Измененията в климата представляват заплаха за съществуването на един от

...
Измененията в климата представляват заплаха за съществуването на един от
Коментари Харесай

Климатичните промени застрашават съществуването на една от четири природни забележителности


Измененията в климата съставляват опасност за съществуването на един от всеки четири обекта на международното културно и естествено завещание на ЮНЕСКО, в това число коралови рифове, глетчери и влажни зони. Това са съвсем два пъти повече обекта спрямо едвам три години обратно, демонстрира нов отчет на Международния съюз за отбрана на природата (IUCN).

В момента местата в риск са 62 – съвсем двойно нарастване от 35 през 2014 година, демонстрират данните на съюза, оповестени в границите на Климатичната конференция на Организация на обединените нации в Бон, Германия.

Сред най-застрашените екосистеми са тези на кораловите рифове, които не престават да се „ избелват “ поради стоплянето на океаните, както и на топящите се глетчери.

„ Климатичните промени заплашват самата тъкан на нашето общество, заплашват нашата еднаквост - еднаквост, чиито основи са в богатата и деликатна комбинация от естествени благосъстояния “, съобщи генералният шеф на IUCN Ингер Андресен.

В данните на организацията се показва, че 29% от обектите от международното и естествено завещание на ЮНЕСКО са изправени пред „ обилни “ закани, а 7% - в това число националният парк „ Евърглейдс “ в Съединени американски щати и езерото Туркана в Кения, са в „ сериозно “ положение.
 Т. нар. "избелване" на кораловите рифове се дължи на стрес, провокиран от покачването на температурите на водата. Т. нар. "избелване" на кораловите рифове се дължи на стрес, провокиран от покачването на температурите на водата. / БГНЕС
По думите на Андерсен мащабите и темпото, с което климатичните промени вредят на планетата и на нейното завещание изискват „ незабавни и амбициозни “ задължения от националните страни, с цел да може да бъде приложеното Парижкото съглашение за климата. Негова съществена цел е ограничението на световното стопляне под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните равнища. Прагът от 1 градус по Целзий към този момент е преминат и съгласно учени при сегашните стойности на ограничение на нездравословните излъчвания светът ще се загрее с 3 градуса по Целзий в бъдеще.

IUCN следи над 200 естествени обекта от листата на ЮНЕСКО.

По данни на организацията вредите върху естествените обекти заплашва локалните стопански системи и метод на живот. „ В перуанския народен парк „ Уаскаран “ да вземем за пример топенето на глетчерите се отразява върху запасите от вода като замърсява водата и почвата поради изпускането на тежки метали, които до момента са били блокирани в ледовете “, се споделя още в заключенията на IUCN.

Обектите от листата с културно и естествено завещание на ЮНЕСКО са избрани като нуждаещи се от отбрана, с цел да могат да бъдат непокътнати за идните генерации.

Срещата в Бон, която ще продължи до 17 ноември, е първата откогато американският президент Доналд Тръмп разгласи, че ще изтегли Съединени американски щати от Парижкото съглашение за климата - единствената страна, която ще остане отвън него. /АФП
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР