Министерството на иновациите и растежа (МИР) започва ново предаване с

...
Министерството на иновациите и растежа (МИР) започва ново предаване с
Коментари Харесай

Отпускат първите 260 млн. за възстановяване, кои фирми ще намажат?

Министерството на нововъведенията и растежа (МИР) стартира ново предаване с партньорството на радиоверига и осведомителна организация „ Фокус “ – „ Пари има: Говори министерството на нововъведенията и растежа “.

Чрез него българският бизнес и обществеността ще научават всичко, обвързвано с кандидатстването по Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ) и по новите стратегии от структурните фондове на Европейски Съюз, управлявани от МИР. Министерството на нововъведенията е първото, което разгласи кандидатстване по ограничения от Плана за възобновяване.

„ Министерството ще ръководи съвсем 7 милиарда лева “, сподели в ефира първият посетител на предаването Илияна Илиева, основен шеф на Главна дирекция „ Европейски фондове за конкурентоспособност “ (ГД ЕФК) към МИР. Групово дело ЕФК е Управляващият орган на ОПИК, който дава отговор за евросредствата, в това число и по Плана за възобновяване.

„ 6,5 милиарда лева от тези 7 милиарда лева ще бъдат ръководени точно от Групово дело ЕФК. Те са разпределени в две стратегии от структурните фондове – Програма „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “ за 3 милиарда лева и Програма за научни проучвания, нововъведения и цифровизация за икономическа промяна за над 2 милиарда лева

Останалите два потока от средства са вложения по Плана за възобновяване – „ Програма за икономическа промяна “ с бюджет над 1,3 милиарда лева и „ Програма за ускорение на икономическо възобновяване и промяна посредством просвета и нововъведения “ на стойност 118 млн. лева “, изясни Илияна Илиева. Тя уточни, че по Плана за възобновяване в по-голямата си част средствата са ориентирани към българските дребни и междинни предприятия за интервала 2021-2027 година

По думите й, първата оповестена в страната процедура по НПВУ, е оповестена точно от МИР - „ Технологична рационализация “ с бюджет 260 млн. лева „ Амбициите ни са до края на годината да обявим претендентите, които ще получат финансиране от Плана за възобновяване “, разгласи Илиева.

Тя посочи, че процедурата е за рационализация и обновяване на техническия парк, за нови уреди и машини, най-вече в индустриални предприятия, само че освен, като вместо 1200-1300 планови оферти, са получени двойно повече – 2 537 кандидатствали плана за над 1 милиарда лева

За два месеца МИР провежда мобилни приемни в 12 области с над 20 регионални шефове за да разпространява кандидатстването по процедурите от НПВУ измежду дребния и междинен бизнес в страната, както и за новите стратегии по структурните фондове на Европейски Съюз, от които ще се възползват и другите предприятия, университети, научни звена.

Илиева напомни, че сега тече кандидатстването по втората процедура от НПВУ - за ИКТ решения и киберсигурност на стойност 30,6 млн. лева

Тя е за разработване на уеб сайтове, онлайн магазини, приложения за телефони, IT-системи, цифров маркетинг, за киберсигурност и други, като компаниите могат да получат грантове от 3000 лева до 20 000 лева, без никакво съфинансиране от тяхна страна.

„ Проведохме доста огромно онлайн събитие с над 400 компании, което продължи към 3 часа. Интересът е в действителност голям. Само в деня на старта на програмата  получихме 200 плана “, сподели още Илиева и подсети, че срокът за кандидатстване е до 16:30 ч. на 19 декември 2022 година

Главният шеф сподели още, че до края на годината следва отварянето на още две стратегии по Плана за възобновяване – за ВЕИ и акумулатори за локално предпазване на сила за 200 млн. лева и за развойни действия и интелектуална благосъстоятелност за 120 млн. лева Така единствено по линия на МИР по Плана ще се влагат 600 млн. лева в българските компании до края на 2022 година

„ С всяка последваща процедура понижаваме административната тежест при кандидатстването, направихме и клипове в обществените мрежи, с цел да улесним процеса за компаниите още повече “, сподели Илияна Илиева.

По отношение на новата Програма „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “ 2021-2027 Илиева акцентира, че е била утвърдена от Европейската комисия за рекордно къс период – от 16 август до 3 октомври. Стойността на програмата е над 3 милиарда лева и от януари 2023 година по нея ще може да се кандидатства.

„ В Брюксел за утвърждение изпратихме и Програмата „ Научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна “ на стойност 2,14 милиарда лева

Тя е първа по рода си за България и ще бъде ориентирана към финансиране на  дигитализацията на обществения бранш, повишението на киберсигурността в администрацията, основаването на пространства от данни, отворен достъп до просвета и други, както и поддръжка за към този момент построените Центрове за върхови достижения и Центрове за подготвеност “, сподели още Илияна Илиева.

Тя акцентира, че в последните два месеца са обезпечени европейски средства в размер на над 14 милиарда лв. по 7 публично утвърдени за България стратегии.

Предаването ще се излъчва в ефира на радио „ Фокус “ всеки петък от 15:15 ч. и ще коментира кандидатстването и финансирането по Плана за възобновяване и новите европейски стратегии.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР