Истинско голямо състезание по вдигане на тежести не е провеждано

...
Истинско голямо състезание по вдигане на тежести не е провеждано
Коментари Харесай

Щанги онлайн? Напълно възможно!

Истинско огромно съревнование по повдигане на тежести не е провеждано от края на февруари, когато минаха юношеските шампионати на Азия (в Узбекистан), мъжкото състезание на Западна Азия (в ОАЕ), Ausatralian Open (в Канбера) и мемориалът " Мануел Суарес " в Хавана. След това плъзна коронавирусът и пандемията анулира де-що има спортна демонстрация по света.

От календара на щангите едно по едно отпаднаха континентални и районните шампионати, олимпиадата. Този спорт изпадна в тежка криза на фона и на нестихващите кавги, довели до властването на към този момент 4-ти президент на интернационалната федерацията (IWF) в границите на 2020 година Но пък

 

в един миг на някого от IWF му светна,

 

че техният спорт не е контактен и технологиите може да оказват помощ. След няколкомесечни изследвания и организационни въпроси, в средата на юли бе извършен първият онлайн шампионат - за Панамериканската купа. През август го последва шампионатът за Деня на независимостта на Узбекистан, а през октомври към този момент бяха два - панамериканският " Мастърс " и Южноамериканският шампионат за ветерани. 

За ноември онлайн шампионатите към този момент са три - европейският " Мастърс ", приключилата тази седмица Световна купа за кадети (13-17 г.) и идното Панамериканско състезание за юноши. И по всичко проличава, че този формат ще се наложи, най-малко до момента в който няма ваксина и лекуване на ковид. Затова

 

IWF изготви модифицирани правила ,

 

тъй че щангисти от целия свят да се състезават, без да излизат, в случай че щат, и от гаража на дома си, стига в него да има стандартни подиум (4х4 м) и щанга (с дисковете в официалните цветове и килограми).

Другото изискване е стабилен интернет и камера с добра резолюция, сложена на 3-4 м пред подиума, тъй че състезателят да се вижда в цялостен растеж с вдигната щанга. Меренето на персоналното тегло си остава 2 часа преди съревнование, като стъпването на кантара и показанията му също се излъчват онлайн.

Съдиите пък правят оценка опитите, гледайки на екраните си, като е добавена още една причина за присъждане на фаул - в случай че видеовръзката прекъсне. Затова пък щангистът към този момент не би трябвало да чака съдия да му подаде сигнал за завършек на опита, с цел да пуснат щангата. 

По-съществена разлика в разпоредбите е, че състезателите се редуват: първо всички подред вършат началните си опити, по-късно вторите и най-после - третите, без значение кой каква тежест е декларирал. Промени в поръчките се одобряват до 30 секунди преди реда на съответния щангист. И в общи линии, това е... 

Български щангисти също пробваха какво е да се бориш със противници, които нито виждаш, нито чуваш. За Световната купа бе оформен състезателен подиум в залата на националния тим в " Дианабад ", бяха заявени четирима участници и

 

те съумяха да завоюват два медала

 

Карлос Насар (16 г.) взе злато в кат. 81 кг с двубой от 345 кг (155 и 190). В Топ 3 след него са Даниел Кузмичев (Рус) с 320 (140 и 180) и Ходжакбар Олимов (Узб) с 308 (138 и 170). Участваха общо 18 щангисти от целия свят, в това число и Фиджи. Така роденият в Червен бряг Насар на процедура отбрани международната си купа за кадети (до 17 г.) в кат. 73 кг от Лас Вегас`19, тъй като онлайн шампионатът замести международното за кадети, което трябваше да е в Перу.

Георги Йочев (17 г.) от Асеновград пък заслужи бронза сред 22-ма щангисти в кат. 89 кг с дуел от 301 кг (135 и 166). Той бе надвит единствено от Максим Могучев (Рус, 335) и Чи Вей Чън (Тайв, 306). Христо Кошерски (16 г.) от Кнежа приключи 7-и в кат. 73 кг с 260 кг (115 и 145), а пловдивчанинът Георги Йочев (17 г.) е 4-ти при 96-килограмовите с 292 (132 и 160).

В този максимален до момента онлайн шампионат на IWF участваха 399 щангисти (181 девойки и 218 юноши) от 61 страни. Медали завоюваха 26 държави, в това число Науру и Саудитска Арабия, включвайки отличията от обособените извършения. Топ 3 в класацията по медали е Перу (8-3-3), Мексико (7-3-10) и Казахстан (7-3-5). България е на 10-о място с 3-0-2 медала.

 

Добре, ами допингконтролът?

 

Този въпрос ще зададе всеки разумен човек, имайки мислено печалната популярност на щангите като втория измежду олимпийските спортове по всеобща приложимост на непозволени субстанции (след леката атлетика).

Е, там към този момент няма по какъв начин да стане онлайн, това бе една от огромните пречки за организирането на тези турнири. В последна сметка в декларираните авансово градове, където всеки щангист прави опитите си, IWF изпрати медицински бригади от прилежащи страни, които да взимат проби. 

Специално българите бяха под контрола на чиновници на международната организация за тествания (ITA), с която IWF има контракт. Проверяващите бяха от Сърбия. Очаква се систематизираните резултати от всички проби, направени на шампионата, да бъдат оповестени в границите на един месец.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР