Смартфон като POS теминал или за влизането в топ 5 на най-успешните финтех компании
Какво е общото сред австрийските железници, градския превоз в София, най-голямата верига лаборатории, таксиметрови компании у нас и в Европа, курорта Албена, лондонския крафт бирен фестивал?
Общото е бъдещето, което към този момент е част от сегашното в завладяващия ни цифров свят, и Варна, откъдето изгрява една от най-хубавите финтех компании. В днешно време животът е на скорост, с цялостни обороти се развива и финтех промишлеността, която предлага новаторски решения за елементарно ръководство на средставата и бизнеса ни през телефона и улеснява всекидневието ни.
" Финтех промишлеността се развива, тъй като това е вярното време. Технологиите вървят нагоре извънредно бързо, а те позоволяват доста хора да имат достъп до новаторски финансови услуги ", споделя комерсиалният шеф на - компанията, която в последната година се подреди измежду топ 5 иноваторите във финтех промишлеността у нас, предлагайки решения за дребния и междинния бизнес (но не и за крайния потребител) - Стефан Станков.
" Основните преимущества на технологиите ни са, че не караме бизнеса да чака за парите си ", добавя Станков, тъй като " с цел да имаш цялостен надзор над бизнеса си, би трябвало да имаш надзор на средствата си, а при нас това става за няколко секунди. Няма един размер услуги, който да пасва на всички и всеки.
Понастоящем myPOS работи на няколко десетки пазари. Всеки от тях има своите специфики - регулации за разкриване на сметки, ръководство, законови условия, нрав... В това се крие и предизвикването, разяснява още Станков.
" Отминава времето, в което би трябвало да ровиш по джобовете си, с цел да събереш пари за такси. Дори таксиметрови компании към този момент употребяват смарт телефони, които се трансформират в ПОС терминал. Клиентите стигат до там, че се разплащат единствено с изваждане на своята банкова карта или телефон. Все повече бизнеси в България се ориентират към финтех, тъй като са уверени в преимуществата. Обикновеният консуматор също избира да знае придвижването на парите си и да заплаща бъзро и елементарно, с карта или с телефона си ", споделя Станков.
Дори и по-консервативната банкова система към този момент стартира да се възползва от нововъведенията.Трансформира се и психическата настройка на българина " да пипне банкнотите и да чуе шума на парите ". Пандемията, по този начин да се каже, побутна и институциите да търсят финтех решения. Все повече услуги са цифровизирани, слагаме завършек на опашките, пестим време.
„ Допреди няколко години тази устойчивост към нововъведенията беше мощно изразена, само че въпреки всичко живеем в Европа, която става все по-отворена. Българите пътуват, може и да сме консервативни, само че сме любознателни, гледаме какво вършат съседите. “
Повече за нововъведенията във финансовите услуги и цялостното " пътешестване " в тази сфера на дребния и междинен бизнес може да чуете в звуковия файл.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ