Македонската нация никога не е съществувала. Това заявява гръцкият премиер

...
Македонската нация никога не е съществувала. Това заявява гръцкият премиер
Коментари Харесай

Ципрас: Македонска нация никога не е съществувала

Македонската нация в никакъв случай не е съществувала. Това декларира гръцкият министър председател Алексис Ципрас в изявление за вестник "Етнос ", представено от портала "Нюз 24/7 ".

Интервюто на Ципрас ще бъде оповестено на следващия ден.

В него той подборно се стопира на разногласието за името с Република Македония, вероятните решения, показва какво име би приело гръцкото държавно управление и акцентира смисъла на въпроса за иредентизма.

Предлагат ново име за Македония

Лавров: Разговорите за името на Македония са поради Съединени американски щати

Във връзка с диаметрално противоположната позицията на неговия съдружен сътрудник партията "Независими гърци " по въпроса с името, Ципрас съобщи следното: "Панос Каменос няма да стане Андонис Самарас ", с което акцентира, че водачът на "Независими гърци " няма да сътвори проблем за държавното управление.

Андонис Самарас беше външен министър в държавното управление на Константинос Мицотакис (1990-1993 г.). Именно тогава избухна разногласието за името сред Атина и Скопие. Самарас зае последна позиция и не беше склонен с Мицотакис. Той напусна ръководещата тогава "Нова народна власт " и сътвори своя дясна партия "Политическа пролет ". Това беше една от аргументите за рухването от власт на обичания министър председател на гърците Мицотакис през октомври 1993 година и връщането във властта на Андреас Папандреу и ПАСОК.

Впоследствие Самарас се завърна в редиците на "Нова народна власт ", която оглави и стана министър председател. Неотдавна той напусна лидерския пост.

Междувременно анкета сподели, че 63% от гърците желаят да се откри взаимноприемливо решение за името на Македония.

На въпрос дали Гърция печели или губи поради разногласието за името, 70% са дали отговор, че е изгубила.

Директорът на организация Алко, провела анкетата, Костас Панагопулос разяснява, че в анкетата не са били включени съответни разновидности за името на Македония, и означи, че резултатите от изследването евентуално биха претърпели промени, в случай че се спомене съответно предложение за името.
. .
От друга страна, Обединената македонска диаспора (ОМД) поддържа акцията "Нашето име е Македония " на Македонското интернационално придвижване за човешки права и се причисли към настояването македонските управляващи да прекратят договарянията с Гърция за смяна на името , съобщи организация МИА.

ОМД прикани Организация на обединените нации, Европейския съюз, НАТО и страните, които не признават името Република Македония, да трансформират решението си.

"Общо 137 страни към този момент признаха същинското име на Македония, което е към две трети от броя на страните в Общото заседание на Организация на обединените нации. Сред тези страни са и четири от петте непрекъснати членки на Съвета за сигурност. В интернационалното право няма случай някое държавно управление да има такава мощност или престиж, че да дефинира какво име ще има друга самостоятелна и суверенна страна ", показва ОМД.

Организацията акцентира, че Македония е единствената страна в света, която не може да употребява името си в Организация на обединените нации, и признаването ѝ под името Република Македония е належащо, законно и наложително.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР