Очарователната армия: Как Русия търси жени за фронта
Камуфлажна шапка с козирка, автомат " Калашников " в ръце и оптимизъм в гласа - по този начин " Валкирия " разказва себе си в съветска интернет платформа. Видеото с младата военнослужеща е снимано в зоната на „ специфичната военна интервенция ", както в Русия назовават войната в Украйна.
" Валкирия " в действителност се споделя Наталия. Тя е от района на Урал. Подобно на всички останали в зоната на „ специфичната военна интервенция " и Наталия си има бойно име. На клипа до нея е " Демон " – а в действителност Юлия от Донецк.
Много пари и примамливи обществени придобивки
Видеоклипът на двете дами се появи в интернет преди няколко седмици. Оттогава е гледан хиляди пъти. В изявлението, съпроводено от фрагменти от упражнение по пукотевица, младите дами акцентират, наред с всичко останало, какъв брой значимо за тях е да служат с оръжие. Твърди се, че двете военнослужещи са от батальона " Борс ", който съветските медии разказват като доброволческа бойна единица под командването на съветското Министерство на защитата.
В момента " Борс " набира личния състав си посредством огромна съветска платформа. Търсят се главно водачи на дронове и снайперисти, както и медици и водачи. Твърди се, че договорът е за 6 месеца и включва обществени осигуровки. Месечната заплата е 220 000 рубли или равностойността на близо 2300 евро. Това са доста пари по съветските стандарти. Обявата е дефинирана по безпристрастен метод – с други думи касае се както до мъже, по този начин и до дами.
В различен профил, наименуван " Бойна другарка ", има обаче категорично обръщение към дамите, на които се оферират контракти при безусловно същите условия, каквито са и за " Борс ". Със същата дълготрайност на службата и същата заплата. И тук се търсят дами снайперистки и ръководещи дронове. Дали е просто съвпадане? Във видеоклипа Юлия от " Борс " споделя, че сега се образова като снайперистка и се учи по какъв начин да ръководи дрон. А Наталия споделя, че работи като инструктор на парамедици.
" Очарователната войска "
Двете дами не са някакво изключение. През март тази година съветският министър на защитата Сергей Шойгу гордо разгласи във връзка Международния ден на дамата, че близо 44 500 дами служат в армията сега. 1100 от тях са взели директно присъединяване в " специфични военни интервенции " в Украйна. Всяка трета от тях е била награждавана от страната. Други 1300 учат във военни учебни заведения. Шойгу ги назовава " очарователната войска ".
През предходната година 128 военнослужещи от " очарователната войска " са били отличавани за специфични достижения, а 24 от тях - и за присъединяване си в бойните интервенции на фронтовата линия. Според съветската осведомителна организация РИА Новости дамите са показани във всички елементи на съветските въоръжени сили и в общо 150 специалности.
От пандиза на бойното поле
„ Шойгу обаче не загатва, че все повече дами се набират и от съветските затвори, където излежават присъди “, споделя пред Дъждовни води Олга Романова, правозащитничка, която живее в Берлин. Нейната неправителствена организация " Русия зад решетките " оказва помощ на пандизчиите, осигурявайки им и правна помощ. Организацията разполага с добра мрежа от контакти в Русия.
Според " Русия зад решетките " първите 50 затворнички са били вербувани от армията тъкмо преди година от затвор в анексирания от Русия украински град Луганск. След това били набрани и други дами от затвори в Русия, споделя Романова – в това време в армията имало към този момент хиляди затворнички.
" Жертви на пропагандата "
Путин по време на среща с военнослужещиСнимка: SvenSimon/TheKremlinMoscow/picture allianceЗа разлика от Шойгу правозащитничката не приказва за " очарователна войска ", а за " жертви на пропагандата ". От една страна, те имат морални подбуди, само че от друга - са привлечени от парите. Освен това присъдите им ще бъдат анулирани, откакто се завърнат от войната вкъщи. Романова напомня, че доста мъже пандизчии също са били вербувани за фронта.
Но за разлика от мъжете, които са склонни да мислят по-прагматично, доста дами са твърдо уверени, че отивайки да се бият, оказват помощ на родината си в сложен миг, споделя Романова: " За тях това е късмет да стартират живота си отначало. И един ден да се върнат при фамилиите си като по-добри хора - като героини, освен това с пари. "
Романова няма персонален контакт с дами, които непринудено да отиват на фронта, без да са затворнички. Тя подозира, че множеството от тях са последвали съпрузите си на фронта или са " от органите на държавната власт " и най-много от полицията. Подобни хора виждат единствено " златния дъжд от пари, който ще се изсипе от горната страна им ", размишлява активистката.
Равенство в най-лошия смисъл на думата
На въпроса какво демонстрира увеличеното набиране на дами в армията за положението на съветските въоръжени сили, Романова дава отговор с горчива подигравка: " Ако не познавах изискванията в съветските затвори и на фронта, щях да приказвам за тъждество сред мъжете и дамите. Но, несъмнено, тези дами се употребяват като пушечно месо. В това отношение те в действителност са равни на мъжете. " Романова се надява доста дами в последна сметка да се опълчват на войната и на " криворазбраната обич към родината ".
***
Вижте и това видео на Дъждовни води:
Още 2 млн. бойци: Как Русия усили наборната възраст
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video




