Македонският парламент днес ще ратифицира Договора за приятелство, добросъседство и

...
Македонският парламент днес ще ратифицира Договора за приятелство, добросъседство и
Коментари Харесай

Македонският парламент обсъжда ратификацията на Договора за добросъседство с България

Македонският парламент през днешния ден ще ратифицира Договора за другарство, добросъседство и съдействие с България, подписан на 1-ви август предходната година от министър председателите на двете страни - Бойко Борисов и Зоран Заев.

Посланикът ни в Скопие Иван Петков ще показа целите на Българското европредседателство през идните шест месеца пред македонските депутати.

За това дали има спънки и "подводни камъни ", които да спънат ратификацията на контракта, разяснява пред БНР доктор Бисер Банчев, историк от Института за балканистика при Българска академия на науките.

Той уточни, че надали документът ще срещне опозиция в пленарната зала на македонския парламент и ще бъде признат без проблеми, а опозицията евентуално ще отсъства. "Дали ще има сериозна опозиция в македонския парламент против ратификацията зависи от това дали опозицията ще влезе в зала - знаете, че те сега стартират серия от протестни дейности и персонално аз се колебая, че те ще влязат. И от тази позиция допускам, че ръководещата коалиция елементарно ще гласоподава закона, което официално е добре, само че може би в действителност би било по-полезно да се организира един по-пълноценен спор. Но по този начин или другояче законопроектът е втора точка в един дневен ред от към 20-30 точки, тъй че при всички положения явно, че ръководещите са възнамерявали да го одобряват ", означи анализаторът.

"Впоследствие, според контракта, ще бъде основана взаимна комисия по исторически въпроси, като Банчев е на мнение, че учените от двете страни, в последна сметка ще реализиран нужния консенсус, макар политическите спънки. Нещата са ясни - учените от двете страни знаят каква е историческата истина, въпросът е, че би трябвало да преодолеят някои исторически натрупали се подозрения, съмнения. Но мисля, че няма проблем. Всичко това е обвързвано и с волята на политическите сили, за жалост, тъй като още от 60-те и 70-те години сигурно историята е била пленник на политиката, най-малко в връзките сред двете страни и това няма по какъв начин напълно да изчезне като с магическа пръчка ", уточни доктор Бисер Банчев.

Според историкът ратификацията на контракта за добросъседство сред Македония и България може да бъде разчетен и като сигнал към Атина в разногласието за името на югозападната ни съседка и да покаже, че даже дълготрайни политически проблеми могат да намерят решение. Анализаторът счита, че в разногласието за името от страна на Скопие по-скоро "пътят е извървян ", като биха приели всяко име, което съдържа като детайл Македония.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР