Изменението на климата заплашва да доведе до няколко милиона смъртни

...
Изменението на климата заплашва да доведе до няколко милиона смъртни
Коментари Харесай

Шокиращ доклад от Давос: Милиони ще умрат, България ще я морят болести от тропиците

Изменението на климата заплашва да докара до няколко милиона смъртни случая през идващите десетилетия, както и до съществени болести и високи разноски за здравните системи, съгласно отчет, оповестен през днешния ден в Давос, Швейцария.

Най-голям риск съставляват наводненията, съгласно взаимния отчет на Световния стопански конгрес (СИФ, WEF), който се организира тази седмица в Давос, и консултантската компания „ Оливър Уайман “ (Oliver Wyman).

Авторите на проучването проучват шест основни последици от изменението на климата: наводнения, суши, горещини, тропически стихии, горски пожари и повишаване на морското ниво.

Изследването се основава на усреднения сюжет на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) за повишение на температурата до 2100 година, който допуска повишаване на междинната температура с 2,7 градуса Целзий.

В този случай, съгласно изследването, изменението на климата може да аргументи до 14,5 милиона смъртни случая по света до 2050 година

Здравните системи ще би трябвало да поемат спомагателни разноски на обща стойност 1,1 трилиона $.

Според оценките единствено наводненията могат да причинят 8,5 милиона смъртни случая до 2050 година – освен директно, само че и индиректно посредством увреждане на реколтата, увеличение на инфекциозните болести и по-висока мокрота, която може да докара до респираторни болести.

Основната тежест от това евентуално ще понесе Азиатско-тихоокеанският район със своите гъсто обитаеми крайбрежни райони.

Авторите на отчета чакат втората най-висока смъртност – 3,2 милиона смъртни случая, да бъде породена от засушавания, основно заради дълготрайните резултати върху детската смъртност от влошаващото се качество на водата и все по-неплодородните почви.

Според отчета горещите талази могат да лишават живота на към 1,6 милиона души до 2050 година, изключително измежду по-възрастните хора.

По-високите температури, да вземем за пример, могат да доведат до доста разпространяване на комарите, което ще направи маларията и треските денга и зика по-чести в Европа и Съединени американски щати.

Припомняме, че в близкото минало епидемиолози предизвестиха, че в България има заплаха от Нилска тресчица, която ще пристигна от Гърция.

Вирусът се придвижва посредством захапване от комар, като в 90 % от случаите болестта протича като елементарна простуда. В 10 на 100 от случаите обаче може да докара до затруднения като развиване на енцефалит.

По думите на държавния здравен контрольор доктор Ангел Кунчев с смяната на климата и с повишението на междинните температури в нашата страна има от ден на ден условия за развиване на болести, присъщи за по-топлите страни.

Връщайки се към отчета, като цяло обаче, съгласно проучването, районите в Африка, Близкия изток и Азия ще бъдат изключително наранени от последствията за здравето от климатичните промени.

Резултатите от отчета ще бъдат разисквани на Световния стопански конгрес в Давос в четвъртък.

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР