Президентът настоява за нов дебат за F-16
Модернизацията на Военновъздушни сили не може да е за сметка на ползите на българските жители, стана ясно от особено изказване на президента Румен Радев преди час. Държавният глава направи спомагателни уточнения по отношение на претекстовете за налагане на несъгласие върху Закона за одобрение на договорите за покупката на самолетите Ф-16.
В изказването си президентът акцентира: " Преди броени дни българският парламент ратифицира интернационалните контракти за покупка на нови изтребители Ф-16 – дълго чакана и нужна стъпка за модернизацията на българските военновъздушни сили и отбранителните качества на страната, само че тя не може да става за сметка на ползите на българските жители и достолепието, и суверенитета на България ".
" Нека не забравяме, че и държавното управление, и Народното събрание носят отговорност за дейностите си извънредно и единствено пред българските жители. Не някой различен, а българското общество дефинират тяхната легитимност ".
Според Радев е нужна повече информация по какъв начин са предпазени националните ползи във връзка с цената на самолетите: " Решението на държавното управление тези интернационалните контракти да не стават обществено притежание задължава народните представители да осведомят обществеността за характера на поетите отговорности и получените против тях отбранителни качества. Задължителен е нов спор в Народното събрание, който да даде явен отговор по какъв начин са предпазени българските ползи във връзка с цената за придобиване ".
Държавният глава е уверен, че пакетът е орязан, а в договорката има " скрити и неуточнени разноски, които България ще заплаща след това във връзка с инфраструктура, превоз, въоръжение, съоръжение, образование, услуги, налози и такси ".
По-рано през днешния ден парламентарната комисия по защита отхвърли ветото на президента върху ратификацията на договорите за американските изтребители. Срещу ветото гласоподаваха депутатите на ГЕРБ, Движение за права и свободи и Вътрешна македонска революционна организация от Обединени патриоти.
В изказването си президентът акцентира: " Преди броени дни българският парламент ратифицира интернационалните контракти за покупка на нови изтребители Ф-16 – дълго чакана и нужна стъпка за модернизацията на българските военновъздушни сили и отбранителните качества на страната, само че тя не може да става за сметка на ползите на българските жители и достолепието, и суверенитета на България ".
" Нека не забравяме, че и държавното управление, и Народното събрание носят отговорност за дейностите си извънредно и единствено пред българските жители. Не някой различен, а българското общество дефинират тяхната легитимност ".
Според Радев е нужна повече информация по какъв начин са предпазени националните ползи във връзка с цената на самолетите: " Решението на държавното управление тези интернационалните контракти да не стават обществено притежание задължава народните представители да осведомят обществеността за характера на поетите отговорности и получените против тях отбранителни качества. Задължителен е нов спор в Народното събрание, който да даде явен отговор по какъв начин са предпазени българските ползи във връзка с цената за придобиване ".
Държавният глава е уверен, че пакетът е орязан, а в договорката има " скрити и неуточнени разноски, които България ще заплаща след това във връзка с инфраструктура, превоз, въоръжение, съоръжение, образование, услуги, налози и такси ".
По-рано през днешния ден парламентарната комисия по защита отхвърли ветото на президента върху ратификацията на договорите за американските изтребители. Срещу ветото гласоподаваха депутатите на ГЕРБ, Движение за права и свободи и Вътрешна македонска революционна организация от Обединени патриоти.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ




