“Много е оспорвана битката между двамата кандидати за кмет на

...
“Много е оспорвана битката между двамата кандидати за кмет на
Коментари Харесай

Мариета Димитрова по Дарик: Кампанията в Благоевград беше негативна, пълна с компромати, а не с идеи

“Много е оспорвана борбата сред двамата претенденти за кмет на Благоевград - сегашния кмет Илко Стоянов и Методи Байкушев. Сега обаче е извънредно ниска изборната интензивност. До 13 часа има към 5000 дали своят вот при над 60 000 общо имащи право на глас. А това е най-важният избор, който би трябвало да създадат хората в града ”. Това съобщи в “Следобедният блок с Георги Донков и Мария Черешева ” Мариета Димитрова, сътрудник на bTV и създател и основен редакор на.

Според нея хората са изморени от избори и от отрицателна акция. “Компромати, обиди - такова нещо не си припомням да е имало до момента. Хората в Благоевград разясниха, че са отвратени от кампанията… Кампанията се концентрира не толкоз върху хрумвания и политики, върху какво ще се съсредоточат, а какъв брой са неприятни другите претенденти ”, разяснява журналистката.



Мариета Димитрова

Тя очерта няколко от основните проблеми в града:
Липсват огромни вложители в региона, които да обезпечат работни места;Проблемът с бездомните кучета - имаше мн нападнати и хората се разделиха - от едната страна бяха бранителите, от другата бяха нападнатите от животните.
По думите на Мариета Димитрова общинският съвет на Благоевград е доста мощно фрагментиран - има 16 партии и обединения.

На втория тур на локалните избори ще се гласоподава по два метода – с хартия и посредством машина. Избирателните секции в страната са към 7250, като в 5900 от тях ще има и машини. Изборният ден стартира в 7 часа и ще приключи в 20 часа. При съществуване на чакащи пред секциите гласуването може да бъде удължено с 1 час до 21.00 ч.

На балотажа ще се гласоподава за кметовете на общини, кметства и региони, които не са събрали повече от половината от гласовете при първия тур на локалните избори. Този път при гласуването гласоподавателите ще могат да избират по какъв начин да пуснат своя избор – посредством хартиена или посредством машинна бюлетина.

На места гласоподавателите още веднъж ще имат повече от 1 бюлетина, според от това какъв брой типа избор има в обитаемото място, като оптималните вероятни са 3 – за кмет на община, кмет на кметство и кмет на регион.

При избор на гласоподаване с хартиена бюлетина, тя се сгъва пред гласоподавателя от членовете на секционната изборна комисия, а на гърба ѝ се поставя щемпел. Гласуването става зад заслон, а по-късно гласоподавателят занася бюлетина до комисията, с цел да бъде комплициран втори щемпел и да се откъсне отрязъкът с номера ѝ. След това бюлетината се връща на гласоподавателя и той я пуска в урната. Всички хартиени бюлетини се пускат в една обща транспарантна кутия.

При попълването на хартиените бюлетини вотът се отбелязва с Х или V в квадратчето с номера на определения претендент, партия или коалиция или в полето „ Не поддържам никого ”. Това би трябвало да се случи наложително със синя писалка и без да се излиза от квадратчето. Вписването в бюлетината на специфични знаци като букви, числа или други знаци прави гласа нереален. В случай че сбърка при попълването, гласоподавателят може да изиска нова бюлетина, само че единствено един път.

При гласоподаване с машина гласоподавателят получава карта, която би трябвало да сложи в слота на устройството. Още на началния екран показва в кои типове избори желае да взе участие, като след привършване на тази стъпка не може да промени избора си. След това гласоподавателят попълня машинната бюлетина. След края на гласуването машината разпечатва бюлетините поредно. След звуков сигнал гласоподавателят ги взема, ревизира своя избор, сгъва ги, а секционната комисия слага щемпел. Машинните бюлетини се пускат в непрозрачна кутия.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР