Леденото хоро в Калофер за поредна година се превърна в

...
Леденото хоро в Калофер за поредна година се превърна в
Коментари Харесай

Мъжкото хоро - съчинената многовековна традиция

Леденото хоро в Калофер за поредна година се трансформира в медийна сензация – макар възбраните за скупчване на доста хора на едно място, калоферският кмет Румен Стоянов патриотично се закани, че самичък ще заплати санкцията за скупчване на хора, само че хорото няма да бъде анулирано. Разбира се, в случай че някой от мъжете е вирусоносител, за лекуването му и това на новите инфектирани няма да заплаща кметът, а всички данъкоплатци. Иначе Стоянов след това съобщи, че въпреки всичко " помолил " хората да не идват, само че все пак им е построил яз в реката...

Как обаче тази традиция на Богоявление се трансформира в толкоз значимо събитие? Самите й уредници оправдават неспазването на ограниченията през днешния ден като " съблюдаване на многовековна традиция, която евентуално ще пребъде и след вируса ". Но става известно, традицията напълно не е на няколко века, а се заражда по времето на социализма. Разказва го Ася Николова, шеф на музея в Калофер, в изявление за „ Фокус “ още през 2017 година

„ Така нашумялото в последните години мъжко хора не е стародавна традиция. Който каже, че това е традиция от 100 – 200 години просто не е осведомен нито с историята на града, нито с традициите.

През Възраждането традицията е да се върви на реката, запалвали са свещи и са пускали кръст “, изяснява Николова.

„ Най-голямото събитие на този ден е била литургият а, която се отслужва в храма, водосветът , който се прави от свещеника и упованието на кумовете , които ще дойдат на посетители, с цел да донесат на своите кръщелници кравай и малко парички. Това е обичаят, а не хорото, което в този момент е надали не притегателният център, и забравяме, че това е деня на рождението на Ботев, нещо доста по-важно “, напомня още тя „ Това хоро е практикувано от предишния век, някъде през 70-те години. Превърна се в една медийна атракция. В това няма нищо неприятно, само че дано не изместваме центъра на празника. Празникът е Богоявление. Това мъжко хоро се играе за здраве, само че е надалеч от традицията на празника. “

На същото мнение е и Петя Банкова – етнолог в Института за етнология и фолклористика при Българска академия на науките. В изявление за за „ Дарик “ през днешния ден тя съобщи, че данни за калоферското хоро в ледените води не участват в архивните етнографски източници. „ Именно като академик бих споделила, че това е една „ изобретена традиция в границите на една „ въобразена общественост “ – с тези понятия, с които ние етнолозите обясняваме теоретично освен в България, и освен в 21 век, някои детайли, които имат за цел да основат еднаквост на една местна общественост , привързвайки я към дадени културни явления “, разяснява доцент Петя Банкова.

Как тогава се заражда митът, че традицията е многовековна? Вижте на идната страница
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР