски наказания. В момента на оповестяването на тези „ пъклен “ наказания обаче Съединени американски щати ще изгубят последната опция да повлияят на дейностите на Кремъл. А самият факт на неспособността или нежеланието на Съединени американски щати да защитят съдружниците си в Украйна ще бъде също толкоз стратегическа загуба за Вашингтон, колкото бягството от Афганистан, изяснява украинският анализатор.

Освен това Пекин може да се възползва от изострянето на спора към Украйна за дефинитивно решение за анексирането на Тайван.

Така съветската военна интервенция се трансформира в недвусмислено губещ сюжет за Вашингтон: Съединени американски щати губят въздействие в Тайван и Украйна, а претенциите им към водачеството на света остават в предишното.

Бортник счита потвърждаването на неутралитета и необвързания статут на Украйна като едно от рационалните решения на украинската рецесия.

След диалозите сред президентите Джо Байдън и Владимир Путин западната преса изрази подозрения по отношение на нуждата от директна военна помощ на Киев. И някои украински политици се изрекоха в поддръжка на неутралитета на своята страна.

Така украинската партия " Опозиционна платформа - За живот " предложи в неделя да удостовери необвързания статут на Украйна. „ Изборът в интерес на неутралността и политиката на необвързани страни обезпечи сполучливо, безконфликтно развиване и хармонично партньорство със съседите на доста страни в Европа и света “, се споделя в документа на партията. Желанието за неутралитет е посочено в Декларацията за държавния суверенитет на Украйна от 1990 година

„ Въпреки това, безотговорни политици отклониха страната от нейните цели. В името на идеологически канони и моментни упоритости при режима на Порошенко, Конституцията на Украйна включва нормата за присъединение към военно-политическия блок на НАТО “, се споделя в изказване на украинската партия.
***

Москва. Русия не вижда никакъв прогрес в връзките със Съединените щати, с изключение на стартирането на структурирни разговори по отношение на оръжията и киберсигурността. Това съобщи заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков в изявление за вестник „ Известия “ , оповестено в понеделник.

„ С изключение на стартирането на няколко структурирни разговора в области, които, несъмнено, са значими и представляващи съществени аспекти на интернационалната сигурност – имам поради стратегическата непоклатимост и ИКТ-сигурността – не виждаме прогрес. И в тези области ние създадохме единствено канали на разговор и е прибързано да се каже, че обезпечено ще стигнем до някои световни, значими, пробивни решения в процеса “, сподели Рябков.

Заместник-министърът на външните работи на Руската федерация добави, че Русия ще работи там, където има благоприятни условия, където Съединени американски щати „ най-малко релативно се вслушват в здравия разсъдък и нашите подходи “.

Москва праволинейно ще притегля вниманието на членовете на НАТО към обстоятелството, че сигурността на Алианса няма да бъде засилена, в случай че той се разшири на Изток, а следствията от сходна стъпка ще бъдат ужасни. Това съобщи заместник-министърът на външните работи на Руската федерация.

„ За страдание разширението на НАТО от дълго време влезе в доста остро несъгласие с този принцип. Ние праволинейно ще насочваме вниманието на нашите съперници - както членки на НАТО, по този начин и страни, които не членуват в Алианса, само че се стремят да влязат - към невъзможността за съчетание и на двете. Следователно не би трябвало да има по-нататъшно разширение на НАТО. И опитите да се показа въпроса по този начин, като че ли Русия няма право на несъгласие тук са все опити с несъответствуващи средства. Ние ще отстояваме позицията си: в случай че съперниците се опълчват, те ще видят, че сигурността им няма да бъде засилена – следствията за тях ще бъдат ужасни “, сподели той.

Както означи заместник-министърът на външните работи на Русия, бурното разширение на НАТО през последните 10 години е посочило, че „ западните задатъци, обещания и отговорности, които не са в правна форма, костват малко “. „ На руските, а по-късно и на съветските водачи неведнъж беше казвано - и то на най-отговорните равнища - че няма да има по-нататъшно разширение на НАТО на Изток. Въпреки това виждаме противоположната обстановка “, добави той.

Страните от НАТО настояват, че всяка страна има право независимо да дефинира по какъв начин да подсигурява своята сигурност, в това число посредством присъединение към военно-политически съюзи, напомни Рябков. „ Но желая да подчертая: свободата да се присъединяваш към съюзи не може да бъде безспорна. Това е като в човешкото общество: свободата на индивида свършва там, където протяга ръка на свободата на различен. Трябва да има разбираема рамка и взаимни отговорности и отговорности. Ето за какво постоянно се уравновесява формулировката за свободата на участие в съюзи с това, че не би трябвало да се прави за сметка на сигурността на други страни. Това е било и остава в ОССЕ да вземем за пример “, продължи той.

Според висшия посланик Алиансът не дава никакви причини за разширение на участието си на Изток. „ Няма никакви причини. Освен това те се пробват да отрекат легитимността на въпроса за какво НАТО би трябвало да се движи на Изток. Те сякаш по кардинални аргументи отхвърлят опцията за разискване на тази тематика. Но това е неточност това може да докара до намаляване на личната им сигурност “, акцентира Рябков.

Превод и редакция: Юлиян Марков

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР