Ивайло Мирчев е учуден, че БСП и ИТН не са

...
Ивайло Мирчев е учуден, че БСП и ИТН не са
Коментари Харесай

ГЕРБ: Правителството иска да „скрие нещо“ за въвеждането на еврото в България

Ивайло Мирчев е изумен, че Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ не са доста съгласни с това, че през днешния ден тази точка влиза в дневния ред на кабинета
ГЕРБ упрекна държавното управление в неяснота по отношение на въвеждането на еврото в България и влизането на страната ни в Еврозоната. Това разяснява депутатът от ПГ на ГЕРБ - Съюз на демократичните сили Александър Иванов пред публицисти в Народното събрание във връзка Националния проект за въвеждане на еврото и другите отзиви в ръководещата коалиция по тази тематика.

В началото на днешното държавно съвещание министър председателят разгласи, че следва Министерски съвет да одобри Националния проект за въвеждането на еврото и влизането на страната в Еврозоната от 2024 година.

Александър Иванов съобщи, че е изумен от това, че за следващ път държавното управление в лицето на „ Продължаваме Промяната “ демонстрира неяснота към своите съдружни сътрудници, към българските жители и към медиите.

„ Щом не е оповестено авансово на медиите, нещо желаят да скрият очевидно. Компрометираните институции потвърждават за следващ път, че не могат да се оправят с ръководството на страната. Виждаме инфлационните процеси, хиперинфлацията, бюджетния недостиг, който неведнъж надвишава допустимите за влизането в Еврозоната, по всяко време то. Не виждаме проблем, в случай че има проект за приемане на еврото, той да бъде прегледан от всички заинтригувани страни “, разяснява още Иванов.

Според него проект би трябвало да има.

„ Докато България беше оставена със постоянни финанси и финансова бюджетна политика, през последната една година с този безпорядък при ръководството, с изключение на на страната и на бюджетното салдо на страната, ние нарушаваме всички критерии за приемане на България в Еврозоната. Ние сме в хиперинфлация, в несъразмерен бюджетен недостиг и не изпълняваме даже изискванията, които преди една година бяха постоянни и нашите европейски сътрудници разясниха, че няма проблем. За страдание виждаме, че всичко това към този момент не е реалност “, безапелационен бе депутатът от ГЕРБ-СДС.

„ Тази неустойчивост не води до нищо положително, очевидно няма и връзка сред ръководещите, което е още по-притеснително за България като цяло “, уточни Александър Иванов.

Той разяснява и за какво счита, че има хиперинфлация.

„ Има над 12 %, дребната потребителска кошница е над 30 %, икономистите приказват и за стагфлация. Българските жители и бизнес виждат всеки ден какво е положението.

Иванов разкритикува и компенсацията от 0.25 лева за бензин за българските жители,.

„ За мен тези ограничения, които ще вземе държавното управление не са антиинфлационни, в противен случай проинфлационни са “, уточни депутатът от ГЕРБ-СДС.

Той означи, че цената на горивото е пораснала единствено за една седмица с 0.10 лева

„ Дори за една седмица, до момента в който обезщетенията са оповестени и не са влезнали в действие, цената на бензина към този момент е пораснала с над 10 стотинки “, уточни Александър Иванов.

„ Ние на експертните препоръки доста ясно бяхме решили, тук става дума за проекта, който е действен за банките, той да влезе в Министерски съвет. На тези експертни препоръки съдружните сътрудници се бяхме разбрали, че проектът влиза и го даваме на банките, с цел да могат те да се приготвят механически за приемането на еврото. Отделно се прави разбор, който занапред би трябвало да посочи всички провокации пред приемането на еврото в България. Това съобщи Ивайло Мирчев от „ Демократична България “.

На въпрос към Мирчев за какво, тогава Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ не са доста съгласни с това, че през днешния ден тази точка влиза в дневния ред на кабинета, той отговори по този начин:

„ На съдружните експертни препоръки не видях някакво съществено противоречие във връзка с проекта за приемане на еврото и съм малко изумен от това “.

Той разяснява и думите на Александър Иванов от ГЕРБ-СДС, че сега България е в хиперинфлация и няма по какъв начин да приемем еврото.

„ Значи не е учил микро и макроикономика, тъй като определението за хиперинфлация е друго. Не сме в хиперинфлация “, акцентира Ивайло Мирчев.

По-рано през днешния ден и Румен Гечев от Българска социалистическа партия, който е зам.председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и член на Комисията по икономическа политика и нововъведения разяснява тематиката пред публицисти в Народното събрание.

„ Позицията на Българска социалистическа партия е безапелационна – Българска социалистическа партия поддържа влизането на България в Еврозоната, само че тук би трябвало да уточним, че всяка страна-кандидат преценя по кое време и при какви условия ще стане член на Еврозоната. Българите би трябвало да си създадем тъкмо сметката за това какви преимущества бихме имали и какви ще са провокациите, в случай че влезем в Еврозоната. Решението на България по кое време да влезе в Еврозоната би трябвало да бъде въз основата на деликатен и подробен разбор “, уточни Гечев.

„ Докато ние не забележим тези два разбора и не ги дискутираме на експертен съдружен съвет, няма по какъв начин да сложим щемпел, че датата е тази “, безапелационен бе той.

„ Някои от сътрудниците са по-големи запалянковци “, по този начин изясни Гечев включването на решението в дневния ред на Министерски съвет.

Той подсети, че Швеция и Дания са имали референдуми, след които са отказали да влязат в еврозоната.

По думите му Унгария, Чехия и Полша също не имат намерение да одобряват еврото в околните години.

Социалистът бе безапелационен, че политическото управление на партията няма да поддържа приемането на единната европейска валута у нас, до момента в който не се запознае с двата отчета на финансовото министерство и Българска народна банка по тематиката и тя не бъде подложена на експертен спор.

Любомир Каримански от Има Такъв Народ пък съобщи, че има разминаване в дневния ред на Министерски съвет по отношение на точките за приемане на еврото.

„ Разминаването е, че в дневния ред на Министерски съвет не съществува точка А30 и А31, които са от изключително значение, а в една от тях е Националният проект за приемане на еврото в България.

Той бе безапелационен, че едно от изискванията за въвеждане на еврото по време на съдружните препоръки е било правенето на разбор върху въвеждането му.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР