Главният държавен здравен инспектор говори пред БНР за управлението на

...
Главният държавен здравен инспектор говори пред БНР за управлението на
Коментари Харесай

Ангел Кунчев: И полиция трябва да се включи в проверките за спазването на мерките

Главният държавен здравен контрольор приказва пред БНР за ръководството на пандемията от Covid-19 в България – РЗИ, работодатели и службите по трудова медицина, критериите за предоставяне на направление за проби за вирусни болести и обезпечаване на електронна система.
" Нещата са ясни – вълната върви нагоре, по този начин както и в цяла Европа. Разбира се, това не е прелестно, само че не е и някаква изключителна изненада. Но и при този растеж продължаваме да резервираме мястото си в европейската ранглиста. Ако имахме да вземем за пример чешката заболяемост, трябваше да има по 5000 случая на ден... Всичко е функционалност на това до каква степен съблюдаваме ограниченията и до каква степен разрешаваме на вируса елементарно да се предава от човек на човек.
Ситуацията е притеснителна, единствено че има разнообразни степени. Обикновеният човек би трябвало да съблюдава към този момент толкоз добре известните и повтаряни ограничения, а от позиция на здравната система – да има подготвеност да посреща повече хора ", сподели още той.
Засилени инспекции за спазването на ограниченията
" Колегите дават всичко от себе си, само че много дълго продължи тази сага – към този момент 8 месеца. Натоварването е неимоверно. Знаем какъв брой лимитиран е броят на хората в тази система. Ако се вършат инспекции единствено от РЗИ, няма по какъв начин да са сполучливи. Затова желаеме регионалните щабове да основат организация в контрола да бъдат включени всички налични контролни органи – полиция, Агенция по храните, Инспекция по труда, общински полиции, центрове за градска подвижност... За да стане ясно, че разпоредените ограничения биха свършили работа, когато се съблюдават.
Ситуацията е доста динамична. Регионите, които попадат в тежка обстановка, се сменят непрестанно. В момента заболеваемостта е най-висока в Благоевград и в Търговище. Сложен е въпросът с фрагментите. Решението е ясно – Covid-19 като заболяване визира освен белия дроб – става въпрос въпреки всичко за една вирусна пневмония, добре позната ни, с всичките ѝ особености – могат да оказват помощ освен пулмолози, инфекционисти, несъмнено – с приемане на способена методична помощ. "
 17 от 27 страни членки на Европейски Съюз са в алената COVID-19 зона 17 от 27 страни членки на Европейски Съюз са в алената COVID-19 зона
Седемнадесет от 27-те страни членки на Европейския съюз, както и Обединеното кралство, са в алената зона на новата европейска карта...
Заповедта за отпадането на втори след 14-дневна карантина
" Не единствено вторият, и първият би трябвало да отпадне. Събраха се задоволително научни данни, че след 14-дневен интервал човек, даже да е притежател на, в действителност той не излъчва такова количество вируси, че да бъде инфектиран. Много страни дори понижиха интервала на карантина до 10 и до 7 дни. Данните от международната литература, че човек не е инфектиран още след четвъртия-петия ден, са задоволително надеждни. "
Да се самоизолираме и да пазим околните си при заплаха – поучава доцент Кунчев – Рано или късно този вирус ще се самоограничи.
Главният държавен здравен контрольор даде детайлности и за активността на РЗИ за обгръщане на контактните лица, за ролята на персоналните лекари, за реакцията на работодателите, за статута на болните и карантинираните, за оповестението на вирусоносителя.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР