Ковид пандемията направи така, че проблемите на българското здравеопазването най-после

...
Ковид пандемията направи така, че проблемите на българското здравеопазването най-после
Коментари Харесай

Успехът на Пловдив! Да реанимираш здравеопазването в пандеми...

Ковид пандемията направи по този начин, че проблемите на българското опазването на здравето най-сетне да застанат в центъра на публичния спор. Много от тях са трупани с години, а по време на рецесията те към този момент имаха цената на човешки живот. Община Пловдив е един от положителните образци за бърза, съответна и прагматична реакция в името на пациентите.

За година и половина екипът на доктор Калин Калинов с поддръжката на кмета Здравко Димитров съумя да изправи на крайници най-закъсалите общински лечебни заведения, които две десетилетия бяха одобрявани като доведени деца от локалната администрация.

В началото на 2020 година по концепция на Здравко Димитров беше възобновена активността на Общинската дирекция „ Здравеопазване “. Оглави я доктор Калин Калинов, който има дългогодишна процедура като шеф на ДКЦ-5 и КОЦ-Пловдив. Ролята на Дирекцията е да изследва трендовете в развиването на лечебните заведения на територията на общината, както и да координира и управлява активността им.

Наследството - опазване на здравето на автопилот

Новосформираният общински екип се захваща с нелеката задача да възвърне Дирекцията след двадесетгодишна пауза, в която ресорът не е бил приоритет, а връзките сред хората на управителни длъжности, меко казано, комплицирани. Дейността на четиринадесетте лечебни заведения в региона върви на автопилот и по тази причина доктор Калинов привиква незабавна среща сред всички техни шефове в Общината. Идеята е проблемите да се преодолеят посредством общо съдействие, а изискванията за работа, с които лекари и пациенти се сблъскват ежедневно, да се подобрят.

При срещата на шефовете се оказва, че здравните мениджъри даже не се познават персонално. „ Липсваха всевъзможни контакти и взаимовръзката сред тях “, изяснява доктор Калинов. В същото време финансовите индикатори на половината общински здравни заведения са плачевни, а при започване на 2020 година някои са застрашени със неотдавнашен банкрут.



Равносметка за грешките от страна на мениджмънта няма по какъв начин да се направи при неналичието на каквито и да е разбори за активността на лечебните заведения. Такива обаче не са осъществявани с години и няма по какъв начин да се извадят изводи по отношение на целесъобразността и целите на ръководството им. Като цяло не съществува и тактика за развиване на лечебните заведения на самостоятелно равнище, а за метод към ръководство на ресора от страна на Общината до 2020 година не може да става дума.

Под опасността на банкрута

„ В изискванията на ескалираща пандемия и възходяща всекидневно потребност от превръщане активността на общинските лечебни заведения с инфекциозна устременост, изключително двете общински лечебни заведения ​- „ Свети Пантелеймон “ и „ Свети Мина “, ние започнахме разбор на активността на всяко едно за последните две години. Лечебни заведения като МБАЛ „ Свети Мина “, МЦРСМ (Спортен диспансер), МЦ - 6, ЦКВЗ (Кожен диспансер) бяха на ръба на банкрута с голям брой отговорности “, спомня си доктор Калинов.

Възстановяването на Дирекция " Здравеопазване " слага начало на напъните за реанимиране на общинското опазване на здравето. Тогава стартира и съдействието сред Общината и пловдивските лечебници. Благодарение на целите на програмата за ръководство на кмета на град Пловдив Здравко Димитров стартират старания за изваждане на болница „ Свети Мина “ от положението <210> на задлъжнялост.

Случаят МБАЛ " Св. Мина "

Според данни, предоставени от шефа на МБАЛ „ Св. Мина “ проф. Петър Петров, банкрутът на поверената му болница е въпрос на часове от неговото встъпване, защото капиталът на болничното заведение, който заварва по това време, е едвам 45 000 лева и всяка загуба приближава лечебното заведение до затварянето му. Проблемите са трупани с години във времето, когато нито един от предходните четирима шефове не съумя да получи рамо от локалната власт. „ Лечебното заведение бе с празни банкови сметки, празна каса и 2 270 000 заеми, които не бяха обслужвани от години, както и с 200 000 просрочени отговорности, т.е. всеки един от кредиторите бе в правото си във всеки един миг да постави запори върху банковите сметки на сдружението и да сковава работата ни “, показва проф. Петров.



Директорът на общинското опазване на здравето поема персонален ангажимент да поправи изтърваното в бранша на общинското опазване на здравето. Една от задачите му е да не допусне краха на общинската болница „ Св. Мина “. С шефа й стартират взаимна работа, с цел да излезе от ситуацията на банкрут и да стартира работа в естествен режим. Всички дейности в посока изправянето на крайници на лечебното заведение в действителност са ориентирани към медицинския личен състав, с цел да могат лекарите, сестрите и санитарите да упражняват специалността си в естествени условия, защото те са тези, които поддържат болничното заведение функционираща.

В последна сметка, идеята дава резултати и след година избавителни дейности МБАЛ „ Свети Мина “ регистрира счетоводна облага от 317 000,00 лв.. Не е загадка обаче, че като емблема на пловдивското опазване на здравето болничното заведение си има своите недоброжелатели, които поставят старания да заличат постигнатия триумф.

Напредъкът не се регистрира единствено въз основата на възвърнатите капитали. Идеята е болничното заведение да даде благоприятни условия за положително лекуване на пловдивчани и по тази причина управлението на лечебното заведение и Дирекция „ Здравеопазване “ съумяват да изградят нова кислородна апаратура, която обслужва 123 кревати. Предстои и закупуването на значително медицински апарати, съоръжение и техника.

Бившите диспансери - забравени от Бога

Общинските представители в опазването на здравето регистрират още като огромно предизвикателство положението на двата някогашни диспансера - Спортния и Кожно-венерическия. Материално-техническата база основава проблеми поради изчезнала поддръжка и поправки. Медицинската инсталация, с която двата здравни центъра разполагат, е създадена преди 20-30 години. Надеждите на доктор Калинов са, че след обстойни разбори и направени план-сметки на база на стратегии за развиване средствата по европейски стратегии, парите от общински бюджет и национални планове ще оказват помощ за възобновяване на предходното положение и благоприятни условия на двата водещи в своята компетентност медицински центъра.

Печелившата нова тактика

Предстои публично разискване на тактиката за бъдещето на общинското опазване на здравето за интервала 2021-2030 година, която сега се приготвя от екипа на дирекция „ Здравеопазване “. В центъра на полемиката ще попадне развиването на всички общински лечебни заведения.



Кметът Димитров " обърна мача " в интерес на Пловдив при един от основните браншове

За момента главната заслуга на възобновената дирекция „ Здравеопазване “ е построяването на логаритъм за работа. Нововъведението на администрацията изисква за всяко едно лечебно заведение да дава отговор избран специалист от Дирекцията, който ежеседмично да реализира контакт с шефа или основната сестра и да рапортува за зародили проблеми. Така в края на всеки месец доктор Калинов като шеф получава писмен отчет за положението на лечебните заведения и настоящите решения. Заложената цел е освен да се отговори на самостоятелни потребности на пациенти и лекари, само че и да се доближи нужното качество на здравната услуга. Сред целите на Общинската дирекция е да се обезпечи структурна, кадрова и техническа подготвеност, която да обезпечи множеството национални и общински стратегии за предварителна защита и профилактика на обществено значими болести.

Пловдив първи обезпечи дефибрилатори за незабавна помощ на улицата



Община Пловдив е първата в България, която обезпечава достъп до автоматизирани дефибрилатори на публични места. Те са от основна значимост за спасяването на хиляди животи.

Повече от 400 000 души умират всяка година в Европа в резултат на неочакван сърдечен арест. В България жертвите са над 10 000 годишно - 10 пъти повече, в сравнение с са жертвите на автомобилни произшествия, естествени бедствия и пожари, взети дружно. Едва два до пет % от потърпевшите оцеляват, което се дължи на извънредно късото време, в което е допустимо да бъде възобновена сърдечната активност. Но съгласно актуалните изследвания неотложно оказаната първа помощ и ранна дефибрилация покачват възможностите за избавяне до 65%. Повечето произшествия се случват в наличието на очевидци, които биха могли да оказват помощ, в случай че имат нужните средства за това. Използването на автоматизиран външен дефибрилатор е част от публично издадения логаритъм за оказване на първа помощ на европейския съвет. АВД на публични места се употребяват всеобщо в света, разполагат се освен в здравни заведения, само че също на летища, гари, публични здания, спирки на градския превоз, хотели, магазини, офиси, спортни зали, учебни заведения и други. Общинските структури имат водеща роля в този развой в Европа.

Автоматичните дефибрилатори в Пловдив са ситуирани във фоайетата на седем общински лечебни заведения, както и в постройката на Голяма община. Те са предопределени за оказване на помощ при произшествия, които се случват отвън лечебните заведения в радиус от 200-300 метра от мястото на предпазване на даден уред.

Автоматичните дефибрилатори са роботизирани и дават гласови указания на български език, тъй че всеки жител да може да окаже първа помощ на нуждаещ се. Ако дефибрилаторът засече сърдечна активност, той няма да се задейства. По този метод няма заплаха да се навреди в опит да се избави живот.

Охраната на постройките, където са ситуирани апаратите, е минала образование, извършено от БЧК, тъй че е в положение да спомага при случай.

Предстои среща със съдружие „ Бизнесът за Пловдив “ и фондация „ Първите 3 минути “, на която ще се приказва за даването на такива автоматизирани дефибрилатори на всички огромни предприятия в града, където подобен случай може да се случи.

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР